Kolejny projekt inwestycyjny w Podstrefie Trzebownisko SSE EURO-PARK MIELEC

Data dodania: 2012-04-30
Spółka BorgWarner Turbo Systems Poland zainwestuje blisko 24,5 mln zł na terenie zarządzanej przez ARP S.A. Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Budowa wytwórni części i akcesoriów do pojazdów silnikowych zapewni pracę co najmniej 30 osobom.

Spółka BorgWarner Turbo Systems Poland zainwestuje blisko 24,5 mln zł na terenie zarządzanej przez ARP S.A. Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Budowa wytwórni części i akcesoriów do pojazdów silnikowych zapewni pracę co najmniej 30 osobom.

BorgWarner Inc. (USA) jest wiodącym, światowym producentem komponentów i systemów zaawansowanych technologii dla układów przeniesienia napędu w pojazdach. Korporacja dysponuje zakładami produkcyjnymi i ośrodkami badawczo-rozwojowymi w 17 krajach, łącznie zatrudnia ponad 17 000 pracowników. Do jej klientów należą: VW/Audi, Ford, Toyota, Renault/Nissan, General Motors, Hyundai/Kia, Daimler, Chrysler, Fiat, BMW, Honda, John Deere, PSA oraz MAN.

BorgWarner Turbo Systems Poland Sp. z o.o., spółka wchodząca w skład Grupy BorgWarner  Systems,  prowadzi działalność na terenie SSE EURO-PARK MIELEC w Podstrefie Trzebownisko od 2008 r. Spółka wybudowała zakład i uruchomiła produkcję turbosprężarek do samochodów osobowych. Obecnie zatrudnia około 180 pracowników i produkuje 2 mln turbosprężarek rocznie. BorgWarner Turbo Systems Poland jest członkiem stowarzyszenia Dolina Lotnicza najdynamiczniej rozwijającego się klastra w Polsce.

Nowe zezwolenie na realizację projektu inwestycyjnego w Podstrefie Trzebownisko SSE EURO-PARK MIELEC umożliwi budowę  wytwórni modułów kontrolnych ze sprzęgłami do nowoczesnych skrzyń biegów. Planowane nakłady inwestycyjne wyniosą 24,375 mln zł, w nowym zakładzie zatrudnionych będzie co najmniej 30 osób.

Od początku istnienia SSE EURO-PARK MIELEC przedsiębiorcy zainwestowali na jej terenach ok. 4,9 mld zł i utworzyli 14,5 tys. nowych miejsc pracy. W mieleckiej strefie aktualnie prowadzi działalność ponad 130  przedsiębiorców.

_____
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości m.in. poprzez tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Agencja udziela pożyczek ze środków własnych, udziela również pomocy publicznej indywidualnej na ratowanie i/lub na restrukturyzację. W 2011 r. ARP S.A. wypracowała 149,4 mln zł zysku, przychody wyniosły 420 mln zł. Wartość kapitału własnego Agencji według stanu na 31 grudnia 2011 r. wynosi 4,4 mld zł.
W zarządzanych przez ARP S.A. specjalnych strefach ekonomicznych: mieleckiej i tarnobrzeskiej, poziom inwestycji przekroczył 11 mld zł, utworzono 36 tys. miejsc pracy.

SSE EURO-PARK MIELEC to pierwsza polska specjalna strefa ekonomiczna utworzona w 1995 r., od początku zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Jej łączny obszar wynosi 1246 ha. Strefa ma 23 podstrefy w 4 województwach, głównie w Polsce południowo-wschodniej. Największe podstrefy znajdują się w Rzeszowie i Lublinie, a najmłodsze - w Lubartowie i Krośnie.

Specjalne strefy ekonomiczne zarządzane przez ARP S.A. oferują inwestorom m.in.:
• pomoc publiczną w wysokości  od 40% do 70% wielkości nakładów inwestycyjnych w formie ulgi podatkowej;
• atrakcyjne nieruchomości pod inwestycje;
• bliskość rozwijających się rynków; szerokie możliwości kooperacyjne w Strefie i otoczeniu (produkcja, usługi);
• one - stop - shop, czyli kompleksową obsługę projektu, gwarantująca najkrótszy czas realizacji inwestycji.


Więcej informacji udziela:

Roma Sarzyńska-Przeciechowska
Rzecznik Prasowy
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Tel. +48 22 460 37 92, +48 501 310 023
e-mail: roma.sarzynska@arp.com.pl
www.arp.com.pl