Pierwszy inwestor w szczecińskiej podstrefie SSE EURO-PARK MIELEC

Data dodania: 2012-05-17
Garo Polska to pierwszy inwestor w zarządzanej przez ARP S.A. podstrefie Szczecin SSE EURO-PARK MIELEC. Szwedzka spółka rozpoczęła właśnie budowę zakładu produkcyjnego, który ma zostać uruchomiony na jesieni br. Wartość inwestycji to 6,4 mln zł. Docelowo spółka zamierza zatrudniać w Szczecinie 120 pracowników.

Garo Polska to pierwszy inwestor w zarządzanej przez ARP S.A. podstrefie Szczecin SSE EURO-PARK MIELEC. Szwedzka spółka rozpoczęła właśnie budowę zakładu produkcyjnego, który ma zostać uruchomiony na jesieni br. Wartość inwestycji to 6,4 mln zł. Docelowo spółka zamierza zatrudniać w Szczecinie 120 pracowników.

Grupa Garo - lider w dystrybucji osprzętu elektroinstalacyjnego - działa na rynku od ponad siedemdziesięciu lat. Szwedzka spółka ma oddziały m.in. w Finlandii, Norwegii, Irlandii i Polsce. Pierwsza fabryka Garo Polska zaczęła działać 2 lata temu w podpolickim Tanowie. Spółka zajmuje się produkcją części do wytwarzania tablic licznikowych i rozdzielczych, puszek instalacyjnych, gniazd i wtyczek przemysłowych, paneli licznikowych oraz okablowania do stacji ogrzewania samochodów.

 

Garo - wizualizacja

W Szczecinie Garo Polska kupiła działkę przy ulicy Struga o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych. Zezwolenie na prowadzenie działalności na tym terenie wydała zarządzająca strefą Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. W budowanym właśnie zakładzie, gdzie zostaną zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i technologiczne, będą produkowane m.in. stacje do ładowania samochodów elektrycznych, stacje do ogrzewania postojowego oraz panele dystrybucyjne. Zatrudnienie znajdzie początkowo 55 osób, a docelowo 120. Inwestycja warta 6,4 mln zł jest pierwszym etapem rozwijania działalności Garo na terenie podstrefy Szczecin.

W środę (16.05.2012) wmurowano akt erekcyjny pod budowę zakładu produkcyjnego. W uroczystości brali udział przedstawiciele inwestora, szczecińskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., władz miasta i województwa.
 -"Macie dobrze wykształconych, młodych ludzi i świetne położenie. Polska jest bardzo interesująca dla skandynawskich inwestorów" - powiedział w trakcie uroczystości Stefan Jonsson, prezes Garo AB.

W planach Garo Polska ma być największą jednostką produkcyjną w grupie. Będzie prowadziła większość prac projektowych i wdrożeniowych.

Tereny inwestycyjne przy ul. Struga, należące do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC, liczą przeszło 4,6 ha. W działania na rzecz pozyskania nowych inwestorów zaangażowani są wspólnie: zarządzającą strefą ARP S.A., miasto i Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego. Obecnie zainteresowanie prowadzeniem działalności w podstrefie deklaruje trzech innych potencjalnych inwestorów.

_____
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości m.in. poprzez tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Agencja udziela pożyczek ze środków własnych, udziela również pomocy publicznej indywidualnej na ratowanie i/lub na restrukturyzację. . W 2011 r. ARP S.A. wypracowała 149,4 mln zł zysku, przychody wyniosły 420 mln zł. Wartość kapitału własnego Agencji według stanu na 31 grudnia 2011 r. wynosi 4,4 mld zł.
W zarządzanych przez ARP S.A. specjalnych strefach ekonomicznych: mieleckiej i tarnobrzeskiej, poziom inwestycji przekroczył 11 mld zł, utworzono 36 tys. miejsc pracy.

SSE EURO-PARK MIELEC to pierwsza polska specjalna strefa ekonomiczna utworzona w 1995 r., od początku zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Jej łączny obszar wynosi 1246 ha. Strefa ma 23 podstrefy w 4 województwach, głównie w Polsce południowo-wschodniej. Największe podstrefy znajdują się w Rzeszowie i Lublinie, a najmłodsze - w Lubartowie i Krośnie.

Specjalne strefy ekonomiczne zarządzane przez ARP S.A. oferują inwestorom m.in.:
• pomoc publiczną w wysokości  od 40% do 70% wielkości nakładów inwestycyjnych w formie ulgi podatkowej;
• atrakcyjne nieruchomości pod inwestycje;
• bliskość rozwijających się rynków; szerokie możliwości kooperacyjne w Strefie i otoczeniu (produkcja, usługi);
• one - stop - shop, czyli kompleksową obsługę projektu, gwarantująca najkrótszy czas realizacji inwestycji.


Więcej informacji udziela:

Roma Sarzyńska-Przeciechowska
Rzecznik Prasowy
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Tel. +48 22 460 37 92, +48 501 310 023
e-mail: roma.sarzynska@arp.com.pl
www.arp.com.pl