Decyzja ARP S.A. zgodna z unijnym prawodawstwem
Opinia Komisji Europejskiej:
Decyzja ARP S.A. zgodna z unijnym prawodawstwem
- Opublikowane 25 lipca br. stanowisko Komisji Europejskiej potwierdza, iż pożyczka, w kwocie 150 mln złotych, przyznana została spółce CRIST przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. zgodnie z unijnymi przepisami w zakresie pomocy państwa - powiedział 31 lipca br. w Gdańsku Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podczas ceremonii podniesienia bandery na jednostce INNOVATION NB 142.
Pożyczka, przyznana przez ARP S.A. w ramach programu "Wspierania przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. inicjatyw pobudzających polską gospodarkę", umożliwiła spółce CRIST przystąpienie do przetargu ogłoszonego w ramach postępowania kompensacyjnego i zakup doku należącego wcześniej do Stoczni Gdynia. - Ta inwestycja otworzyła przed Stocznią CRIST możliwości produkcyjne, jakich wcześniej nie miała. Dzisiejsza uroczystość jest tego najlepszym dowodem - powiedział Wojciech Dąbrowski podczas wtorkowej uroczystości.
Jak wynika z komunikatu, opublikowanego kilka dni temu przez Komisję Europejską, postępowanie, wszczęte w styczniu 2012 r., nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Uznano, że spółka CRIST skorzystała z finansowania udzielanego przez ARP S.A. na zasadach komercyjnych, jej szczegółowo analizowana sytuacja ekonomiczno-finansowa była dobra, biznes plany i prognozy rozwoju realistyczne, a uzyskane zabezpieczenia minimalizowały ryzyko finansowe Agencji.
"Komisja uznała w związku z tym, że pożyczka ARP nie przyniosła spółce Crist nieuzasadnionej korzyści ekonomicznej i nie wywołała żadnych zakłóceń konkurencji. Zatem pożyczka nie stanowi pomocy państwa w rozumieniu art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)" - stwierdziła w komunikacie Komisja Europejska.
KE uznała również, że podejmując decyzję o przyznaniu pożyczki spółce CRIST Agencja Rozwoju Przemysłu dysponowała takimi informacjami, że gdyby na jej miejscu znalazł się inwestor prywatny, podjąłby taką samą decyzję. - Tym samym przeszliśmy pozytywnie tak zwany "test inwestora prywatnego" - podkreślił Wojciech Dąbrowski.
Prezes ARP S.A. przypomniał również, że w Szczecinie rozpoczęto przygotowania do budowy nowoczesnego zakładu mającego produkować kratownicowe fundamenty morskich siłowni wiatrowych. Agencja Rozwoju Przemysłu i spółka CRIST są w tym przedsięwzięciu partnerami. Inwestycja realizowana jest przez Spółkę KSO, czyli joint venture Stoczni "CRIST", należącego do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego MARS oraz niemieckiej firmy Bilfinger Berger - jednego z europejskich liderów w zakresie instalacji konstrukcji dla elektrowni wiatrowych (tylko w 2011 roku przychody tej spółki wyniosły około 8,5 mld euro). Do końca października 2015 r., na realizację szczecińskiego projektu, KSO sp. z o.o. zamierza ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości przekraczającej 50 mln euro deklarując zatrudnienie co najmniej 400 osób. W nowej fabryce planowana jest roczna produkcja około 80 tys. ton konstrukcji stalowych stanowiących elementy fundamentów morskich wież wiatrowych.