Politechnika Śląska dołączyła do programu Czystych Technologii Węglowych
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Politechnika Śląska podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały współpracę w zakresie rozwoju i wykorzystania czystych technologii węglowych. Zdaniem sygnatariuszy listu należy zintensyfikować działania, aby wykorzystać nowoczesne technologie węglowe, które są szansą dla polskiego górnictwa.
-Jednym z priorytetów ARP jest wsparcie innowacyjnych projektów. Wierzę, że nasza współpraca z renomowanymi polskimi uczelniami technicznymi przyczyni się do zdynamizowania badań nad czystymi technologiami węglowymi. Wdrożenie czystych technologii węglowych byłoby korzystne dla branży górniczej, ale również dla całej polskiej gospodarki podkreślił - wiceprezes ARP S.A. Andrzej Kensbok.
- Jestem zaszczycony zaproszeniem Politechniki Śląskiej do obszaru działań związanych z czystymi technologiami węglowymi. Deklaruję intensywną współpracę oraz liczę na otwartość pozostałych ośrodków naukowo-badawczych – dodał Dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej Franciszek Plewa.
Działania FIW polegają na wsparciu innowacyjnych pomysłów technologicznych. Wspólnym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej, dzięki czemu w Polsce będzie mogła rozwijać się gospodarka niskoemisyjna.
Sygnatariusze listu dostrzegają szanse, jakie dają polskiemu górnictwu nowoczesne technologie węglowe. Celem podjętej współpracy będą również działania promujące wyniki badań w zakresie zastosowania tych technologii w gospodarce. Ale docelowym założeniem projektu jest wdrożenie tych innowacyjnych technologii na szeroką skalę.
- Węgiel jest i pozostanie na wiele lat podstawowym surowcem energetycznym, dlatego mam nadzieję, że podpisanie listu intencyjnego to początek, po którym nastąpią konkretne działania wspierające polską gospodarkę w zakresie jak najefektywniejszego go wykorzystania - powiedział wiceprezes ARP S.A. Dariusz Śliwowski.
- Dzięki postępowi technologicznemu, który zawdzięczamy m.in. Politechnice Śląskiej węgiel w Polsce dostosowywany jest obecnie do zaawansowanych technologii światowych. Istotny jest również fakt, że wzrasta świadomość jak ważne jest zagospodarowanie tego surowca energetycznego w sposób racjonalny, z korzyścią ekonomiczną, społeczną, ale również ekologiczną – dodał wiceprezes Śliwowski.
Podpisanie listu intencyjnego, które odbyło się 29 maja br. w Warszawie to kolejny element realizowanego przez Oddział ARP S.A. w Katowicach projektu „Forum Innowacyjnego Węgla”. Jego zadaniem jest m.in. wsparcie dla firm i instytucji sektora górniczego, które prowadzą działania w kierunku czystych technologii węglowych.
- Nasze forum jest otwarte dla instytucji z potencjałem naukowym, a Politechnika Śląska ma ogromne możliwości w zakresie badań, kadry naukowej oraz studentów. Współpraca z uczelniami jest dla nas niezwykle cenna, pozwala nie tylko upowszechniać wiedzę na temat czystych technologii węglowych, ale także zachęca do prowadzenia badań w tym kierunku - inicjując spotkanie powiedział dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza.
Obecnie portal Forum Innowacyjnego Węgla popularyzujący metody czystych technologii węglowych skupia cztery ośrodki naukowo-badawcze: Główny Instytut Górnictwa, zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, krakowską Akademię Górniczo - Hutniczą oraz Politechnikę Śląską.