Inwestycje za tysiące - oszczędności milionów

Data dodania: 2011-03-15
Polscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z korzyści, jakie niesie ze sobą poprawa wykorzystania energii w firmie. Siedem na dziesięć firm uważa sprawy energii za bardzo ważne lub ważne. Jednocześnie aż 78 procent badanych przedsiębiorców nie rozważa wprowadzenia systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie. Proste i tanie przedsięwzięcia mogą obniżyć rachunki za prąd i ciepło o 20-30 proc. Oferta dotacji i kredytów pomagających sfinansować inwestycje w energooszczędność jest coraz szersza. Jednym z obszarów działania ARP S.A. jest wsparcie efektywności energetycznej przedsiębiorstw.

Polscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z korzyści, jakie niesie ze sobą poprawa wykorzystania energii w firmie. Siedem na dziesięć firm uważa sprawy energii za bardzo ważne lub ważne. Jednocześnie aż 78 procent badanych przedsiębiorców nie rozważa wprowadzenia systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie. Proste i tanie przedsięwzięcia mogą obniżyć rachunki za prąd i ciepło o 20-30 proc. Oferta dotacji i kredytów pomagających sfinansować inwestycje w energooszczędność jest coraz szersza. Jednym z obszarów działania ARP S.A. jest wsparcie efektywności energetycznej przedsiębiorstw.

Według prognoz Ministerstwa Gospodarki zawartych w "Polityce energetycznej Polski do 2030 r." ceny energii elektrycznej dla przemysłu wzrosną w ciągu 10 lat o blisko 60 proc. Firma doradcza Deloitte ocenia, że za 20 lat ceny energii w Polsce będą dwukrotnie wyższe niż obecnie. Są i bardziej alarmujące przewidywania mówiące o podwyżkach rzędu nawet 200 proc.
Nawet w przypadku optymistycznych scenariuszy polscy przedsiębiorcy stoją przed wyborem - albo poprawią swoją efektywność energetyczną, albo grozi im utrata konkurencyjności. Zwłaszcza, że mają sporo do nadrobienia - efektywność energetyczna naszej gospodarki jest prawie dwa razy niższa od unijnej średniej.

Argumentem na rzecz wprowadzania rozwiązań energooszczędnych są korzyści finansowe. Przykładowo:

• Wg International Energy Agency (IEA) 14% zasobów energii elektrycznej w Europie i 19% całej energii elektrycznej na świecie jest przeznaczanych na oświetlenie. Oszczędności przynosi zarówno wymiana żarówek na energooszczędne, jak i zamontowanie urządzeń włączających i wyłączających oświetlenie, uwzględniających obecność ludzi w pomieszczeniu czy ilości światła zewnętrznego. Sterowanie oświetleniem może przynieść oszczędności do 30% dotychczasowych kosztów.

• Pełne zautomatyzowanie zarządzania oświetleniem, temperaturą, markizami i roletami może przynieść oszczędność sięgającą 35%.

• Automatyzacja oświetlenia pozwala zaoszczędzić do 15% kosztów energii elektrycznej, a efektywna regulacja wody pompowanej do basenu - do 25% energii. Natomiast monitoring zużycia energii elektrycznej może przynieść oszczędności na poziomie 10%.

• Wprowadzenie rozwiązań uruchamiających oświetlenie i klimatyzację tylko wtedy, gdy jest to konieczne, może zmniejszyć koszty energii o 20%.

• W konwencjonalnej instalacji pompującej i wentylacyjnej silnik elektryczny jest zasilany bezpośrednio z sieci i działa z prędkością znamionową. Zamontowanie przemiennika (między wyłącznikiem nadprądowym a silnikiem) może przynieść oszczędności w kosztach wynoszące, w zależności od zastosowanej instalacji, od 15% do 50%, a zwrot z inwestycji następuje w okresie od 9 do 24 miesięcy.

Przybywa przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na działania ograniczające koszty zakupu prądu czy ciepła. Na razie są to głównie duże firmy. Wiele z nich inwestuje we własne źródła energii montując w zakładach panele i kolektory słoneczne. Producent mrożonek Frosta zainstalował na dachu chłodni w Bydgoszczy ogniwa fotowoltaiczne o powierzchni 600 mkw i łącznej mocy 80,5 kW. Minielektrownia dostarcza do 30 proc. energii potrzebnej do działania chłodni.

Oprócz własnych alternatywnych źródeł energii firmy stosują też rozwiązania typowo oszczędnościowe. Tesco w swoich sklepach wprowadziło grubszą izolację ścian i zamontowało czujniki ruchu i zmierzchu do automatycznego sterowania oświetleniem. Są to działania, które mogą być podjęte w większości przedsiębiorstw. Dobrze przeprowadzona termomodernizacja budynku może ograniczyć straty ciepła o 90 proc. Z kolei urządzenia automatycznie sterujące oświetleniem zmniejszają zużycie elektryczności nawet o 40 proc.

Wymienione działania wymagają nakładów finansowych, istotny jest więc czas zwrotu takiej inwestycji. Zależy on od wielkości firmy oraz profilu jej działalności. Im większe i bardziej energochłonne przedsiębiorstwo tym szybciej wydatek na energooszczędność zmieni się w zysk. Czasami inwestycja zwraca się już po roku. RWE w swoim warszawskim biurowcu wymieniło oświetlenie na energooszczędne i sterowane automatycznie. Kosztowało to 10 tys. zł, ale pozwoliło ograniczyć rachunki za prąd o ok. 15 proc., co oznaczało oszczędność 50 tys. zł rocznie.

Są jednak jeszcze tańsze, wręcz bezkosztowe działania, które mogą przynieść duże korzyści. Grupa Telekomunikacji Polskiej szacuje, że dzięki akcji przypominającej pracownikom o wyłączaniu komputerów przed wyjściem z pracy firma zaoszczędziła w ciągu roku pół miliona złotych na rachunkach za elektryczność. Poprawa zarządzania urządzeniami biurowymi to klucz do efektywności energetycznej większości przedsiębiorstw w Polsce. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw 30 proc. kwoty na rachunku za elektryczność generuje właśnie sprzęt biurowy. Tymczasem kopiarka pozostawiona włączona na noc zużywa tyle samo prądu, ile potrzebuje do zrobienia nawet 1500 kserokopii.

Badania polskich przedsiębiorców pokazują, że mają oni świadomość ryzyka związanego z podwyżkami cen energii i korzyści wynikających z ograniczenia jej zużycia. Z ankiety przeprowadzonej przez Krajową Izbę Gospodarczą wśród przedstawicieli 205 firm wynika, że trzy czwarte z nich uważa sprawy energii za bardzo ważne lub ważne. Jednocześnie aż 78 proc. badanych nie rozważa wprowadzenia systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie, w 2/3 firm nie ma osoby nadzorującej zużycie energii. Regułą jest, że im mniejszy jest przedsiębiorca, tym rzadziej podejmuje lub planuje podjąć działania na rzecz zwiększenia swojej efektywności energetycznej.

Różnica pomiędzy świadomością przedsiębiorców a podejmowanymi przez nich działaniami w zakresie efektywności energetycznej ma swoje źródło w kwestiach finansowych. Z badania wynika, że dwie trzecie firm nie inwestuje w energooszczędność, ponieważ nie ma na to środków. Ich zdaniem sytuację mogłoby zmienić wprowadzenie łatwo dostępnych grantów lub kredytów preferencyjnych. Odpowiednie fundusze unijne rozwiązują problem tylko w pewnym zakresie, potrzeba więcej tanich, a jednocześnie elastycznych i prostych w obsłudze instrumentów finansowania inwestycji w energooszczędność. Takie instrumenty zaczynają się pojawiać. W czerwcu 2010 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchomiła fundusz pożyczkowy Energopożyczka dla oszczędnych. Pożyczki na realizację inwestycji w optymalizację zużycia energii, udzielane na preferencyjnych warunkach: niskie marże i wkład własny, długi okres spłaty, są adresowane do małych i średnich przedsiębiorców. W ramach funduszu ARP S.A. chce rozdysponować jeszcze 6,5 mln zł.

____________
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości m.in. poprzez tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Agencja udziela pożyczek ze środków własnych, udziela również pomocy publicznej indywidualnej na ratowanie i/lub na restrukturyzację. W 2009 r. ARP S.A. miała 40,2 mln zł zysku. Przychody wyniosły 523,2 mln zł i były o niemal 50% wyższe niż w roku poprzednim. Zyski za 2009 rok zostały wypracowane przede wszystkim dzięki sprzedaży udziałów i akcji z portfela ARP S.A. Wartość kapitału własnego Agencji według stanu na 30 grudnia 2010 r. wynosi 3,9 mld zł.

Więcej informacji udziela:
Michał Wrzosek
Biuro Marketingu i Promocji
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Tel. +48 22 460 37 24
e-mail: Michal.Wrzosek@arp.com.pl
www.arp.com.pl
www.energopozyczka.arp.com.pl
http://dlainwestorow.arp.com.pl/