Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki z wizytą w Baltic Towers i Grupie Przemysłowej Baltic

Data dodania: 2025-05-15

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki wraz z przedstawicielami Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - Prezesem Wojciechem Balczunem i Wiceprezes Iloną Deręgowską, odwiedzili strategiczne podmioty polskiego sektora energetycznego – Baltic Towers Sp. z o.o. oraz Grupę Przemysłową Baltic Sp. z o.o.

Wizyta była poświęcona omówieniu kluczowych projektów w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Nowoczesna produkcja dla sektora offshore

W Baltic Towers delegacja zapoznała się z postępami w budowie innowacyjnej fabryki wież wiatrowych, która już w trzecim kwartale 2025 roku rozpocznie produkcję. Fabryka, realizowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., we współpracy z hiszpańskim partnerem GRI Renewable Industries S.L., będzie wytwarzała sekcje wieżowe o parametrach: długości 50 metrów, wadze 500 ton i średnicy do 11 metrów. Dzięki mocom produkcyjnym na poziomie ponad 150 wież rocznie, fabryka stanie się kluczowym elementem łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Prezes Zarządu Baltic Towers Sp. z o.o. Jakub Wnuczyński, Chief Operating Officer Bruno Orlando Lima Antunes z ramienia GRI, oraz Hubert Staszewski, członek zarządu Baltic Towers, podkreślali podczas rozmów chęć budowy kompetencji w sektorze offshore w Polsce. Nowi pracownicy fabryki od kilku miesięcy zdobywają specjalistyczne know-how w Hiszpanii, żeby móc wykorzystywać tę wiedzę i umiejętności w kraju. Batlic Towers, wsparty finansowaniem z NFOŚ w wysokości 291 mln zł, stworzy ponad 500 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy.

Dwufilarowa strategia Grupy Przemysłowej Baltic

W Grupie Przemysłowej Baltic Prezes Zarządu Adam Kowalski zaprezentował nową strategię spółki, koncentrującą się na dwóch priorytetowych obszarach: morskiej energetyce wiatrowej oraz energetyce jądrowej. Spółka planuje aktywne zaangażowanie w rozwój krajowego łańcucha dostaw dla obu tych sektorów, wykorzystując swoje doświadczenie w realizacji dużych projektów przemysłowych.

Delegacja zapoznała się z niedawno dostarczonymi przez GP Baltic stacjami elektroenergetycznymi dla projektu Baltic Power – każda o wadze 1,3 tys. ton i wymiarach 20x40x40 metrów. To przykład kompetencji spółki w zakresie zaawansowanych rozwiązań dla energetyki.

Perspektywy rozwoju sektora

Podczas spotkania omówiono kluczowe wyzwania dla dynamicznego rozwoju obu sektorów, w tym:

  • Konieczność zapewnienia stabilnych warunków regulacyjnych
  • Potencjał eksportowy polskich komponentów offshore
  • Współpracę międzynarodową w zakresie technologii i logistyki
  • Rozwój specjalistycznych kadr dla energetyki morskiej i jądrowej

Podkreślono strategiczne znaczenie inwestycji Baltic Towers i Grupy Przemysłowej Baltic dla realizacji polskiej polityki energetycznej. Projekty te nie tylko wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale także pozycjonują Polskę jako ważnego gracza w europejskiej transformacji energetycznej.

W najbliższych latach kluczowe będzie stworzenie optymalnych warunków dla realizacji ambitnych planów inwestycyjnych w morską energetykę wiatrową i jądrową.