Przełomowe porozumienie w sprawie Wielkopolskich Zakładów Pancernych im. Hipolita Cegielskiego – WSK-Poznań częścią projektu

Data dodania: 2026-06-22

W poniedziałek, 22 czerwca 2026 roku, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, podpisano trzy dokumenty otwierające drogę do utworzenia nowego, silnego podmiotu polskiego sektora zbrojeniowego - Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A.

W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Aktywów Państwowych Wojciech Balczun, Rzecznik Prasowy Rządu RP oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Szłapka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Konrad Gołota, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Adam Leszkiewicz, a także Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Daniel Ryczek oraz Wiceprezes Zarządu ARP S.A. Marek Zaleśny.

Podczas wydarzenia podpisano następujące dokumenty: list intencyjny dotyczący utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A. (WZPHC), Umowę Społeczną - Pakt dla H. Cegielski - Poznań S.A. oraz List intencyjny - porozumienie wierzycieli H. Cegielski-Poznań S.A.

Stronami pierwszego listu intencyjnego są Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., H. Cegielski - Poznań S.A., Stomil-Poznań S.A. w likwidacji, WSK-Poznań sp. z o.o. w restrukturyzacji, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Celem utworzenia WZPHC jest połączenie kompetencji produkcyjnych H. Cegielski - Poznań S.A. z kompetencjami serwisowo-naprawczymi Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. oraz uzyskanie efektu synergii, pozwalającego na utrzymanie i rozwój pozycji rynkowej wobec dynamicznie rosnącej konkurencji. Dzięki połączeniu WZM S.A. i HCP S.A. zachowana zostanie marka „H. Cegielski” i kontynuowane będzie chlubne przemysłowe dziedzictwo zakładów Cegielskiego.

Ikona cytatu

Minister Aktywów Państwowych Wojciech Balczun podkreślił strategiczne znaczenie dzisiejszego porozumienia:

„Dzisiejsze porozumienie to przełomowy moment, w którym po latach trudnych dyskusji i nietrafionych projektów znajdujemy wreszcie skuteczne rozwiązanie dla Zakładów Cegielskiego. Powołanie Wielkopolskich Zakładów Pancernych im. Hipolita Cegielskiego to nie tylko odpowiedź na wyzwania gospodarcze i oddłużenie spółki, ale przede wszystkim nowy rozdział w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego. W czasach, gdy bezpieczeństwo Ojczyzny jest priorytetem, łączymy siły, by budować potencjał obronny na niespotykaną dotąd skalę. Jestem głęboko przekonany, że wspólnie – ze stroną społeczną i partnerami gospodarczymi – tworzymy fundament pod dobrą, stabilną przyszłość dla Poznania, dla regionu i dla całego polskiego bezpieczeństwa. Udowadniamy, że w dialogu wykuwają się tylko dobre rzeczy, a konfrontacja nigdy nie przynosi pozytywnych rezultatów.”

Integralnym elementem projektu jest włączenie WSK-Poznań sp. z o.o. – spółki z Grupy Kapitałowej ARP, z ponad 100-letnią tradycją i doświadczeniem w precyzyjnej obróbce metali – do ekosystemu nowych zakładów.

Ikona cytatu

Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Daniel Ryczek wskazał na fundamentalne znaczenie projektu dla polskiego bezpieczeństwa:

„Do kluczowych zadań Agencji Rozwoju Przemysłu należy restrukturyzacja, modernizacja oraz rozbudowa potencjału produkcyjnego zakładów przemysłowych. Jesteśmy gwarantem stabilności kapitałowej i operacyjnej dla firm o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Ma to fundamentalne znaczenie zwłaszcza w przemyśle obronnym, gdzie długie cykle inwestycyjne i wysokie ryzyko technologiczne wymagają przewidywalnego zaplecza decyzyjnego, a popyt jest pochodną strategicznych potrzeb państwa. Integracja kompetencji spółek Grupy Kapitałowej ARP z partnerami sektora obronnego to fundament tworzenia efektywnych łańcuchów dostaw oraz sprawnej realizacji ważnych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Realizując tę strategię, włączamy naszą spółkę WSK Poznań do tego ekosystemu – jako istotny element przyszłych Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.”

Ikona cytatu

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Adam Leszkiewicz podkreślił:

„Podpisanie poniedziałkowych umów, poprzez integrację potencjału wielkopolskich spółek zbrojeniowych i uzyskany efekt synergii pozwoli na utworzenie Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A. - silnego podmiotu sektora zbrojeniowego, będącego istotnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Zachowana zostanie w ten sposób również marka „H. Cegielski” – tak ważna gospodarczo i historycznie dla Poznania i Wielkopolski. Połączony podmiot oznacza nowe miejsca pracy, wejście w nowe domeny produkcyjne, a tym samym wzmocnienie potencjału przemysłowego, oferty produktowej i konkurencyjności Grupy PGZ.”

Podpisano dziś także List intencyjny - porozumienie wierzycieli H. Cegielski-Poznań S.A., którego stronami są PGZ S.A. i Operator ARP sp. z o.o. Ma na celu uzgodnienie wspólnego sposobu postępowania umożliwiającego realizację działań restrukturyzacyjnych w HCP oraz maksymalizację poziomu zaspokojenia wierzytelności.

Dodatkowo podpisano Umowę Społeczną - Pakt dla H. Cegielski - Poznań S.A., która potwierdza udział związków zawodowych w konsultacji wszystkich działań wobec spółki. Dokument zakłada dwuetapową restrukturyzację HCP - finansową i operacyjną - obejmującą m.in. zwiększanie przychodów poprzez pozyskiwanie nowych zleceń, konwersję wierzytelności PGZ i Operator ARP sp. z o.o. na akcje HCP oraz relokację produkcji, a następnie połączenie HCP z WZM.

Inicjatywa tworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych to odpowiedź na potrzebę wzmocnienia polskiego przemysłu obronnego, szczególnie w obszarze produkcji pojazdów pancernych. Nowy podmiot ma stać się istotnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa, tworząc jednocześnie nowe miejsca pracy i otwierając możliwości wejścia w nowe domeny produkcyjne.