Finał IV edycji konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego”

Data dodania: 2019-08-28
Trzynastu stażystów rozpocznie wkrótce praktyki w firmach z branży technologii kosmicznych. To rezultat zakończonej czwartej edycji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”, organizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Patronat honorowy nad konkursem objęła Polska Agencja Kosmiczna.

Trzynastu stażystów rozpocznie wkrótce praktyki w firmach z branży technologii kosmicznych. To rezultat zakończonej czwartej edycji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”, organizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Patronat honorowy nad konkursem objęła Polska Agencja Kosmiczna.

Od chwili przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku, polski sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie. Produkty krajowych firm związane m.in. z mechaniką, analizą i przetwarzaniem danych satelitarnych, oprogramowaniem pokładowym i naziemnym znajdują szerokie zastosowanie. To jednocześnie najbardziej zaawansowana technologicznie gałąź przemysłu, a  tworzone  w jego ramach technologie mają fundamentalny wpływ na rozwój światowej gospodarki.

Między innymi dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. angażuje się we wsparcie tej innowacyjnej branży, zarówno w charakterze inwestora (niedawno spółka objęła 44% udziałów w PIAP Space) jak również poprzez tworzenie warunków rozwoju specjalistycznych kadr. Te działania wspiera także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które jest partnerem strategicznym konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego”.

Branża kosmiczna, choć wydaje się tak odległa, ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Korzystamy z technologii kosmicznych, często nie zdając sobie z tego sprawy. Co ważne, w „kosmicznych wyścigu”, aktywnie uczestniczą  polskie firmy. Solidnym fundamentem naszego sektora kosmicznego są wybitni polscy naukowcy, programiści i inżynierowie. Jednak poza odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, konieczne jest zwiększenie praktycznych umiejętności, także wśród młodych osób. To da impuls dla dalszego rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego.  Gratuluję laureatom programu „Rozwój kadr sektora kosmicznego” i trzymam kciuki za przekucie Waszych umiejętności w konkretne rozwiązania - powiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Zainteresowanie programem stażowym „Rozwój kadr sektora kosmicznego” rośnie z każdą kolejną edycją zarówno po stronie firm jak również ze strony studentów i absolwentów uczelni. Wynika to między innymi z wysokiego odsetka osób zatrudnionych po zakończeniu stażu (blisko 70%) oraz indywidualnych sukcesów absolwentów programów stażowych. IV edycja konkursu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” jest rekordowa pod względem zainteresowania: na 15 stanowisk zgłosiło się 90 osób, spośród nich 13 firm wybrało stażystów.

Krajowy sektor kosmiczny  to ponad 150 mln zł przychodów rocznie, liczy około 300 podmiotów,  zatrudnia 3 tysiące osób i systematycznie rośnie. To dobry wynik, biorąc pod uwagę krótką historię od przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - Mamy duży potencjał w postaci wykwalifikowanej kadry inżynierskiej, zdolnych studentów kierunków technicznych, a także ciągle rozwijanego dorobku naukowego instytutów badawczych. Kolejne edycje konkursu stażowego to potwierdzają, jestem przekonany, że po odbyciu praktyk potwierdzi to także dzisiejsza, szczęśliwa „kosmiczna” trzynastkadodał wiceprezes Śliwowski.

W ramach dotychczas zakończonych trzech edycji programu stażowego, 31 osób odbyło praktyki w 19 firmach z branży kosmicznej. Do czwartej edycji zgłosiło się 90 kandydatów, z których 13 już wkrótce zacznie półroczne staże. Lista firm i laureatów poniżej:

 1. Astronika Sp. z o.o. – Gordon Wasilewski
 2. Creotech Instruments S.A. – Michał Kazaniecki
 3. GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. – Ewa Gierlach
 4. ICEYE Polska Sp. z o.o. – Stanisław Stelmach
 5. iTTi Sp. z o.o. – Jacek Cieślak
 6. OPEGIEKA Sp. z o.o. – Weronika Nosek
 7. Progresja S.A. – Maciej Kurcius
 8. SatRevolution S.A. – Owais Bhat
 9. Scanway Sp. z o.o. – Piotr Szlachcic
 10. Sener Sp. z o.o. – Piotr Skoczylas
 11. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – Marek Płochów
 12. Space Forest Sp. z o.o. – Piotr Dolatowski
 13. Syderal Polska Sp. z o.o. – Magda Szymaniak

Program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” jest pierwszym tego typu programem organizowanym w Polsce (jednym z trzech w Europie). Jest realizowany we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego. Adresatami programu są absolwenci studiów o kierunkach technicznych oraz młodzi naukowcy, którzy w po zakwalifikowaniu do programu przez 6 miesięcy zdobywają doświadczenie w firmach sektora kosmicznego. ARP S.A. współfinansuje staże w wysokości 50% dla MŚP oraz 20% w przypadku firm dużych. Staż trwa 6 miesięcy i rozpoczyna się z początkiem września. Stażyści mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4000 lub 5000 zł brutto w zależności od posiadanego wykształcenia.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. prowadzi wiele innych działań promujących i wspierających sektor technologii kosmicznych w kraju. Ważną część tych działań stanowi wsparcie dla rozwoju kadr (w tym pozyskiwania nowych kompetencji). ARP S.A.  wspiera działalność studentów, patronuje m.in. Studenckiemu Kołu Astronomicznemu Politechniki Warszawskiej. Spółka angażuje się również kapitałowo, czego przykładem jest objęcie 44% udziałów w kapitale PIAP Space, spółki zależnej Łukasiewicz- Przemysłowego Instytutu Pomiarów i Automatyki.