Program Fabryka nabiera rozpędu – ARP zainwestuje w Mielcu

Data dodania: 2018-10-02
Agencja Rozwoju Przemysłu, w ramach Programu Fabryka wybuduje w Mielcu centrum biurowo-usługowe. Spółka podpisała porozumienie w tej sprawie z władzami Mielca.

Agencja Rozwoju Przemysłu, w ramach Programu Fabryka wybuduje w Mielcu centrum biurowo-usługowe. Spółka podpisała porozumienie w tej sprawie z władzami Mielca.

Agencja Rozwoju Przemysłu, realizując działania na rzecz rozwoju ośrodków miejskich, zgodne z Pakietem dla Miast Średnich, rozpoczęła Program Fabryka. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców, ich działalność będą mogły prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. W ramach programu ARP podpisała porozumienie z Mielcem.

- Nasze zaangażowanie w rozwój Mielca od ponad dwudziestu lat jest bardzo duże. To tutaj w 1995 roku powstała pierwsza w Polsce  specjalna strefa ekonomiczna. Dzięki niej pojawiły się firmy, w których zatrudnienie znalazły tysiące mieszkańców miasta, a Mielec utrzymał swoje gospodarcze znaczenie. Teraz wkraczamy w kolejny etap współpracy z Mielcem i uruchamiamy program Fabryka. Dla miasta i jego mieszkańców oznacza to, że w niedalekiej przyszłości powstanie tu centrum biurowo-usługowe, które umożliwi stworzenie nowej kategorii miejsc pracy. Będzie ono służyć nie tylko firmom, jako siedziba ich działalności, ale także w formie otwartej przestrzeni wszystkim mieszkańcom. Zgodnie z założeniem, chcemy żeby budynek pełnił zarówno funkcje biurowe jak i usługowe – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

List intencyjny jest pierwszym krokiem w kierunku budowy biurowca o powierzchni 5000 m kw. Trwają poszukiwania odpowiedniej lokalizacji dla tej inwestycji. Zgodnie z założeniami ma być to miejsce optymalne pod względem funkcjonalnym i komunikacyjnym. List zakłada również, że miasto zadba o kadry dla firm wynajmujących powierzchnie w biurowcu. Nastąpi to poprzez dostosowywanie kierunków kształcenia na poziomie szkół średnich.

- Mielec jest miastem typowo przemysłowym, 75 procent mieszkańców pracuje w przemyśle, a tylko 25 procent w usługach. Chcemy to zmienić, chcemy zatrzymać młodych wykształconych ludzi w naszym mieście, aby po studiach tu wracali i mogli w naszym mieście znaleźć odpowiednią dla siebie pracę. Temu ma służyć udział naszego miasta w Programie Fabryka. Mamy atrakcyjną działkę w centrum miasta bezpośrednio przy głównym węźle komunikacyjnym, którą chcemy przeznaczyć pod budowę nowoczesnego biurowca. Liczę na to, że zainteresowanie umiejscowieniem swojej działalności w Mielcu ze strony firm nie tylko lokalnych, ale też krajowych i międzynarodowych, będzie duże – powiedział Fryderyk Kapinos, pełniący funkcję Prezydenta Miasta Mielca.

Lista miast zakwalifikowanych do Programu Fabryka opiera się o przeprowadzone wcześniej badania. Analizie poddano sytuację miast zamieszkałych przez co najmniej 40 tys. osób, pod kątem utraty funkcji społeczno-gospodarczych. Pod uwagę brany był poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych, takich jak poziom bezrobocia odpływ ludności w celach zarobkowych czy powierzchnia biurowa przypadająca na jednego mieszkańca. Weryfikacji podlegały również możliwości kadrowe. Zbadano liczbę osób bezrobotnych z wykształceniem odpowiadającym potrzebom firm m.in. z sektora IT. Z tych grup najemcy powierzchni biurowych będą bowiem rekrutować swoich przyszłych pracowników. W wybranych miastach powstanie łącznie 300 tys. m kw. powierzchni biurowej. W nowych biurowcach zatrudnienie znajdzie ponad 30 tysięcy osób.

Program Fabryka został zainaugurowany w czerwcu br. w Radomiu. Miasto to stanowi wyjątek, ponieważ tam nie powstanie nowy budynek, a zostanie zrewitalizowana dawna Fabryka Broni i przebudowana na nowoczesny obiekt biurowy. To właśnie od niej otrzymał nazwę cały program. Koncepcja modernizacji Fabryki Broni obejmuje zagospodarowanie nieruchomości o powierzchni prawie 18 tysięcy m2 przy ulicy Przemysłowej 9 w Radomiu.