„Inspirator Roku 2024” – nowa nagroda od Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Data dodania: 2024-06-04

Premier Jerzy Buzek pierwszym laureatem.

Nagroda „Inspirator Roku 2024” została wręczona po raz pierwszy wczoraj, podczas uroczystej gali Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki INDUSTRY IN TRANSITION w Katowicach.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Minister Borys Budka, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Miasta Katowic Marcin Krupa, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, Senator Krzysztof Kwiatkowski, doradca parlamentarny Jerzego Buzka Ryszard Pawlik, Założyciel i Prezes Honorowy RIG Tadeusz Donocik, Prezes RIG Tomasz Zjawiony, Wiceprezes RIG Robert Smoliński, Wiceprezes i Zastępca Dyrektora Generalnego RIG Marlena Miąsko, Wiceprezes RIG Katarzyna Borowiecka, Prezes ARP S.A. Michał Dąbrowski oraz Wiceprezesi ARP S.A. Jakub Dulski, Łukasz Kotapski, Krzysztof Michalski i Radosław Niedzielski.

„Jeśli ma się w życiu trochę szczęścia, to obcuje się z ludźmi, od których można się bardzo wiele nauczyć. Jeśli ma się trochę więcej szczęścia, to można obcować z nimi i współtworzyć pewną rzeczywistość. A jeśli ma się go bardzo dużo to można z nimi te rzeczywistość kreować. Jestem zaszczycony możliwością współpracy z moimi przyjaciółmi, w nowym składzie Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A, który jednogłośnie i bez żadnego wahania podjął decyzję o tym, co zamierzamy zaraz ogłosić"– powiedział podczas uroczystej gali wręczenia nagrody prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Michał Dąbrowski.

W laudacji na cześć Premiera Jerzego Buzka można było usłyszeć: „Nagrodzony najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego, inżynier, Premier, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Człowiek, który zmienił Polskę i Europę. Jako Premier rozpoczął negocjacje z Unią Europejską i wprowadził Polskę do NATO. Jedna z pięciu najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Trzykrotnie otrzymał nagrodę „Europosła Roku”. Od zawsze wspierał śląskich przedsiębiorców przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i innowacyjnego rozwoju regionu. Jego zaangażowanie w promocję lokalnego biznesu oraz stworzenie przyjaznego środowiska dla przedsiębiorczości jest nieocenione”.

Premier Jerzy Buzek odebrał statuetkę z rąk Ministra Aktywów Państwowych Borysa Budki. Premier powiedział, że jako swojego następcę w Parlamencie Europejskim chciałby widzieć ministra Borysa Budkę.

W swoim przemówieniu Premier Jerzy Buzek podkreślał, jak wielkie znaczenie dla naszego kraju ma demokracja.

- Nie ma przedsiębiorczości, nie ma naszego zwycięstwa, nie ma Europy, która będzie nam pomagać, będzie z nami dzielić sprawy bezpieczeństwa, sprawy przyszłości bez demokracji- powiedział Premier Jerzy Buzek odbierając statuetkę - To jest ważne, że partnerem Regionalnej Izby Gospodarczej jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Instytucja, która w skali kraju została powołana po to, żeby restrukturyzować polską gospodarkę, żeby dać nowy impuls temu, co będzie się działo w przemyśle, a także w energetyce. Ja chciałem się podzielić z państwem tą wielką, dobrą nowiną. Te dwie instytucje wspierane przez nas przez przedsiębiorców z województwa śląskiego i z całej Polski oraz przez polityków, których kwiat widzę tutaj wokół siebie, z czego jestem ogromnie dumny, dają szansę wielkiej przemiany – dodał profesor Buzek.

- Ta nagroda będzie rozpoczęciem pewnego cyklu, którego Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. będzie patronem. Jej celem ma być wdrożenie rozwiązań najbardziej innowacyjnych w przemyśle i w technologii włącznie ze światem naukowym – podsumował galę Prezes ARP S.A. Michał Dąbrowski.

Europejski Kongresu Przemysłu i Energetyki INDUSTRY IN TRANSITION w Katowicach, zorganizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczej w Katowicach zakończy się po południu.

Jeszcze dziś uczestnicy dyskutują o trendach które mają kształtować przyszłość tych branż oraz najlepszych praktykach zakresie ich dostosowania do globalnych wyzwań klimatycznych i dynamicznie rozwijających się nowych technologii.

Patronami honorowymi wydarzenia są Komisja Europejska oraz Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Nauki oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem Generalnym wydarzenia jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.