Polski przemysł zbrojeniowy będzie się rozwijał dzięki modernizacji armii
Konsolidację branży obronnej w strukturze Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. do końca trzeciego kwartału br. zapowiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, na zorganizowanej 17 marca w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich konferencji "Uzbrojenie polskiej armii źródłem sukcesu polskiego przemysłu".
Minister Włodzimierz Karpiński powiedział, że konsolidacja sektora obronnego pozwoli na efektywne wykorzystanie potencjału naszego przemysłu zbrojeniowego. Ministerstwo Skarbu pracuje nad konsolidacją spółek z sektora obronnego w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Dzięki konsolidacji kapitałowej zwiększymy współpracę i koordynację działań spółek sektora obronnego. 130 mld zł, które w ciągu 10 lat MON przeznaczy na modernizację techniczną polskiej armii, w jak największej części powinno zostać wydane na zakupy polskiego uzbrojenia, w polskich fabrykach zbrojeniowych. Realizacja tego zadania jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Polską Grupą Zbrojeniową - powiedział Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu.
Zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. i Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., strategiczne partnerstwo z ministerstwem obrony jest szansą na perspektywiczny rozwój sektora obronnego, który powinien zostać uznany za element systemu bezpieczeństwa państwa.
Nadrzędnym celem jest dostarczenie armii sprzętu najwyższej jakości – dodał Wojciech Dąbrowski.
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. została zarejestrowana w grudniu 2013 r. W pierwszym etapie zostanie włączone do niej 11 spółek z grupy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych, Huta Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i spółki z portfela Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. W drugim etapie skonsolidowane zostaną spółki produkcyjne i handlowe z Grupy Polskiego Holdingu Obronnego. W efekcie powstanie silna grupa z przychodami sięgającymi 5 mld zł, która pozwoli utrzymać i stworzyć miejsca pracy bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 50 tys. osób.
Silnemu branżowo przedsiębiorcy znacznie łatwiej będzie operować na otwartym europejskim rynku obronnym i dostosowywać się do jego wymogów oraz skutecznie wdrażać nowoczesne technologie wojskowe dla projektów cywilnych – do uczestników konferencji napisał Bronisław Komorowski, prezydent RP, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.