Fabryka wież wiatrowych offshore w Gdańsku, Baltic Towers, ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji

Data dodania: 2023-10-09

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał decyzję o wsparciu dla spółki Baltic Towers. Polska Strefa Inwestycji wesprze budowę hali produkcyjno-magazynowej do produkcji morskich wież wiatrowych. Wartość nowej inwestycji szacowana jest na około 200 mln EUR.

Należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. spółka Baltic Towers we współpracy z hiszpańską firmą GRI Renewable Industries, S.L. wybuduje nowoczesny zakład do produkcji wież wiatrowych offshore dla turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Fabryka będzie w stanie produkować nawet 150 wież rocznie. To inwestycja o kluczowym znaczeniu dla budowy potencjału polskiej branży offshore. Dzięki nowo wybudowanej fabryce powstanie ponad 500 nowych, wysoko wykfalifikowanych miejsc pracy. To inwestycja, która wpiszę się na lata w krajobraz gospodarczy Trójmiasta, przywracając funkcje przemysłowe w obszarze południowego krańca wyspy Ostrów.

Wraz z decyzją Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o wsparciu inwestycji projekt realizowany przez Baltic Towers nabiera rozpędu.

- Budowa morskich farm wiatrowych to skomplikowany proces, do którego potrzebujemy zakładów wybudowanych zgodnie z zasadami czwartej rewolucji przemysłowej i właśnie tak ambitną inwestycję realizuje firma Baltic Towers. Nowa fabryka to również nowe, wysokojakościowe miejsca pracy. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego przedsięwzięcia, które jest niezwykle ważne nie tylko dla rozwoju regionu, ale także dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju – mówi Przemysław Sztandera Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz ze wszystkim spółkami zarządzającymi Polską Strefą Inwestycji obchodzi w tym roku jubileusz 5-lecia nowego systemu wsparcia inwestycji. W ciągu niecałych 5 lat (od września 2018 do końca sierpnia 2023) wydano w całym kraju łącznie 2 255 decyzji o wsparciu. Wartość projektów inwestycyjnych przekroczyła kwotę - 109,5 mld zł, a inwestorzy zadeklarowali utworzenie 45 559 nowych miejsc pracy.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna realizuje także własne projekty mające na celu przejście polskiej gospodarki na model niskoemisyjny, przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. 9 października odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej w Barcinie. Podobne inwestycje planowane są w Grudziądzu oraz Człuchowie. Z kolei w zeszłym roku zrealizowana została inwestycja w zielony dach z panelami fotowoltaicznymi na Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, dzięki czemu obiekt jest w znacznej części zasilany energią słoneczną.