H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych z kolejnym zamówieniem od PKP Intercity

Data dodania: 2019-05-30
H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu (GK ARP S.A.) wyprodukuje 26 nowych wagonów dla PKP Intercity.   Przewoźnik skorzysta z opcji rozszerzonej zawartej w umowie z lutego 2018 roku.  Całość zamówienia to 81 nowych wagonów, a jego wartość zwiększyła się do 697,3 mln zł brutto.

H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu (GK ARP S.A.) wyprodukuje 26 nowych wagonów dla PKP Intercity.   Przewoźnik skorzysta z opcji rozszerzonej zawartej w umowie z lutego 2018 roku.  Całość zamówienia to 81 nowych wagonów, a jego wartość zwiększyła się do 697,3 mln zł brutto.

Przedmiotem umowy z H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu jest dostarczenie 55 nowych wagonów pasażerskich. Producent jest także zobowiązany do wykonania ich przeglądu na trzecim poziomie utrzymania. Umowa przewiduje także prawo opcji na kolejne 26 wagonów, z którego właśnie skorzystało PKP Intercity. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 697,3 mln zł brutto, w tym sama opcja na dodatkowe wagony to 223,8 mln zł brutto.

-Pragniemy zapewnić Polakom podróże koleją komfortową, punktualną i bezpieczną. Każda kolejna podpisana i realizowana umowa na nowy tabor lub jego modernizację pozwala nam podnosić jakość usług oferowanych przez PKP Intercity. Dotychczas przewoźnik zawarł umowy z polskimi producentami na realizację zadań inwestycyjnych w ramach strategii taborowej na kwotę blisko 3 mld złotych brutto. Dziesiątki milionów pasażerów, którzy rokrocznie podróżują pociągami przewoźnika są dowodem na to, że polska kolej podąża właściwym torem - zapewnia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

W nowych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego oraz indywidualne oświetlenie. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Wagony te będą w pełni zgodnie z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności oraz dostosowane do prędkości 200 km/h.

-Nieustannie podnosimy komfort podróżowania naszymi pociągami, jak również inwestujemy w lepsze dopasowanie naszego taboru do potrzeb różnych grup pasażerów. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zakupie dodatkowych nowoczesnych wagonów, w których podróżni będą mogli korzystać z licznych udogodnień – mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Dodatkowe wagony będą dopasowane do potrzeb różnych grup pasażerów. Do PKP Intercity trafią  dodatkowo dwa wagony przedziałowe pierwszej klasy, dziewięć wagonów przedziałowych i dziewięć wagonów bezprzedziałowych drugiej klasy, trzy wagony bezprzedziałowe drugiej klasy, z których każdy wyposażony będzie w osiem wieszaków na rowery oraz trzy wagony przedziałowe drugiej klasy, z których każdy przystosowany będzie do przewozu osób niepełnosprawnych.

-Fabryka Pojazdów Szynowych w ostatnich latach systematycznie zapełniała portfel zamówień. Obecnie wart jest on ponad miliard złotych i ciągle rośnie. Dobra kondycja spółki to zasługa zdeterminowanej załogi, sprawnego zarządzania i w pełni wykorzystanej koniunktury dla producentów taboru. Jako właściciel mamy tu podwójną satysfakcję – po trudach restrukturyzacji widzimy, że konsekwentna realizacja planu się opłaca, a przy okazji  skorzystają na tym pasażerowie. Jestem przekonany, że H. Cegielski FPS skutecznie odbuduje swoją markę nie tylko w kraju, ale także zagranicą – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Dostawa wszystkich 81 nowych wagonów nastąpi w terminie do 48 miesięcy od momentu podpisania umowy. Trafią więc one do PKP Intercity do lutego 2022 roku, a pierwsze z nich już w przyszłym roku. Po upływie 24 miesięcy od dnia odbioru wagonów H. Cegielski - FPS jest zobowiązany do wykonania przeglądów na trzecim poziomie utrzymania każdego z nich.

Decyzja o zakupie kolejnych 26 nowych wagonów produkcji naszej Spółki oznacza dostęp do nowoczesnego i komfortowego taboru dla większej liczby pasażerów PKP Intercity. Cieszę się, że największy dalekobieżny krajowy przewoźnik obdarzył nas takim zaufaniem. Dążymy do tego, by nasze wagony wyróżniały się designem oraz jakością wykonania docenianą na krajowych i zagranicznych szlakach kolejowych – powiedział Hubert Stępniewicz, prezes zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych.

H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych projektuje i wytwarza szynowe pojazdy. Jest to jedna z najstarszych firm produkujących tabor kolejowy. Pierwsze wagony kolejowe ze znakiem „Cegielskiego” wyprodukowane zostały w 1921 roku. H. Cegielski – FPS należy do grupy kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu.

Umowa na dostarczenie nowych wagonów to niejedyny kontrakt, jaki FPS H. Cegielski realizuje obecnie dla PKP Intercity. Podpisany w 2017 roku i rozszerzony w październiku 2018 roku kontrakt wartości 410 mln zł brutto przewiduje modernizację i przegląd 90 wagonów typu 111A. W lutym 2019 r. spółki podpisały umowę na modernizację 10 wagonów na wagony restauracyjne. Wartość kontraktu wynosi 61,3 mln zł brutto. Łączna wartość wszystkich zamówień, jakie poznański producent taboru realizuje obecnie dla PKP Intercity wynosi niemal 1,25 mld zł brutto.

Zarządzanie portfelem kapitałowym to jedna z unikatowych kompetencji Agencji Rozwoju Przemysłu. W jej nadzorze właścicielskim znajduje się kilkadziesiąt spółek, m.in. Grupa CZH, Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, Instytut Wzornictwa Przemysłowego czy Radomskie Centrum Innowacji i Technologii. Celem ARP S.A. jest stwarzanie warunków współpracy w ramach grupy kapitałowej i wykorzystanie wewnętrznych synergii, czego przykładem jest współpraca spółek związanych z przemysłem kolejowym: Polskiego Taboru Szynowego, H. Cegielski - Fabryki Pojazdów Szynowych i Przewozów Regionalnych.