– Wierzę, że połączenie zasobów, wiedzy i doświadczenia specjalistów ARP S.A. i NITROERG S.A. umożliwi szybkie zwiększenie możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych na polski rynek cywilny. Dzięki temu zapotrzebowanie polskich kopalni czy firm budowlanych będzie pokrywane z własnej produkcji. Synergia jest kluczem do sukcesu. Przynosi nie tylko niezależność i bezpieczeństwo dostaw dla tych sektorów, ale jest korzystna dla obu ściśle współpracujących podmiotów. Mam nadzieję, że takich wartościowych inicjatyw będzie przybywać. Zależy nam na efektach, które przyniosą sytuację win-win zarówno dla spółek, jak i szerzej – dla całej polskiej gospodarki – powiedział Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
List intencyjny o współpracy ARP S.A. i NITROERG S.A.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i NITROERG S.A. podpisały dziś list intencyjny dotyczący rozszerzenia możliwości współpracy w obszarze podstawowej działalności NITROERG S.A. tj. zwiększenia możliwości produkcyjnych.
Dokument podpisali: Michał Dąbrowski, Prezes Zarządu ARP S.A., Łukasz Kotapski, Wiceprezes Zarządu ARP S.A., Marek Mrówczyński, Prezes Zarządu NITROERG S.A. i Sławomir Kwiatkowski, Członek Zarządu NITROERG S.A.
Spółki zamierzają przeanalizować możliwości i zakres inwestycyjny projektu rozbudowy na terenie Polski kompetencji dotyczących produkcji wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych: pentrytu i heksogenu. Mogą one być wykorzystywane do celów cywilnych. W pierwszej kolejności będą produkowane na potrzeby własne NITROERG S.A. Oba produkty stanowią poszerzenie portfolio produkcyjnego Spółki, wartość dodaną i wzrost jej konkurencyjności. Spółka podkreśla celowość inwestycyjną przedsięwzięcia i jego znaczenie dla bezpieczeństwa łańcucha dostaw.
Pentryt jest niezbędny do wytwarzania lontów i zapalników. Produkcja własna tego materiału zagwarantuje ciągły dostęp do surowca i zapewni stabilność procesu produkcji oraz zachowanie płynności ciągu technologicznego polskich zakładów górniczych. Obecnie NITROERG S.A. prowadzi zaawansowane prace projektowe w zakresie rozpoczęcia produkcji pentrytu i heksogenu.
Prezes Zarządu ARP S.A. Michał Dąbrowski podkreślił, że współpraca przyniesie korzyści na wielu polach.
– Umożliwi wsparcie zaawansowanymi technologiami cywilnego sektora w obszarze górnictwa czy budownictwa. W szczególnych przypadkach produkty będą mogły być dostarczane do sektora obronnego. ARP S.A. wspiera rozwój służących Polsce i polskim przedsiębiorcom nowoczesnych rozwiązań technologicznych – powiedział Michał Dąbrowski, Prezes Zarządu ARP S.A.
Prezes Zarządu NITROERG S.A. Marek Mrówczyński zaznaczył, że decyzja o rozpoczęciu produkcji pentrytu i heksogenu to ważny krok w rozwoju Spółki.
– Będzie to pierwsza tego typu instalacja w naszym zakładzie – podkreślił Marek Mrówczyński, Prezes Zarządu NITROERG S.A.
W uroczystości podpisania listu intencyjnego udział wzięli:
- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki,
- Prezes Zarządu ARP S.A. Michał Dąbrowski,
- Wiceprezes Zarządu ARP S.A. Łukasz Kotapski,
- Prezes Zarządu NITROERG S.A. Marek Mrówczyński,
- Członek Zarządu NITROERG S.A. Sławomir Kwiatkowski.
Spółki wyrażają chęć współpracy oraz określenia partycypacji w finansowaniu przedsięwzięcia, a także rozmów z potencjalnymi odbiorcami materiałów wybuchowych.
Strony są gotowe do zawarcia innych umów, określających szczegółowe zasady współpracy.
ARP S.A. to spółka Skarbu Państwa, która zajmuje się działaniami wspierającymi rozwój małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.
NITROERG S.A. jest największym w Polsce producentem materiałów wybuchowych oraz systemów inicjowania przeznaczonych do użytku cywilnego, używanych w kopalniach podziemnych, odkrywkowych oraz w pracach inżynieryjnych.
Pentryt to bardzo silny kruszący materiał wybuchowy z grupy estrów kwasu azotowego. Stosuje się go do wyrobu lontów detonujących. Wykorzystuje się go też w produkcji detonatorów i silnych ładunków kruszących.
Heksogen to organiczny związek chemiczny, który jest jednym z najpotężniejszych materiałów wybuchowych kruszących. Odznacza się dużą trwałością. Wykorzystywany jest m.in. do produkcji amunicji wielkokalibrowej.