Satellite design phases 0/A/B (pierwsza część szkolenia)
Pierwsza część szkolenia Satellite design phases 0/A/B organizowana jest we współpracy z Politechniką Warszawską i dedykowana inżynierom niemającym doświadczenia w sektorze kosmicznym. W ramach kursu odbywa się pięć weekendowych zjazdów, co dwa tygodnie. Szkolenie trwa łącznie 92 godziny.
Jest to pierwszy element dwuetapowego szkolenia, zapewniającego pełną wiedzę na temat projektowania i integracji satelity. Kurs wprowadza podstawowe informacje o środowisku kosmicznym oraz przedstawia szczegółowo metody projektowania poszczególnych systemów satelitarnych w fazach zdefiniowanych przez ECSS (European Cooperation for Space Standardization) – europejską organizację definiującą standardy na rzecz inżynierii kosmicznej.
Satellite design phases C/D (druga część szkolenia)
Druga część szkolenia Satellite design phases C/D, organizowana we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, dedykowana jest inżynierom, którzy posiadają niewielkie lub średnie doświadczenie w sektorze kosmicznym. Kurs ma charakter praktyczny i obejmuje szczegółowo proces projektowania, produkcji, montażu oraz testowania podsystemów satelity (fazy C/D). Szkolenie opiera się na dwóch fazach: C (projekt szczegółowy) oraz D (produkcja, montaż i testowanie). Program szkolenia został ułożony tak, aby uczestnik szkolenia wprowadzany był do zagadnień stopniowo i metodycznie, dlatego wiedza i doświadczenie w obszarze kosmicznym i satelitarnym, choć pomocne, nie są wymagane od uczestników kursu.
Kurs realizowany jest w języku polskim, natomiast materiały szkoleniowe przygotowane są w języku angielskim. Czas trwania całego kursu to 82 godziny, większość zajęć prowadzona jest przez ekspertów Centrum Badań Kosmicznych (60 godzin), natomiast pozostałe zajęcia prowadzą przedstawiciele przemysłu (10 godzin), Wojskowej Akademii Technicznej (8 godzin) oraz Polskiej Akademii Nauk (4 godziny).
Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym co dwa tygodnie. Wszystkie zajęcia oprócz wizyt studyjnych prowadzone są w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (IOE WAT), natomiast On-site Visits, związane z aspektami praktycznymi, odpowiednio w Centrum Badań Kosmicznych PAN, Wojskowej Akademii Technicznej, Creotech Instruments S.A., VIGO System oraz w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.
An Introduction to space economics
Szkolenie AN INTRODUCTION TO SPACE ECONOMICS organizowane jest we współpracy z Fundacją Space Entrepreneurship Institute, na podstawie programu opracowanego w Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Kurs adresowany jest dla środowiska finansowego, funduszy VC, administracji publicznej, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, którzy chcą w szybki sposób pozyskać wiedzę o specyfice biznesu kosmicznego.
Celem kursu jest przekazanie uczestnikom podstaw wiedzy technicznej w prosty i zrozumiały sposób, bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu fizyki czy chemii.
Jednocześnie uczestnicy otrzymują niezbędne informacje na temat obowiązującego prawa w tej branży oraz ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w sektorze kosmicznym.
Szkolenie dostarczy także wiedzę o ekosystemie sektora kosmicznego – roli krajowej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, polityce kosmicznej, instytucjach otoczenia biznesu. Na kursie nie zapomniano również o rzeczach najważniejszych, czyli o rynku kosmicznym, metodach finansowania, komercjalizacji i transferze technologii. Czas trwania całego kursu to 80 godzin. Zajęcia odbywają się zdalnie (online) w trybie weekendowym.
SUPPLY CHAIN MANAGEMENT AND PROCUREMENT IN SPACE PROJECTS
Kurs SUPPLY CHAIN MANAGEMENT AND PROCUREMENT IN SPACE PROJECTS organizowane jest we współpracy z Fundacją Space Entrepreneurship Institute. Kurs przeznaczony jest dla instytucji, przedsiębiorców i ich pracowników, spółek Venture Capital, Funduszy Inwestycyjnych oraz osób które chcą zrozumieć specyfikę funkcjonowania łańcucha wartości i dostaw w sektorze kosmicznym.
Założeniem kursu jest dostarczenie słuchaczom podstaw wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, nie wymagający posiadanego uprzednio zaawansowanej wiedzy z obszaru matematyki, inżynierii, prawa czy zarządzania. Podczas kursu, uczestnicy pozyskują niezbędne informacje na temat obowiązującego prawa w tej sektorze kosmicznym, podstawowych metod zarządzania projektami oraz oceny ryzyka prowadzenia działalności w sektorze kosmicznym z perspektywy zarządzania łańcuchami dostaw.
Celem ukończenia kursu jest podniesienie kwalifikacji i poszerzanie horyzontów w dziedzinie funkcjonowania sektora kosmicznego i podejmowania działalności w tym obszarze lub obszarach z nim powiązanych. Umożliwi to zarówno osiągnięcie celów w zakresie samorealizacji, jak i rozwoju zawodowego. Kurs stanowi wyjście naprzeciw oczekiwań z jednej strony rynku pracy a z drugiej osób aktywnych w sektorze kosmicznym. Po zakończeniu kursu, absolwent jest przygotowany do pełnienia funkcji w podmiotach współpracujących z szeroko rozumianym rynkiem kosmicznym.
Czas trwania całego kursu to 36 godzin (1 godz. dydaktyczna = 45 min.). Zajęcia odbywają się zdalnie (online) w trybie zaocznym/weekendowym.
Najbliższy kurs odbędzie się 8 września (dwa zjazdy 8-10 września, 16-17 września).
REGULAMIN
DANE KONTAKTOWE
Paweł Pacek, Dyrektor Biura Rozwoju Technologii
email: pawel.pacek@arp.pl,
tel. 501 216 190