Nowe zezwolenia dla polskich firm w SSE EURO-PARK MIELEC

Data dodania: 2015-09-14
Polskie Zakłady Zbożowe Lubella, producent makaronów i spółka Protektor, polski producent specjalistycznego obuwia m.in. dla wojska dołączyły do grona 19 firm, które otrzymały w tym roku zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE EURO-PARK Mielec. Zezwolenia na prowadzenie działalności wręczono podczas debaty „20 lat funkcjonowania SSE EURO-PARK MIELEC", która odbyła się 14 września w Lublinie.

Polskie Zakłady Zbożowe Lubella, producent makaronów i spółka Protektor, polski producent specjalistycznego obuwia m.in. dla wojska dołączyły do grona 19 firm, które otrzymały w tym roku zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE EURO-PARK Mielec. Zezwolenia na prowadzenie działalności wręczono podczas debaty „20 lat funkcjonowania SSE EURO-PARK MIELEC", która odbyła się 14 września w Lublinie.

 - Jednym z największych sukcesów mieleckiej SSE jest to, że przyciąga inwestorów z branż o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego Lublina. To przede wszystkim rezultat modelowej współpracy przedstawicieli samorządów z ARP, zarządcą strefy – zgodnie uznali uczestnicy spotkania.

W debacie wzięli udział:przedsiębiorcy z podstrefy lubelskiej: Małgorzata Rentflejsz, pełnomocnik zarządu Ball Packaging Europe Lublin; Wojciech Jamróz, prezes Zarządu Grupy Maspex; Włodzimierz Karpiński, poseł RP; Paweł Nakonieczny, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego; Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublina i Marcin Zieliński, wiceprezes Zarządu ARP S.A.

 - Stworzenie jak najlepszych warunków firmom, które chcą rozwijać się w zarządzanych przez nas specjalnych strefach ekonomicznych to jeden z priorytetów Agencji Rozwoju Przemysłu. Świadomi roli, jaką specjalna strefa ekonomiczna może odegrać w procesie budowy gospodarki opartej na innowacjach i wiedzy, w ostatnim czasie koncentrujemy nasze działania również na wspieraniu przedsiębiorców w działalności badawczo-rozwojowej, komercjalizowaniu innowacyjnych rozwiązań i kształceniu pracowników – podkreślał Marcin Zieliński, wiceprezes Zarządu ARP S.A, dziękując przy okazji wszystkim uczestnikom debaty, a w szczególności przedstawicielom władz samorządowych za dobrą współpracę.

Przykładem modelowej kooperacji między ARP S.A. i samorządem lokalnym jest m.in. powstanie i rozwój podstrefy Lublin należącej do SSE EURO-PARK MIELEC. Miasto Lublin realizuje wiele zadań związanych ze wsparciem dla inwestorów. Są to m. in. opieka administracyjno-prawna oraz działania promujące podstrefę. Efektem ścisłej współpracy z Urzędem Miasta jest również opracowana strategia rozwoju dla podstrefy. Zgodnie z założeniami, dotyczącymi rozwoju gospodarczego miasta, przyjęto za cel przyciąganie inwestorów z branż priorytetowych, do których zaliczono m.in przemysł spożywczy, sektor informatyczny i teleinformatyczny, branżę motoryzacyjną, logistykę i transport, branżę biotechnologiczną oraz ochronę zdrowia i farmację.

Wydane przez ARP S.A. zezwolenia na prowadzenie działalności dla PZZ Lubella i spółki Protektor zaowocują nowymi miejscami pracy. PZZ Lubella deklarują zatrudnienie 35 nowych pracowników i utrzymanie 360 miejsc pracy oraz nakłady inwestycyjne w wysokości 87 mln zł. Spółka Protektor zatrudni 30 pracowników i ok.7 mln złotych wyda na inwestycje. W sumie od początku 2015 roku w SSE EURO-PARK Mielec wydano 21 zezwoleń. Dzięki temu nakłady inwestycyjne wyniosą co najmniej 384 mln złotych i powstanie 576 nowych miejsc pracy. Z tego na województwo lubelskie przypada 7 zezwoleń, co oznacza w praktyce 203 mln nakładów inwestycyjnych i 276 nowych miejsc pracy.

Łącznie w ciągu dwudziestu lat funkcjonowania mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej wydano ponad 300 zezwoleń, nakłady inwestycyjne wyniosły około 7 mld zł. Dzięki temu powstało ponad 30 tys. miejsc pracy.

Na terenie woj. lubelskiego funkcjonuje 8 podstref SSE EURO-PARK MIELEC. Są to podstrefy: Chełm, Kraśnik, Lubartów, Lublin, Międzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski, Rejowiec Fabryczny i Zamość.