Kolejni chińscy inwestorzy zainteresowani Polską

Data dodania: 2013-09-05
4 września br. w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. przebywała chińska delegacja reprezentująca specjalną strefę przemysłową Yanjiao Hi-Tech Industrial Park. Celem wizyty było rozpoznanie możliwości zainwestowania w Polsce i nawiązania współpracy z lokalnymi partnerami biznesowymi.

4 września br. w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. przebywała chińska delegacja reprezentująca specjalną strefę przemysłową Yanjiao Hi-Tech Industrial Park. Celem wizyty było rozpoznanie możliwości zainwestowania w Polsce i nawiązania współpracy z lokalnymi partnerami biznesowymi.

Kilkunastoosobowa grupa urzędników i biznesmenów z Azji spotkała się z przedstawicielami ARP S.A., którzy przedstawili szczegóły działalności i ofertę specjalnych stref ekonomicznych zarządzanych przez Agencję (SSE EURO-PARK Mielec i TSSE EURO-PARK WISŁOSAN). Goście wyrazili duże zainteresowanie infrastrukturą prezentowanych stref, szczególnie atrakcyjnymi warunkami inwestowania takimi jak: ulgi podatkowe, gotowa infrastruktura, długi okres funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. W kręgu zainteresowań potencjalnych inwestorów z Chin znajdują się w szczególności takie sektory jak: IT i nowych technologii, budowlany, przetwórstwa stali i kolejowy. Yanjiao HI-Tech Industrial Park specjalizuje się w inwestycjach w nowoczesne technologie, a zatem istnieje duży potencjał w wymianie doświadczenia i współpracy w pozyskiwaniu inwestorów.

- Cieszymy się z kolejnej wizyty inwestorów z Chin, która potwierdza że działania Agencji zmierzające do rozszerzenia współpracy z tym krajem przynoszą właściwe efekty - uważa Prezes Zarządu ARP S.A. Wojciech Dąbrowski. - Mamy nadzieję, że w efekcie tego spotkania już niedługo w Polsce pojawią się nowe chińskie inwestycje, które będą korzystne zarówno dla firm z Kraju Środka  jak i naszych przedsiębiorstw.

Strona chińska podkreślała, że Polska jest atrakcyjna dla inwestorów ze względu na trwały wzrost gospodarczy (pomimo problemów gospodarczych w UE) oraz perspektywiczny rynek polski i europejski. Na zakończenie spotkania goście z Yanjiao HI-Tech Industrial Park wyrazili chęć stałej współpracy z ARP S.A. - czego wyrazem było zaproszenie Agencji do rewizyty, a także możliwość nawiązania współpracy z organizacją zrzeszającą ponad 2000 stref ekonomicznych działających w Chinach.

Aktywne działania w celu znalezienia w Chinach partnerów inwestycyjnych i biznesowych ARP S.A. prowadzi z sukcesem już od kilku lat. Do tej pory Agencja pozyskała inwestora dla cywilnej części Huty Stalowa Wola S.A. (korporację Liugong), podpisała list intencyjny z Bank of China, w zakresie wspierania wymiany handlowej między firmami z obu krajów i promowania przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym, a także podpisała deklarację wzajemnej współpracy gospodarczej pomiędzy ARP S.A., a prowincją Hubei oraz Tri-Ring Group Corporation. W efekcie tej ostatniej w maju 2013 r. chiński inwestor przejął od Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. większościowy pakiet akcji Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik S.A. będącej jednym z większych w Polsce producentów łożysk stożkowych, kulkowych, walcowych i wielkogabarytowych.

Yanjiao Hi-tech Industrial Park jest specjalną strefą przemysłową utworzoną w 1992 r. Stanowi część specjalnej strefy ekonomicznej Yanjiao Economic and Technological Development Zone skupiającą blisko 700 inwestorów z ponad 30 krajów świata.

Galeria zdjęć ze spotkania