ARP S.A. przejmuje Zakłady Wyrobów Kamionkowych „MARYWIL” w Suchedniowie
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła od syndyka dawne Zakłady Wyrobów Kamionkowych „MARYWIL”. To 11 hektarów uzbrojonego terenu, który czeka na zagospodarowanie. Wartość transakcji to niecałe 2 mln zł. W spotkaniu poświęconym ogłoszeniu transakcji udział wzięli m.in. posłowie na Sejm RP: Maria Zuba i Krzysztof Lipiec, a także prezes Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Marcin Perz.
- Inwestycja w Suchedniowie doskonale wpisuje się w nasze plany związane z finalizacją zakupu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Chcemy być silnie obecni w regionie, bo świętokrzyskie i sam Suchedniów potrzebuje inwestycji, które zapewnią miejsca pracy i wypełnią lukę po „MARYWILU”. Naszym priorytetem jest oczywiście znalezienie inwestora, ale lata zaniedbań spowodowały, że najpierw trzeba ten teren uporządkować i to jest nasz plan na najbliższe miesiące – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. -Przed nami dużo pracy, ale jestem przekonany, że przyniesie dobre rezultaty i pozwoli odbudować potencjał regionu na gospodarczej mapie Polski – dodał Śliwowski.
Obszar po dawnym „MARYWILU” to jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w regionie świętokrzyskim, który jednak wymaga odpowiedniego przygotowania, m.in. rozbiórki części opustoszałych budynków. Dużym atutem otoczenia jest bliskość dobrej infrastruktury (linia kolejowa). Przez ostatnie lata zakłady były zarządzane przez syndyka masy upadłościowej. Przez ten czas nie udało się znaleźć inwestora. W 2018 roku premier Mateusz Morawiecki poinformował, że spółka znajdzie nowego właściciela. Pod koniec lipca br. roku ARP S.A. odkupiła teren dawnej fabryki.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w województwie świętokrzyskim jest obecna od 2016 roku. Wówczas ARP S.A. odkupiła od syndyka Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych. Po zmianie właściciela spółka zmieniła również nazwę na Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Spółka była w trudnej sytuacji, 2016 rok zakończyła 16 mln stratą. Dzięki przeprowadzonej restrukturyzacji, optymalizacji kosztów, inwestycjom w innowacje i dywersyfikacji produkcji, spółka systematycznie poprawiała wyniki, by już w 2018 roku osiągnąć zysk na poziomie ponad 10 mln zł. Obecnie ŚKSM zatrudnia prawie 300 osób. W portfelu kapitałowym ARP S.A. jest również kieleckie Centrum Produkcyjne Pneumatyki "PREMA" S.A. Spółka w grupie kapitałowej ARP S.A. znalazła się w listopadzie 2018 roku. „PREMA” zatrudnia prawie 150 osób i jest największym polskim producentem pneumatyki siłowej i sterującej, która znajduje zastosowanie przy mechanizacji i automatyzacji procesów produkcyjnych w wielu gałęziach przemysłu.