Prezes ARP S.A.: współpraca z partnerami chińskimi jest coraz lepsza

Data dodania: 2012-09-19
- Sukces we współpracy z chińskimi partnerami gospodarczymi wymaga  po polskiej stronie umiejętnego połączenia kompetencji i potencjału instytucji państwowych, agencji rządowych specjalizujących się w promocji i wspieraniu współpracy gospodarczej, instytucji samorządowych, partnerów z rynku finansowego, związków zawodowych - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podczas konferencji "Polska - Chiny. Praktyczny wymiar biznesu. Horyzonty współpracy gospodarczej", zorganizowanej 19 września br. w Hotelu InterContinental w Warszawie   Konferencja zgromadziła ekspertów, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji rządowej oraz miast, na terenie których zlokalizowane są chińskie inwestycje. Jednym z głównych punktów programu był panel "Polska - nowy ląd dla chińskiego biznesu", w trakcie którego omawiano atuty naszego kraju, sprzyjające lokalizacji przedsiębiorstw z Chin oraz potencjał i szanse rozwoju kontaktów gospodarczych.

- Sukces we współpracy z chińskimi partnerami gospodarczymi wymaga  po polskiej stronie umiejętnego połączenia kompetencji i potencjału instytucji państwowych, agencji rządowych specjalizujących się w promocji i wspieraniu współpracy gospodarczej, instytucji samorządowych, partnerów z rynku finansowego, związków zawodowych - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podczas konferencji "Polska - Chiny. Praktyczny wymiar biznesu. Horyzonty współpracy gospodarczej", zorganizowanej 19 września br. w Hotelu InterContinental w Warszawie
 
Konferencja zgromadziła ekspertów, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji rządowej oraz miast, na terenie których zlokalizowane są chińskie inwestycje. Jednym z głównych punktów programu był panel "Polska - nowy ląd dla chińskiego biznesu", w trakcie którego omawiano atuty naszego kraju, sprzyjające lokalizacji przedsiębiorstw z Chin oraz potencjał i szanse rozwoju kontaktów gospodarczych.

Przedstawiając doświadczenia w zakresie współpracy z partnerami chińskimi prezes ARP S.A. Wojciech Dąbrowski podkreślał jej coraz lepsze efekty i mówił, że nie potwierdziły się obawy o ewentualne pogorszenie kontaktów po nieudanej inwestycji firmy Covec. - Dziś należy stwierdzić, że tamta sytuacja wpłynęła raczej na poprawę analiz dokonywanych przez inwestorów i lepsze zrozumienie między stronami - mówił.

Zdaniem prezesa ARP S.A. kluczem do sukcesu w kontaktach polsko-chińskich może być znalezienie odpowiedniej formuły i wypracowanie rozwiązań optymalnych dla konkretnego projektu. - Kierowałem powołanym przez Premiera RP "Zespołem ds. działań mających na celu wsparcie Huty Stalowa Wola S.A.". Podpisana na początku 2012 roku umowa sprzedaży GUANGXI LIUGONG MACHINERY CO. LTD. produkującej maszyny budowlane cywilnej części Huty,  to pierwsza w Polsce udana prywatyzacja z udziałem chińskiego inwestora - mówił Wojciech Dąbrowski.

Doświadczenia Agencji Rozwoju Przemysłu dowodzą, że polsko-chińska współpraca jest nie tylko możliwa, ale też jest przez obie strony oczekiwana.  W opinii prezesa Wojciecha Dąbrowskiego jednym z warunków sukcesu w relacjach biznesowych z Chinami jest zrozumienie tamtejszych realiów kulturowych, zbudowanie wzajemnego zaufania i cierpliwość. - Negocjując sprzedaż części Huta Stalowa Wola firmie Guangxi LiuGong Machinery odbyliśmy 30 spotkań na szczeblu zarządów poszukując jak najlepszych rozwiązań długofalowych i możliwości uzupełnienia współpracy z inwestorem poprzez budowę sieci kooperacji i powiązanie ze społecznością lokalną - dodał.

Prywatyzacja cywilnej części Huty Stalowa Wola to nie jedyny przykład udanej współpracy ARP S.A. z partnerami chińskimi. W kwietniu 2012 r., w obecności Premiera ChRL  Pana Wen Jiabao, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała memorandum o pogłębieniu i doskonaleniu współpracy z GUANGXI LIUGONG MACHINERY CO., LTD. Partnerzy zobowiązali się do rozpoznania możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć, a także tworzenia przyjaznych  warunków dla kooperacji innych przedsiębiorstw chińskich i polskich. Strony porozumienia będą wspierać przedsięwzięcia  realizowane na rynku polskim i chińskim, współdziałać  w realizacji inwestycji na terenie zarządzanej przez ARP S.A. Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN oraz przy rozwoju sieci sprzedaży i serwisu produktów LiuGong w Polsce. LiuGong będzie natomiast wspierał przedsięwzięcia ARP S.A. w ChRL, dotyczące m.in. poszukiwania partnerów inwestycyjnych i biznesowych.

Również w kwietniu 2012 r.,  w czasie wizyty przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Chinach złożono deklaracje wzajemnej współpracy gospodarczej pomiędzy prowincją Hubei a ARP S.A., natomiast firma Tri-Ring Group Corporation zadeklarowała chęć nabycia Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik S.A., której większościowym udziałowcem jest Agencja.

25 kwietnia 2012 r.  ARP S.A. podpisała list intencyjny z Bank of China, jednym z największych chińskich banków. BoC w Polsce będzie się koncentrował na finansowym wspieraniu inwestycji chińskich w Polsce (kredyty, gwarancje itp.). Dodatkowo bank będzie współpracował z największymi polskimi firmami planujący działalność na rynku chińskim.