Program Fabryka będą realizować spółki z Grupy Kapitałowej ARP S.A. – Operator ARP i ARP Prefabrykacja

Data dodania: 2020-12-01
Spółki Operator ARP i ARP Prefabrykacja, należące do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., podpisały porozumienie o współpracy przy realizacji Programu Fabryka. W średniej wielkości miastach zbudują wysokiej klasy budynki biurowo - usługowe. Wykorzystają przy tym nowoczesne prefabrykaty dostarczone przez ARP Prefabrykację.

Spółki Operator ARP i ARP Prefabrykacja, należące do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., podpisały porozumienie o współpracy przy realizacji Programu Fabryka. W średniej wielkości miastach zbudują wysokiej klasy budynki biurowo - usługowe. Wykorzystają przy tym nowoczesne prefabrykaty dostarczone przez ARP Prefabrykację.

Program Fabryka, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchomiła w połowie 2018 roku. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców, w których działalność będą mogły prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Do tej pory do projektu przystąpiły: Radom, Włocławek, Stalowa Wola i Elbląg.

- Jako Agencja Rozwoju Przemysłu mamy odpowiednie zasoby finansowe i organizacyjne, a także spółki z Grupy Kapitałowej ARP, które angażujemy w powstanie budynków biurowo – usługowych. Operator ARP i ARP Prefabrykacja zbudują w wytypowanych lokalizacjach nowoczesne, ekologiczne i wysokiej jakości biurowce dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Zapewnimy tym samym odpowiednią podaż powierzchni biurowych i damy miastom średnim impuls do rozwoju – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Biurowce, które powstają w ramach Programu Fabryka są przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców. Dlatego zgodnie z założeniami mają spełniać szereg kryteriów: dobra lokalizacja (np. centrum) lub dostępność komunikacyjna w tym rowerowa, wysoki standard budynku, dostępność do usług towarzyszących (kantyna w budynku lub bliskie zaplecze gastronomiczne, usługi sportowe, rekreacyjne, sklepy, banki), dostęp do funkcji komunalnych (żłobki, przedszkola, szkoły, przychodnia), dostęp do wyższych uczelni, szybki dojazd do lotniska, dostępność parkingów, udogodnienia dla rowerzystów (ścieżki rowerowe w pobliżu, miejsca dla rowerów).

Podpisane przez Operator ARP i ARP Prefabrykacje porozumienie to kolejny krok w realizacji Programu Fabryka. Zadaniem Operatora ARP jest zarządzanie inwestycjami w poszczególnych lokalizacjach, na wszystkich etapach tj. przygotowania inwestycji, jej realizacji, komercjalizacji nowych powierzchni i przejęcia obiektów w zarządzanie.

- Biurowce to fabryki XXI wieku. Te powstające w ramach Programu Fabryka mają nie tylko dawać impuls do rozwoju średnich miast i integrować lokalny biznes, ale także wykorzystywać innowacyjne technologie. Będziemy budować dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowo-usługowych w całej Polsce. Wierzę, że dzięki podpisanemu dziś porozumieniu przyspieszymy czas realizacji podkreślił Mariusz Domeradzki, prezes Operator ARP sp. z o.o.

ARP Prefabrykacja dostarczy prefabrykaty, z których powstaną biurowce w wybranych lokalizacjach.  Gotowe elementy żelbetowe znacznie przyspieszą budowę biurowców.

- Zainteresowanie prefabrykacją wciąż rośnie. Ta technologia już coraz rzadziej nasuwa skojarzenia z masowym budownictwem z wielkiej płyty sprzed dekad. Nowoczesna prefabrykacja to jakość, szybki czas realizacji i oszczędności. Cieszę się, że innowacyjny projekt jakim jest Program Fabryka będzie realizowany w prefabrykacji. Nasz zakład produkcyjny, który powstanie w Suchedniowie będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie. Ściany, stropy i schody, które będą schodzić z jego linii produkcyjnych zostaną między innymi wykorzystane przy budowie nowoczesnych powierzchni biurowych – zaznaczył Mariusz Wal, prezes ARP Prefabrykacja.