MARS Shipyards & Offshore dynamicznie rozwija działalność na Pomorzu

Data dodania: 2013-09-23
Należące do Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. spółki MARS Shipyards & Offshore rozwijają produkcję w Trójmieście. Energomontaż-Północ Gdynia uruchomił właśnie nową halę produkcyjną, a Stocznia Remontowa Nauta zagospodarowuje obiekty należące do spółki Synergia99 i zatrudnia nowych pracowników. Oba przedsięwzięcia zwiększą możliwości produkcyjne grupy stoczniowej.

Należące do Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. spółki MARS Shipyards & Offshore rozwijają produkcję w Trójmieście. Energomontaż-Północ Gdynia uruchomił właśnie nową halę produkcyjną, a Stocznia Remontowa Nauta zagospodarowuje obiekty należące do spółki Synergia99 i zatrudnia nowych pracowników. Oba przedsięwzięcia zwiększą możliwości produkcyjne grupy stoczniowej.

23 września br. Energomontaż-Północ Gdynia uruchomił nową halę produkcyjną do prefabrykacji wielkogabarytowych konstrukcji offshorowych. Uroczyste otwarcie inwestycji wartej 65 mln zł odbyło się w obecności Ministra Skarbu Państwa, Włodzimierza Karpińskiego, parlamentarzystów z regionu, klientów Energomontażu-Północ Gdynia oraz przedstawicieli przedsiębiorstw z branży stoczniowej. W uroczystości udział wzięli także Wojciech Dąbrowski, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Piotr Słupski, Prezes MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. 

Zakład o powierzchni 2,4 tys. m2 wyposażony został w precyzyjne maszyny o unikalnych parametrach produkcyjnych. W nowym zakładzie zamontowane zostały m.in.: największa w basenie Morza Bałtyckiego obrabiarka, automaty spawalnicze, tokarki karuzelowe oraz nowoczesne urządzenie zintegrowane z robotem do przestrzennego cięcia i spawania elementów rurowych. Wysokiej klasy urządzenia pozwolą rozwinąć produkcję nie tylko dla sektora offshore, ale również lotnictwa oraz energetyki odnawialnej i jądrowej. Inwestycja w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem EPG umożliwi pozyskanie nowych klientów i realizowanie innowacyjnych projektów.

Strategiczne znaczenie inwestycji dla rozwoju sektora stoczniowego i offshore podkreślił Minister Włodzimierz Karpiński, który powiedział: Dziś na własne oczy przekonałem się, jaki duży jest potencjał branży stoczniowej w Polsce. Są bardzo pozytywne przykłady podmiotów, które doskonale odnalazły się na tym trudnym rynku. Otwarcie dzisiejszej inwestycji wartej 65 mln zł oznacza, że można i trzeba inwestować pieniądze w ten sektor, szukając nowych możliwości, czyli nie tylko budowa statków, którą zdominowały dalekowschodnie gospodarki ale segment związany z produkcją wież wiatrowych tzw. offshore oraz usługi remontowe.

Przed południem Minister Karpiński odwiedził także inną trójmiejską inwestycję grupy MARS Shipyards & Offshore. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tereny produkcyjne Stocznia Remontowa Nauta zagospodarowuje halę oraz pochylnie należące do spółki Synergia 99. Pozwoli to efektywnie wykorzystać majątek, który od zeszłego roku był nieużytkowany. Nakłady na rewitalizację terenów wyniosą  ok. 18 mln zł. W ramach prac wykonany został m.in. remont hali oraz instalacji technicznych, a w najbliższym czasie planowane jest uruchomienie w tym miejscu nabrzeża wyposażeniowego. Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie dają pochylnie, zarówno SR Nauta, jak i inne stocznie grupy MARS, będą w stanie realizować budowy konstrukcji stalowych oraz w pełni wyposażonych statków. O planach inwestycyjnych mówił Piotr Słupski, Prezes MS TFI: - Dwie pochylnie przeznaczymy pod budowę nowych statków, trzecia stanie się częścią ciągu produkcyjnego budowy konstrukcji stalowych dla sektora offshore. Rozszerzenie działalności przez Nautę oznacza powstanie 200 nowych miejsc pracy do końca września. Do końca roku stocznia będzie zatrudniać łącznie 550 pracowników (obecnie trwa ich rekrutacja). Docelowo przy zakładanym poziomie przetwarzania 10 tys. ton stali rocznie, zatrudnienie na terenach należących do Synergii 99 znajdzie ponad 600 osób.

- Rozwój Energomontażu-Północ i Stoczni Nauta to dobry przykład tego jak rozwija się branża. Polska, mimo trudnych chwil w przeszłości, tworzy silny i konkurencyjny przemysł stoczniowy, oparty na dwóch filarach - sektorze okrętowym i offshore. Znaczna jego część funkcjonuje i rozwija się w strukturach Agencji Rozwoju Przemysłu i jej Funduszu MARS. Efektywnie zarządzane spółki z branży, które umiały połączyć działalność stoczniową z nowymi obszarami produkcji, współpracujące ze sobą i wykorzystujące efekt synergii mają bardzo dobre perspektywy rynkowe - podsumował Wojciech Dąbrowski, prezes ARP S.A.