Informacja Prasowa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. z dnia 1 lipca 2010 r.

Data dodania: 2010-07-01
ARANDA dokończy budowę statku B178-I/23    ARANDA Sp. z o.o., będąca 100% własnością ARP S.A., pozyskała finansowanie na dokończenie budowy statku kontenerowego B 178-I/23 i w dniu wczorajszym przelała wykonawcy środki finansowe na realizację tego kontraktu. W wyniku przeprowadzonych wcześniej procedur
ARANDA dokończy budowę statku B178-I/23
  
ARANDA Sp. z o.o., będąca 100% własnością ARP S.A., pozyskała finansowanie na dokończenie budowy statku kontenerowego B 178-I/23 i w dniu wczorajszym przelała wykonawcy środki finansowe na realizację tego kontraktu.
W wyniku przeprowadzonych wcześniej procedur przetargowych jako wykonawcę jednostki wyłoniono szczecińską Stocznię Remontową Gryfia S.A. Zakończenie budowy planowane jest na przełomie 2010 i 2011 r. Następnie jednostka zostanie wyczarterowana i będzie służyć przez kolejne lata na międzynarodowych liniach morskich przewozów kontenerowych.
Statek B 178-I/23został przejęty jako zabezpieczenie ekspozycji finansowej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. na przełomie 2008 i 2009 r. od Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. ARP S.A. powołała spółkę celową ARANDA i w maju 2009 r. powierzyła jej dokończenie budowy statku B 178-I/23 - kontenerowca mogącego przewozić prawie 3100 kontenerów.
Model finansowania budowy statku został opracowany na podstawie warunków określonych przez Stocznię Gryfia S.A. Po pozyskaniu niezbędnych zgód korporacyjnych i zezwoleń, zarząd ARANDA Sp. z o.o. przystąpił do podpisania umów kredytowych i ustanowienia wszystkich wymaganych zabezpieczeń warunkujących uruchomienie finansowania.
30 czerwca 2010 r. ARANDA Sp. z o.o. podpisała ostatnie umowy kredytowe pozwalające na uruchomienie prac budowlanych. Pierwsze środki finansowe posłużą głównie zakupom materiałów i urządzeń związanych z realizacją budowy.
Realizacja przez Stocznię Gryfia S.A. tak dużego kontraktu pozytywnie wpłynie na sytuację finansową Stoczni. Dla realizacji tak specjalistycznego zadania produkcyjnego Stocznia Gryfia S.A. pozyskała inżynierów i budowniczych statków m.in. z byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. W budowie uczestniczyć będzie wiele firm kooperujących ze Stocznią z terenu Szczecina i okolic.