ARP wspiera ambitne projekty studentów z Politechniki Warszawskiej
Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, objętego patronatem ARP, stworzyli rozwiązanie, które pomoże oczyścić kosmos z odpadów i części zużytych rakiet. Zaprojektowany przez nich satelita PW-Sat2 zostanie wystrzelony na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX pod koniec 2017 roku.
Agencja Rozwoju Przemysłu w ramach podpisanego z Politechniką Warszawską listu intencyjnego objęła patronatem Studenckie Koło Astronautyczne, zapewniając mu merytoryczne wsparcie i umożliwiając prace nad prototypami PW-Sat2. Partnerem strategicznym budowy PW-Sat2 zostały gliwickie firmy Future Processing oraz FP Instruments.
- Rozwój branży kosmicznej zależy przede wszystkim od wykwalifikowanej kadry i doświadczenia w realizacji projektów. Dlatego tak ważne jest, by już na samym początku dać młodym ludziom impuls do działania, nauczyć sięgać wysoko i urzeczywistniać cele. Taką szansę mają studenci Politechniki Warszawskiej. To jedyna uczelnia w kraju, która prowadzi badania związane z budową i wyniesieniem na orbitę swojego drugiego satelity. W ARP chętnie wspieramy podobne inicjatywy. Z tego powodu podejmujemy współpracę z uczelniami wyższymi i angażujemy się w działania promocyjne i popularyzację tej dziedziny. Zdajemy sobie sprawę, że praktyczne kompetencje zdobyte przez studentów w pracy nad projektami są unikatowe na polskim rynku technologii kosmicznych – powiedział wiceprezes Michał Szaniawski podczas konferencji zorganizowanej z okazji podpisania umowy na kampanię startową PW-Sat2.
Projekt prowadzony na Politechnice Warszawskiej został dofinansowany kwotą 180 000€, ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki ich pozyskaniu udało się przeprowadzić przetarg i wyłonić organizatora kampanii startowej satelity - Innovative Space Logistics B.V. Druga część wkładu pieniężnego, przeznaczona na jego budowę, pochodziła z programu Plan for European Cooperating State. Środki na wystrzelenie zostały przekazane w formie zwiększonej składki przez Ministerstwo Rozwoju do kasy Europejskiej Agencji Kosmicznej.
W ostatnich latach sektor kosmiczny rozwija się w Polsce intensywnie. Początku można upatrywać w przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w 2012 roku. W chwili jej akcesji udziałem w przetargach ESA zainteresowanych było niespełna polskich 50 podmiotów; aktualnie jest ich już ponad 300. Od 2014 r. działa też Polska Agencja Kosmiczna.