Jubileusz 15-lecia działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN

Data dodania: 2012-09-07
Jubileusz 15-lecia działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN

7 września 2012 r. w Baranowie Sandomierskim odbyła się uroczystość jubileuszu 15-lecia Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. strefa może się pochwalić przyciągnięciem ponad 7 mld zł inwestycji i utworzeniem ponad 20 tys. nowych miejsc pracy.

W uroczystości oprócz zarządu ARP S.A. i pracowników Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu udział wzięli przedstawiciele Ministerstw Gospodarki i Skarbu Państwa, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., a także innych specjalnych stref ekonomicznych. 

 - Z perspektywy czasu warto podkreślić, że bez specjalnych stref ekonomicznych walka z bezrobociem - szczególnie na obszarach monokultur przemysłowych - byłaby zdecydowanie trudniejsza. Strefy to nie tylko zachęty dla inwestorów, to przede wszystkim szansa na nowe życie dla całych regionów i trwała zmiana ich oblicza. Kto w połowie lat 90. postawiłby na to, że w Polsce powstanie Dolina Lotnicza? Kto by pomyślał, że inwestor z Ożarowa będzie produkował części do sondy badającej Marsa? Dzięki strefom ekonomicznym przyciągnęliśmy przedsiębiorców i stworzyliśmy nowe miejsca pracy. To wielki sukces. - powiedział na uroczystej sesji Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce zaczęły powstawać w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Były odpowiedzią rządu na pogarszającą się sytuację gospodarczą wielu regionów, które ze względu na upadek państwowych zakładów przemysłowych zaczynały się borykać z problemem strukturalnego bezrobocia. W zamian za ulgi podatkowe, różnego rodzaju ułatwienia i dostęp do niedrogiej i w wielu wypadkach wysoko kwalifikowanej kadry przedsiębiorcy musieli zobowiązać się do odpowiednio wysokich inwestycji i stworzenia trwałych miejsc pracy.

ME Logistics sp. z o.o. w podstrefie Tarnobrzeg 

Pierwsza specjalna strefa ekonomiczna powstała w Polsce w 1995 r. Była nią zarządzana również przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC. Drugą strefą była uruchomiona w 1997 r. Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN. Została utworzona na terenach byłego Zagłębia Siarkowego, jako jeden z głównych instrumentów wsparcia przemian gospodarczych regionu, w którym upadały przedsiębiorstwa działające w obszarach wydobycia i przetwórstwa siarki (okolice Tarnobrzega i Staszowa) oraz w branży metalowej (Nowa Dęba) i hutniczej (Stalowa Wola). Głównym zadaniem postawionym przed nowoutworzoną strefą było zagospodarowanie zbędnego majątku i utworzenie nowych miejsc pracy na terenach zagłębia siarkowego i restrukturyzowanych firm przemysłu metalowego i maszyn budowlanych.

Pierwotnie Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmowała 609 ha zlokalizowanych w 4 podstrefach (Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nowa Dęba, Staszów). Pierwsze zezwolenie na prowadzenia działalności gospodarczej w strefie zostało wydane w kwietniu 1998 r. - otrzymał je niemiecki producent felg aluminiowych, firma Stahslchmidt & Maiworm, który rozpoczął działalność w Stalowej Woli.

Od roku 2001 tereny TSSE EURO-PARK WISŁOSAN rozrastały się kilkukrotnie, głównie w związku z potrzebą wsparcia inwestycji w regionach, gdzie upadały duże zakłady, lub stworzenia dogodnych warunków prowadzenia działalności na potrzeby konkretnych inwestorów:

• Utworzenie podstrefy w Radomiu w 2001 r. wiązało się z upadkiem Zakładów "Łucznik". Na terenie po zakładzie wyburzono potężną halę maszyn do pisania, zmodernizowano halę maszyn do szycia, wyremontowano biurowiec. Dzięki usprawnieniu sieci dostaw mediów, wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, wprowadzeniu do obszaru TSSE nowych atrakcyjnych terenów, podstrefa stała się  wizytówką części gospodarczej Radomia. Dziś na tym terenie działają firmy z branży przemysłu precyzyjnego, budowy maszyn i urządzeń dla przemysłu budowlanego, wytwórstwa szkła gospodarczego, a także wyższa uczelnia, firma call-center i inne. Do tej pory utworzono tu 1500 nowych miejsc pracy. W sierpniu 2012 r. ARP S.A. podpisała umowę z Grupą Bumar dotyczącą wybudowania w podstrefie Radom nowej fabryki broni strzeleckiej. Dzięki finansowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. powstaną nowe obiekty produkcyjno-administracyjne, a środki Bumaru zostaną przeznaczone na modernizację parku maszynowego i wdrożenie nowych produktów. Uruchomienie działalności nowego zakładu planowane jest na II kwartał 2014 roku.

• Objęcie w 2002 r. podstrefą terenów po Fabryce Kabli w Ożarowie Mazowieckim pozwoliło zakończyć długotrwały konflikt załogi zakładu z nowym właścicielem, przyciągnąć inwestorów, w pełni zagospodarować teren i stworzyć 500 nowych miejsc pracy.

• Jednym z ważnych zadań TSSE było przygotowanie terenów i infrastruktury na ponad 300 ha na terenie Kobierzyc pod Wrocławiem dla grupy koreańskich inwestorów z koncernu LG. Na terenie objętym TSSE poniesiono wielomilionowe nakłady na system odwadniania, dostawy mediów energetycznych, budowę dróg i przygotowanie terenów pod przyszłe inwestycje. Dzisiaj Kobierzyce są jednym z największych parków technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na terenie podstrefy pracuje 11 tysięcy osób i produkuje się tutaj wiele milionów ekranów ciekłokrystalicznych rocznie.

Zarządzająca Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną ARP S.A. podnosiła atrakcyjność inwestowania na jej terenach m.in. przez budowę zaplecza infrastrukturalnego do prowadzenia działalności gospodarczej:
• W Tarnobrzegu na Podkarpaciu za kilkanaście milionów zł zbudowano od podstaw kompleks hal produkcyjnych. W tym regionie przygotowane są kolejne projekty budowy nowych obiektów przemysłowych.
• W Stalowej Woli ARP S.A. zainwestowała prawie 13 mln zł w budowę nowoczesnego Inkubatora Technologicznego.

Dzisiaj Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN zajmuje 1 632,31 ha. Jest zlokalizowana w dwudziestu podstrefach na terenie sześciu województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, podlaskiego. Ponad 2/3 terenów strefy zostało całkowicie zagospodarowane, pozostałe czekają na nowych inwestorów. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zainwestowała w rozwój infrastruktury w strefie ponad 145 mln zł.

Na terenach objętych TSSE pracuje 28.488 osób, z czego 20.657na nowo utworzonych miejscach pracy. W ciągu piętnastu lat działalności w TSSE wydano prawie 230 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, a inwestycje przekroczyły 7,1 mld zł.

Obecnie w strefie aktywnie działa 101. Przedsiębiorców. Są to firmy reprezentujące różne branże, m.in. przetwórstwo aluminium, farmaceutyki, szkło gospodarcze, elektronikę, produkcję materiałów budowlanych, meble i przemysł poligraficzny. Na terenie Strefy działa kilkadziesiąt firm z kapitałem zagranicznym, m.in. z Niemiec, USA, Japonii, Korei, Francji, Włoch, Danii, Holandii.

Główni inwestorzy na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN:

 

Na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN powstało kilkadziesiąt nowych obiektów, m.in. kompleks pięciu nowych hal produkcyjnych wybudowany przez ARP S.A., zmodernizowano kilkanaście kolejnych - projekty te zrealizowali nowi przedsiębiorcy, wykorzystujący zakupione w strefie nieruchomości.