Mielec i Wisłosan po raz kolejny w czołówce
Zarządzane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. specjalne strefy ekonomiczne: TSSE EURE-PARK WISŁOSAN i SSE EURO-PARK MIELEC znalazły się w pierwszej czwórce rankingu Rzeczpospolitej pod względem zadeklarowanych miejsc pracy i nakładów inwestycyjnych. Do tej pory w obu strefach wydano łącznie 26 zezwoleń, co w niedalekiej przyszłości zagwarantuje powstanie ponad 600 miejsc pracy.
Mielecka strefa wzbogaci się o dodatkowe inwestycje warte 233 mln zł, głównie w rejonie Podkarpacia (firmy Q-TEQ, South Bay Solutions Europe, CNC Innovations) i Lubelszczyzny (ELPES, Modern Expo, "POL-SKONE"). Z kolei na terenie TSSE przedsiębiorcy rozdysponują środki w wysokości ok. 236 mln, a podejmowane działania obejmą branże: spożywczą, tworzyw sztucznych i drzewną. Wśród największych inwestorów znalazły się firmy: DARTA, Materialise oraz EUROSYSTEM PRO.
Głównym zadaniem specjalnych stref jest wspomaganie rozwoju gospodarczego regionów, wykorzystanie w gospodarce nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Od niedawna współpracują także ze szkołami zawodowymi, aby dostosować kształcenie do potrzeb przedsiębiorców, a dotacjami wspomóc rozwój innowacyjnych branż.
- Oprócz preferencyjnych warunków współpracy w zakresie pomocy publicznej i ulg podatkowych, nowym kierunkiem działań podejmowanym w strefach stało się docenienie potencjału innowacyjnego realizowanych planów. W tym celu Agencja buduje gospodarkę opartą na wiedzy, której podstawą są wykwalifikowane kadry zarządzające i kompetentni przedsiębiorcy. Jesteśmy przekonani, że dedykowana inwestorom oferta spełnia najwyższe standardy – powiedział Marcin Zieliński, wiceprezes Zarządu ARP S.A.
Dodatkową zachętą dla właścicieli firm może być dogodna lokalizacja i wykwalifikowane kadry. Położenie komunikacyjne mieleckiej strefy pozwala na łatwy transport towarów z dużych odległości: w pobliżu znajduje się międzynarodowa droga E40, łącząca Europę Zachodnią z Ukrainą. Mielec dysponuje także lotniskiem z obsługą pasażerską i cargo. Strefa tarnobrzeska oferuje tereny inwestycyjne w większości uzbrojone, z budynkami i gotową infrastrukturą. Jej głównym atutem jest zróżnicowanie terytorialne, bogata oferta terenów „green field", hal produkcyjno-magazynowych oraz wysokiej klasy specjaliści branżowi. Dzięki dobremu usytuowaniu obie strefy mają do wykorzystania spory potencjał dla handlu i transportu zagranicznego.
W chwili obecnej strefy zajmują łączną powierzchnię 3 182 ha, ok. 1060 ha pozostaje nadal w zasięgu inwestorów.