Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i Polska Agencja Inwestycji i Handlu odpowiedzialne za przygotowanie największej bezpośredniej inwestycji zagranicznej w historii Polski

Data dodania: 2023-06-16

16 czerwca 2023 r. Premier RP Mateusz Morawiecki i CEO Intel Corporation Pat Gelsinger zainicjowali największą bezpośrednią inwestycję zagraniczną w historii Polski. Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini. Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną odpowiadały za merytoryczną obsługę inwestycji, która otwiera nowy rozdział w historii polskiego przemysłu.

ARP S.A. i PAIH, wspierane przez Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, były zaangażowane w pozyskanie projektu Intela dla Polski już od 2021 r. Polska konkurowała o lokowanie inwestycji z kilkoma innymi krajami. Spółki razem z Ministerstwem Cyfryzacji wspólnie pomagały amerykańskiej firmie na każdym etapie prac przygotowawczych do inwestycji, a we współpracy z Legnicką SSE brały udział w przygotowaniu oferty i prezentacji terenów inwestycyjnych.

- Fabryka Intela to coś więcej niż tylko kolejna inwestycja. To projekt, który może być impulsem do zrewolucjonizowania polskiej gospodarki - otwarcie nowego rozdziału w historii naszego przemysłu. Dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu dołożyła wszelkich starań, by nie wypuścić tej szansy z rąk - podkreśla Krzysztof Michalski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Wybór Polski jako miejsca inwestycji i jednocześnie budowy kluczowego elementu europejskiej branży półprzewodników nie jest przypadkowy. To dowód nie tylko wyjątkowej atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju, jego bezpieczeństwa, ale też doskonale działającego systemu wsparcia inwestorów – dodaje Paweł Kurtasz, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy. Wybór amerykańskich inwestorów padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miały zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

– To pierwsza tego typu inwestycja w Europie więc walka o nią była trudna i długa. Intel obecny jest w naszym kraju od 30 lat. Odnosi sukcesy dzięki doskonałej kadrze specjalistów i inżynierów, z której słynie Polska. Jednak inwestycję tak wielkiego kalibru poprzedzają zawsze bardzo szczegółowe analizy konkurencyjnych ofert z różnych krajów. Dzięki naszym staraniom Polska zdała ten egzamin najlepiej, mimo że konkurencja była naprawdę silna. Cieszymy się że mogliśmy mieć wkład w budowę nowej, niezwykle nowoczesnej branży w Polsce. Liczymy, że będzie to początek prawdziwego boomu inwestycyjnego na Dolnym Śląsku, a kolejni giganci technologiczni pójdą w ślady Intela i będą inwestować jeszcze częściej w Polsce – mówi Marcin Fabianowicz, Managing Director w Departamencie Inwestycji PAIH.

- Inwestycji na taką skalę jeszcze w Polsce nie było. Dlatego jej przygotowanie wymagało szerokiej współpracy. Nad przygotowaniem projektu pracował specjalny zespół w centrali Agencji Rozwoju Przemysłu, nasz oddział we Wrocławiu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Legnicka SSE, a wsparcie otrzymaliśmy także od Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich, KOWR i przedstawicieli licznych samorządów. Profesjonalna koordynacja działań tak wielu instytucji była kluczem do skutecznego przeprowadzenia tego przełomowego projektu - dodaje Zbigniew Bednarski, Dyrektor Biura Koordynacji Oddziałów ARP S.A.

W celu zapewnienia optymalnych warunków funkcjonowania inwestycji ARP S.A. zamierza dalej pogłębiać współpracę z Legnicką SSE. Pierwszym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie działki pod inwestycję - zarówno dla Intela, jak i dla jego kooperantów. Zakład amerykańskiej firmy powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha. Całe przedsięwzięcie - działalność inwestora oraz jego kooperantów - wygeneruje co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy i stanie się dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski.

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem technologii rodem z Doliny Krzemowej są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej - od podstawowego sprzętu AGD, aż po najbardziej zaawansowane komputery. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. ma bogate doświadczenie we współpracy z największymi zagranicznymi inwestorami. Spółka zarządza już największym parkiem przemysłowym w Polsce, gdzie funkcjonuje największy w Europie zakład produkcji baterii do samochodów elektrycznych firmy LG Energy Solutions. W firmach kobierzyckiego parku przemysłowego pracuje ponad 10 tys. pracowników, a nakłady inwestycyjne samego LG sięgają już kilkunastu miliardów zł.

Również PAIH od lat działa na rzecz zwiększenia napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju, będąc głównym punktem kontaktu dla wszystkich inwestorów. Tylko w poprzednich 5 latach dzięki wsparciu Agencji udało się przyciągnąć do Polski projekty inwestycyjne o łącznej wartości ponad 15 mld euro, które przyczynią się do utworzenia co najmniej 70 tys. miejsc pracy. Najwięcej z nich to inwestycje z branży e-mobility, BSS-IT, R&D, spożywczej maszynowej i motoryzacyjnej

Z kolei Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jedną z najprężniej rozwijających się SSE w Polsce. Tylko w ostatnich latach przyciągnęła takich gigantów jak PepsiCo - inwestycja warta ponad 1 mld zł, generująca 450 miejsc pracy, czy Viessmann - kolejna inwestycja powyżej 1 mld zł, generująca blisko 2 tys. miejsc pracy.

- Nieco ponad dwa tygodnie temu, w Świętem k. Środy Śląskiej miało miejsce otwarcie fabryki PepsiCo, najbardziej zrównoważonego środowiskowo zakładu w Europie, produkującego przekąski, które mają być dostarczane na 20 europejskich rynków. Teraz idziemy za ciosem. Inwestycja Intela to dowód na to, że tereny Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej są doskonałym miejscem do rozwoju nie tylko małego biznesu, ale również potężnych globalnych przedsięwzięć – mówi Przemysław Bożek, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20%. Inwestycja Intela będzie jednym z kluczowych ruchów, które pozwolą ten cel osiągnąć.

- Zaczynamy niemal od podstaw budowę nowej gałęzi gospodarki. Współpracujemy z wiarygodnym i rozpoznawalnym partnerem, jakim jest Intel. Od lat szybki rozwój gospodarczy Polski jest możliwy w dużej mierze dzięki przyciąganiu inwestycji zagranicznych o coraz wyższym poziomie zaawansowania technologicznego. Branża półprzewodników jest kluczowa dla rozwoju wszystkich innych dziedzin gospodarki. Stabilne łańcuchy dostaw półprzewodników zapewniają stabilne warunki rozwoju dla całej gospodarki – komentuje prezes Paweł Kurtasz.

- Mówiąc o gospodarce, zawsze musimy mieć z tyłu głowy geopolitykę. Pandemia, a potem wojna na Ukrainie wstrząsnęły globalnymi łańcuchami dostaw, w krytycznych momentach paraliżując całe sektory gospodarki bazujące na półprzewodnikach. Dlatego inwestycja Intela to nie tylko gwarancja rozwoju, ale i bezpieczeństwa. To również kolejny dowód na gospodarczą konsolidację świata transatlantyckiego. Polska może na tym tylko skorzystać - dodaje Krzysztof Michalski.