Premier prof. Jerzy Buzek z wizytą w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Data dodania: 2024-06-20

- Nie odejdziemy od Europejskiego Zielonego Ładu. Mamy zobowiązania międzynarodowe i zobowiązania wobec przyszłych pokoleń – mówił dziś podczas spotkania w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A Premier Jerzy Buzek – Natomiast jesteśmy gotowi na pewne odstępstwa, korekty, czy poprawki związane z konkretnymi działaniami, które mamy podjąć na przykład do roku 2030.

W spotkaniu z premierem uczestniczyli Prezes ARP S.A. Michał Dąbrowski, Wiceprezesi Jakub Dulski, Łukasz Kotapski, Radosław Niedzielski, Krzysztof Michalski, Posłanka RP Gabriela Lenartowicz, były Sekretarz Stanu, obecnie doradca prezesa ARP S.A. Olgierd Dziekoński, Tomasz Zjawiony – Dyrektor Zarządzający ds. Bezpieczeństwa, Robert Smoliński – Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju oraz Dyrektorzy Biur Agencji.

”- Agencja Rozwoju Przemysłu ma do odegrania w naszym kraju ogromnie ważną rolę w procesie transformacji energetycznej – podkreślił premier Buzek - Nie było dotąd takich wielkich zmian, jeśli chodzi o sposoby produkcji energii elektrycznej. W czasie mojej kadencji w Parlamencie Europejskim byłem odpowiedzialny za cały pakiet wodorowo-gazowy w Unii Europejskiej, a także za prąd elektryczny. Wiem, że to dzisiaj jest sprawa o znaczeniu podstawowym. Energetyka wodorowa ma doprowadzić nas do tego, że w przyszłości będziemy mieli tylko 2 nośniki energii – wodór i prąd elektryczny.”

Jerzy Buzek przypomniał też, że czekają nas wielkie offshorowe inwestycje, za które Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. bierze de facto odpowiedzialność. Za 15, 20 lat za główne zasilanie w prąd elektryczny w naszym kraju, będzie odpowiedzialna północ Polski.

Podczas spotkania profesor Buzek odniósł się do zwiększającego się znaczenia przemysłu zbrojeniowego. Podkreślił, że jeśli chodzi o ten sektor, to Europa jest w powijakach i powinna zbroić się w ramach Sojuszu Atlantyckiego. Nie może liczyć ani na Koreę Południową ani na Stany Zjednoczone.

Jako Unia przystępujemy do działań, w których zbrojenia będą oczkiem w głowie. Na razie nie jesteśmy w stanie wyprodukować miliona pocisków 155 mm dla Ukrainy, podczas gdy Rosja produkuje taką ilość w miesiąc”.

Michał Dąbrowski, Prezes ARP S.A. podsumowując wystąpienia Premiera Jerzego Buzka podkreślił: „Europa jest na dużym zakręcie, wiemy, jak istotna jest kwestia bezpieczeństwa. Wiemy, jak istotna jest rola właśnie takich spółek jak nasza, żeby ten krwioobieg zwany gospodarką dobrze funkcjonował - Walczymy o dobro naszego kraju i jego rozwoju w aspekcie globalnym bo dziś trzeba patrzeć na świat globalnie i znaleźć tam swoje miejsce.”