Pierwszy nowy pociąg w POLREGIO

Data dodania: 2017-04-27
W czwartek, 27 kwietnia, na warszawskim Dworcu Wileńskim odbyło się uroczyste przekazanie wyprodukowanego przez PESA Bydgoszcz pociągu Link. Nowa jednostka jest jednym z kilku pojazdów tego typu, które już wkrótce będą jeździć w barwach POLREGIO – największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego. To nowy etap w historii Przewozów Regionalnych.

W czwartek, 27 kwietnia, na warszawskim Dworcu Wileńskim odbyło się uroczyste przekazanie wyprodukowanego przez PESA Bydgoszcz pociągu Link. Nowa jednostka jest jednym z kilku pojazdów tego typu, które już wkrótce będą jeździć w barwach POLREGIO – największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego. To nowy etap w historii Przewozów Regionalnych.

Nowe składy PESA Link to pierwsze z nowoczesnych pojazdów, które zasilą flotę POLREGIO. – Już  w tym roku na polskich torach pojawią się pierwsze z ponad 50 nowoczesnych składów. Wśród nich znajdą się zarówno zupełnie nowe, wyprodukowane przez krajowych producentów pociągi, jak i kompleksowo zmodernizowane składy. Zaprezentowany dziś Link to sprawdzony i doceniany przez pasażerów tabor. Stąd też plan na rozszerzenie zamówienie o kolejne dwa pojazdy. Łącznie zakupimy pięć pojazdów tego typu. Warto dodać, że jako pierwszy regionalny przewoźnik będziemy posiadać pociągi z dedykowanymi strefami dla najmłodszych pasażerów, którzy dopiero zaczynają przygodę z koleją – powiedział Krzysztof Zgorzelski, Prezes POLREGIO.

Zakup pociągów PESA Link przez POLREGIO to kolejny etap skutecznie prowadzonej restrukturyzacji spółki. To najlepszy dowód na to, że firma myśli o dalszym rozwoju i umacnianiu pozycji rynkowej. Wierzę, że docenią to także pasażerowie, którzy korzystają z usług największego w Polsce przewoźnika kolejowego, co przełoży się na wyniki finansowe spółki. ARP jako większościowy udziałowiec, tak jak dotychczas, będzie wspierał spółkę w dalszych działaniach rozwojowych – podsumował Marcin Chludziński, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Realizowane obecnie plany modernizacyjne są efektem bardzo dobrej kondycji finansowej Spółki.  W zeszłym roku po raz pierwszy w swojej 15-letniej historii osiągnęła dodatni wynik finansowy we wszystkich obszarach działalności. – 51,2 mln zysku netto, w tym 12,4 mln zł ze sprzedaży, to efekt skutecznie prowadzonej restrukturyzacji firmy – dodaje Prezes Zgorzelski i zapowiada, że firma planuje zakończyć ten rok z wynikiem na poziomie ok. 43-44 mln zł zysku. Poza wymianą pociągów POLREGIO rozszerza ofertę połączeń, rozwija nowoczesne kanały sprzedaży biletów oraz zacieśnia współpracę z innymi przewoźnikami, w tym z autobusowymi, wprowadzając zintegrowane bilety.

Polska gospodarka jest coraz lepiej działającym organizmem, a linie kolejowe stanowią ważną część jego krwiobiegu. Nowy Link, od dzisiaj na polskich torach, a niebawem cztery następne, to coraz lepsza jakość i komfort podróżowania w polskich pociągach. Odkąd właścicielem POLREGIO stała się ARP, w spółkę wstąpiła energia, która odmieniła jej oblicze. Nie tylko logo czy kolor pociągów uległy zmianom. Pierwszy raz w historii spółka, znana przez lata jako Przewozy Regionalne, odnotowała dodatni wynik finansowy na wszystkich poziomach, a także udźwignęła największą operację logistyczną w polskim transporcie, jakim były ŚDM – powiedział Wiesław Janczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

– To dla nas ważny dzień: największy polski producent taboru szynowego przekazuje pierwszy  z nowoczesnych składów z rodziny Link największemu polskiemu przewoźnikowi pasażerskiemu. Jestem przekonany, że ten nowoczesny produkt, eksploatowany już w kilku regionach naszego kraju, w Czechach i Niemczech (gdzie dostał homologację jako pierwszy pojazd szynowy w historii polskiego przemysłu) znakomicie wpisuje się w misję Przewozów Regionalnych, istniejących po to – jak czytamy na stronie internetowej firmy – „aby ludzie w Polsce mogli każdego dnia wygodnie i sprawnie przemieszczać się i swobodnie realizować swoje plany”. Włączenie do eksploatacji Linków na pewno będzie temu dziełu służyć – powiedział Tomasz Zaboklicki, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz. To nie pierwsze i wierzę, że nie ostatnie nasze wspólne przedsięwzięcie zmieniające jakość na polskich torach. Cieszę się, że dla przewoźnika służącego rocznie 80 milionom pasażerów, jesteśmy partnerem w konsekwentnej realizacji wizji rozwoju – dodał.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Adam Kwiatkowski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wiesław Janczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów (w imieniu Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów), Marcin Chludziński, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Krzysztof Zgorzelski, Prezes Zarządu POLREGIO, Krzysztof Mamiński, były Prezes Przewozów Regionalnych (w latach 2016-2017) oraz Tomasz Zaboklicki, Prezes PESA Bydgoszcz.