Wystartowało Forum Satelitarne 2017

Data dodania: 2017-06-26
W Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie rozpoczęło się Forum Satelitarne 2017. To największa w tym roku konferencja poświęcona technikom satelitarnym i wykorzystaniu zdobywanych dzięki nim danych. W ramach Forum odbywają się m.in. warsztaty, ARP Innovation Pitch 4Space oraz spotkania networkingowe.

W Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie rozpoczęło się Forum Satelitarne 2017. To największa w tym roku konferencja poświęcona technikom satelitarnym i wykorzystaniu zdobywanych dzięki nim danych. W ramach Forum odbywają się m.in. warsztaty, ARP Innovation Pitch 4Space oraz spotkania networkingowe.

Głównym celem Forum jest analiza potencjału rynku downstream oraz zainicjowanie rozmów biznesowych pomiędzy administracją, dużymi spółkami i innowacyjnymi firmami z tej branży. W ramach Forum zaplanowano wydarzenia dedykowane nawiązywaniu współpracy B2B oraz B2A, czyli odpowiednio: ARP Innovation Pitch 4Space oraz Warsztaty dla administracji publicznej.

Do udziału w Forum zaprosiliśmy przedstawicieli dużych spółek, administracji publicznej oraz innowacyjnych firm, które prezentują możliwości i potencjał technik satelitarnych. W ten sposób chcemy stworzyć arenę wymiany doświadczeń i dobre otoczenie biznesowe dla przyszłych projektów. Chcemy także pokazać, że kosmiczne innowacje nie są wcale tak abstrakcyjne, jak powszechnie się uważa, a wiele z nich znajduje zastosowanie w życiu codziennym. Nasze doświadczenie pokazuje, że otwartość na współpracę przynosi ogromne korzyści. Forum ma być właśnie taką platformą bezpośredniego kontaktu, gdzie uczestnicy poznają swoje potrzeby technologiczne, diagnozują przeszkody i wspólnie dążą do ich rozwiązaniamówi wiceprezes ARP Michał Szaniawski.  

W trakcie Forum, będącego miejscem wymiany informacji, zaplanowano również debatę dotyczącą potencjału biznesowego wykorzystania technik satelitarnych – ARP Debate Club 4Space “Techniki satelitarne – szansa na duży biznes”. Równolegle, do prezentacji i wystąpień obywających się w ramach Forum, trwa Hackaton dedykowany wykorzystaniu zobrazowań satelitarnych – EO Cloud Hackaton, którego finał zaplanowano na koniec Forum.

Forum Satelitarne to kolejna inicjatywa ARP w sektorze kosmicznym. Do zrealizowanych projektów należy m.in. organizacja wspólnie ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego pierwszego w tej branży w Polsce programu stażowego pod nazwą „Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego”. W jego ramach 8 młodych inżynierów rozpoczęło karierę w branży, a obecnie trwa  druga edycja programu, do której wpłynęło ponad 100 zgłoszeń. Rozwój branży kosmicznej oparty jest również na budowaniu kompetencji oraz wartości spółek z sektora technologii kosmicznych. Dobrym przykładem jest spółka Creotech Instruments, której niemal 20% należy do ARP S.A. Na początku czerwca tego roku firma otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 15 mln zł na rozwój innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Dotacja pozwoli na uruchomienie seryjnej produkcji satelitów. W ostatnim czasie z myślą o małych innowacyjnych firmach i średnich przedsiębiorstwach ARP przygotowała także specjalną linię pożyczkową dla sektora technologii kosmicznych. Działania ARP w zakresie wspierania sektora kosmicznego zostały dostrzeżone przez MR i ujęte w znacznej części w Polskiej Strategii Kosmicznej. ​