Spotkanie branży lotniczej w Jasionce - rola ARP S.A. w przywróceniu ruchu lotniczego w Ukrainie

Data dodania: 2025-02-17

W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” z inicjatywy Posła Pawła Kowala odbyło się spotkanie dotyczące współpracy polskiej i ukraińskiej branży lotniczej w odbudowie ruchu lotniczego w Ukrainie po zakończeniu działań wojennych i otwarciu ukraińskiej przestrzeni powietrznej i lotnisk.

Celem dzisiejszego spotkania było podsumowanie wniosków z narady „Rola polskiej branży lotniczej w odbudowie ruchu lotniczego w Ukrainie po zakończeniu działań wojennych,” która odbyła się 16 grudnia ubiegłego roku we Wrocławiu oraz stworzenie listy polskich inicjatyw i projektów jak również sformułowanie naszych oczekiwań wobec strony ukraińskiej.

W spotkaniu, które otworzyły Wojewoda podkarpacka, Pani Teresa Kubas-Hul oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego udział wzięli Paweł Kowal, Przewodniczący Rady do spraw Współpracy z Ukrainą oraz Maciej Lasek, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. reprezentowali Łukasz Kotapski, Wiceprezes ARP S.A. oraz Wiktor Cichoń, Dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu.

W ubiegłorocznym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele polskich portów lotniczych, przewoźnicy, instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo operacji lotniczych oraz ministerstw zaangażowanych w proces przygotowania gotowości polskiej gospodarki do odbudowy Ukrainy.

Konkluzjami z grudniowego spotkania podzielił się z ponad 40 uczestnikami konferencji w Jasionce Paweł Kowal, Przewodniczący Rady do spraw Współpracy z Ukrainą, który podkreślił, że transport, logistyka oraz lotnictwo będą kluczowymi elementami roli w odbudowie Ukrainy. Przewodniczący nawiązując do wrocławskiej narady dodał, że polska gospodarka jest dobrze przygotowana do wzięcia udziału w tym procesie a kluczowym zadaniem, jakie stoi przed nami, to znalezienie sposobu, żeby proces odbudowy Ukrainy nie odbył się z pominięciem Polski. Paweł Kowal wyraził nadzieję na szybkie przywrócenie ruchu lotniczego w Ukrainie poprzez aktywne działania na rzecz intensyfikacji działań całej branży lotniczej, nie tylko tej związanej z ruchem lotniczym oraz zachęcił wszelkie instytucje i jednostki samorządowe do aktywnego włączenia się w te działania.

Ikona cytatu

- Kompetencje Polski w procesie odbudowy Ukrainy można podzielić na dwie części. Pierwszą jest to co będziemy robić na terenie Ukrainy, różne polskie kontrakty gospodarcze i społeczne albo jako biznes, albo jako pomoc humanitarna. Ważniejsza część naszego udziału w odbudowie, to jest to, na czym się skupimy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, to znaczy szeroko rozumiane działania w zakresie transportu, magazynowania, a także tym, co kryje się pod angielskim słowem „connectivity”. Chodzi o to, żeby pokazać ofertę Polski, ofertę działań gospodarczych i tworzenia miejsc pracy w procesie odbudowy z pozycji Polski. To trzeba będzie później przełożyć na konkrety dotyczące każdej branży.powiedział Paweł Kowal, Przewodniczący Rady do spraw Współpracy z Ukrainą.

Maciej Lasek, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK podkreślił, że polska branża lotnicza ma wiedzę, doświadczenie i odpowiednie know-how, żeby pomóc w procesie odbudowy Ukrainy. Wyraził również zadowolenie, że w grudniowej naradzie wzięła udział właściwie cała polska branża lotnicza.

Ikona cytatu

- Wiemy co potrafimy jako polska branża lotnicza. Wiemy też czego oczekujemy. Chcemy się zaangażować w odbudowę ruchu lotniczego na Ukrainie po zakończeniu działań wojennych i praktycznie jesteśmy na to gotowi. Jednocześnie oczekujemy jasnych zasad, które będą obowiązywały wszystkich tak samo. Musimy siedzieć przy stole negocjacyjnym, który którym będzie się te zasady ustalać. Rolą rządu jest pokazywać Ukrainie, że Polska jest ważnym partnerem. Z naszych lotnisk będzie się odbywał ruch pasażerski, a także cargo, dlatego ważne jest, abyśmy na spotkaniach wysokiego szczebla bardzo jasno to artykułowali.powiedział Maciej Lasek, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK. - Po to się tutaj spotkaliśmy, żebyśmy w gronie specjalistów, najlepszych w kraju, mogli ten ważny temat przedyskutować i przygotować możliwie najlepszą ofertę dla naszych przyjaciół z Ukrainydodał Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Łukasz Kotapski, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. przemawiając do uczestników spotkania przedstawił rolę i znaczenie Specjalnych Stref Ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A w ramach Polskiej Stefy Inwestycji oraz ich współpracę z przedsiębiorstwami reprezentującymi branżę lotniczą. Zaprezentował również działania Agencji we wspieraniu innowacyjności polskich przedsiębiorstw, finansowaniu rozwoju sektora MŚP oraz tworzenia infrastruktury dla biznesu. Wiceprezes ARP S.A. podkreślił istotną rolę jaką Agencja odgrywa i może odegrać w kontekście odbudowy Ukrainy i zwrócił się do przedsiębiorców:

Ikona cytatu

- W ramach Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. budujemy szeroki zakres usług, które pomagają przedsiębiorcom budować biznes. Po 2018 obszar całego kraju stał się Polską Strefą Inwestycji. Oferujemy wsparcie podmiotów, które nie są bezpośrednio ulokowane w naszych parkach przemysłowych, ale które realizują inwestycje na terenach zarządzanych przez Specjalne Strefy Ekonomiczne zarządzane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. W przyszłości, dalej będziemy brać aktywny udział w tej dyskusji. Chcemy odegrać istotną rolę w procesie odbudowy Ukrainy.powiedział Łukasz Kotapski, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Prezentacje na temat postulatów i działań podjętych na rzecz współpracy Polski z Ukrainą przy odbudowie ruchu lotniczego zaprezentowali również przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Związku Regionalnych Portów Lotniczych oraz Polskich Linii Lotniczych LOT.

Konferencja w Jasionce odbyła się przed marcowym posiedzeniem Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, podczas którego kwestie tu omówione zostaną szerzej poruszone w rozmowach ze stroną ukraińską.