Nowa koreańska inwestycja w Stalowej Woli

Data dodania: 2021-11-18

Premier Mateusz Morawiecki wręczył koreańskiej firmie SKC decyzję o wsparciu budowy fabryki produkującej folię miedzianą do baterii litowo-jonowych. Inwestycja powstanie w Stalowej Woli, w parku inwestycyjnym powołanym niedawną specustawą Sejmu. Nad ściągnięciem jednego z największych na świecie producentów z tej branży pracowali wspólnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Wartość inwestycji to prawie 3 miliardy złotych. Powstanie minimum 500 nowych miejsc pracy.

- To ciężka praca Polaków, połączona z poszukiwaniem najlepszych na świecie inwestorów, doprowadza do tego, że dzisiaj Polska gospodarczo wygląda zupełnie inaczej – wskazywał podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki – Polacy mogą tutaj tworzyć nowe miejsca pracy oraz chcieć zostać i pracować w Polsce.

W Polsce zostanie wybudowana kolejna fabryka produkująca folię miedzianą. To przedsięwzięcie pozwoli na wyprodukowanie dodatkowo 50 000 ton folii rocznie. Nowa inwestycja to minimum 500 miejsc pracy i rozwój miasta i regionu, ale też działanie na rzecz środowiska. Folia miedziana to jeden z podzespołów niezbędnych do produkcji baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

SK Nexilis to kolejny projekt koncernu SK Group, realizowany wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Bardzo nas cieszy, że jako PAIH możemy wspierać tak ważne dla polskiej gospodarki inwestycje. Mówimy po pierwsze o znaczącej i rosnącej w siłę branży, a po drugie o nowych, wyspecjalizowanych miejscach pracy. Inwestycja niewątpliwie przyczyni się do transferu technologii i rozwoju kadr. Pamiętajmy, że e-mobilność to teraz globalny trend, a Polska jest niezmiernie ważnym ogniwem w tym łańcuchu dostaw. Ma to odzwierciedlenie w portfelu projektów obsługiwanych przez PAIH. Obecnie mamy na koncie 18 aktywnych projektów z branży elektromobilnej. Liczymy na kolejne pomyślne decyzje inwestorów. Gwarantujemy dobrze zorganizowany proces wsparcia, na każdym etapie projektu. Po gruntownej analizie możliwych lokalizacji, Podkarpacie okazało się najkorzystniejszym miejscem do ulokowania zakładu SK Nexilis. Pozyskanie tak prestiżowej inwestycji jest dużym sukcesem dla całego województwa i świadczy o jego potencjale. Jestem przekonany, że inwestycja będzie miała istotny wpływ na rozwój gospodarczy regionu – powiedział podczas uroczystości w Stalowej Woli Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Koreański inwestor ulokował się na terenie nowo powstałego strategicznego parku przemysłowego w Stalowej Woli zarządzanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

18 listopada to historyczny dzień dla nowo powstałego Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro – Park Stalowa Wola, którym zarządza Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Wszystko zadziało się ekspresowo. 28 sierpnia pan prezydent Andrzej Duda podpisuje specustawę, która umożliwia poszerzenie terenów inwestycyjnych miasta. 31 sierpnia ARP zawiera porozumienie z prezydentem Stalowej Woli. 15 listopada podpisane zostaje porozumienie o współpracy pomiędzy ARP, Stalową Wolą i PGE Dystrybucja SA, które uruchamia prace nad uzbrojeniem parku w niezbędną infrastrukturę. A już trzy dni później mamy pierwszego inwestora: SK Nexilis, który jest jednym ze światowych liderów producentów folii miedzianej do akumulatorów w samochodach elektrycznych. Bardzo się z tego cieszymy. Kiedy włączaliśmy się w prace nad uruchomieniem parku od początku byliśmy przekonani, że ta inwestycja infrastrukturalna ma ogromny potencjał. Specjalna ustawa precyzuje, że w parku powstaną inwestycje przemysłowe związane z wdrażaniem nowoczesnych projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza. Wszystkie takie inwestycje są niezbędne dla dalszego rozwoju Polski – mówi Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Skalę planowanej inwestycji podkreślił wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Paweł Kolczyński:

- Około 3 miliardy złotych nakładów inwestycyjnych, kilkaset nowych miejsca pracy, nowoczesna technologia i nowoczesne rozwiązania przemysłowe to olbrzymia szansa dla Stalowej Woli i całego Podkarpacia. To największa inwestycja greenfieldowa jaka miała miejsce w zarządzanej przez nas Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej właśnie na Podkarpaciu. ARP deklaruje dalsze pełne wsparcie dla SK Nexilis. Zrealizujemy wszelkie potrzeby dotyczące mediów, zasilania w energię elektryczną, odnawialnych źródeł energii. Już dziś w imieniu ARP chcę zadeklarować gotowość do współpracy przy budowie dużej farmy fotowoltaicznej na terenie Stalowej Woli, której moc do ok. 100 Mw mogłaby być wykorzystywana na potrzeby inwestorów w Strategicznym Parku Inwestycyjnym Euro – Park Stalowa Wola – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Inwestycje takie jak ta w Stalowej Woli wpisują się w założenia Polskiego Ładu, wzmacniając rynek naszego kraju, dzięki zagranicznym partnerom. Polski Ład to strategiczny program rozwoju gospodarki dla dobra polskich obywateli – pracowników i pracodawców. Dzięki działaniom rządu, szybkiemu rozwojowi np. infrastruktury drogowej czy energetycznej inwestorzy świetnie odnajdują się w naszym kraju. Jak podkreślał premier, powoduje to historycznie niski poziom bezrobocia.

Więcej informacji o Polskim Ładzie znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/polski-lad