Fabryka Broni w Radomiu zyska nowe oblicze. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. z planem rewitalizacji historycznego budynku

Data dodania: 2023-06-30

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. ogłosiła projekt rewitalizacji dawnej Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu podczas II Kongresu Radom Przyszłości. Spółka zaprosiła do współpracy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wybitnych architektów i ekspertów w dziedzinie historii. Na miejscu starej fabryki powstanie Forum Radom - centrum konferencyjno-wystawowe.

Fabryka Broni „Łucznik” przez dziesiątki lat była sercem przemysłowym Radomia. Po zakończeniu działalności produkcyjnej budynek fabryki trafił do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. 30 czerwca 2023 r., w trakcie II Kongresu Radom przyszłości ARP S.A. ogłosiła plan rewitalizacji zabytkowej siedziby „Łucznika”.

- Mieszkańcy Radomia długo czekali na ten moment - zgodnie z obietnicą Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała plan, który pozwoli Fabryce Broni odzyskać dawny blask. Forum Radom łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Chcemy, żeby Forum było atrakcją turystyczną, przystanią dla miłośników historii Polski i Trójmorza, miejscem spotkań dla biznesu i organizacji społecznych czy politycznych. Nade wszystko jednak chcemy, by odnowiony „Łucznik” stał się na powrót wizytówką Radomia i dumą dla mieszkańców miasta - zaznaczył Sebastian Dąbski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

- Jestem przekonany, że rewitalizacja dawnej Fabryki Broni to początek nowego rozdziału w historii Radomia. ARP, działając zgodnie z założeniami Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wspiera małe i średnie miasta. Celem jest zatrzymanie odpływu mieszkańców z Radomia poprzez napływ nowych inwestycji i szans rozwojowych – dodaje Mariusz Rusiecki, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Forum Radom będzie nowoczesnym centrum kulturowym i jednocześnie muzeum przedstawiającym polską tradycję republikańską w kontekście powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Muzeum opowie nie tylko o historii I Rzeczypospolitej, ale uwzględni losy wszystkich narodów regionu Trójmorza, koncentrując się zwłaszcza na okresie świetności Europy Środkowo-Wschodniej w XVI i XVII wieku. ARP S.A. projekt rewitalizacji radomskiego „Łucznika” przygotowała współpracując z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ogłoszenie projektu zbiegło się z podpisaniem listu intencyjnego dot. współpracy obydwu instutucji na rzecz rewitalizacji i dobudowy obiektów o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski. W przyjętej przez ARP S.A. strategii na lata 2023-2025 spółka zadeklarowała zaangażowanie w kolejne projekty historyczne mające na celu promocję polskiej tradycji kulturowej i politycznej.

- Forum Radom to projekt, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Historia Polski i Trójmorza u progu nowoczesności to ważna - choć zbyt często zapominana - składowa historii całej cywilizacji zachodniej. Tradycja republikańska może i powinna być inspiracją dla budowania europejskiej jedności również dzisiaj. Radom zyska miejsce, które powinno być magnesem dla wszystkich zainteresowanych historią największego politycznego sukcesu Polski, którym była Rzeczpospolita Obojga Narodów - podkreśla Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt Forum Radom powstał w studiach architektonicznych najwybitniejszych polskich projektantów. Kompleksową koncepcję zagospodarowania „Łucznika” przygotowali Mirosław Nizio i Mieczysław Bielawski. Mirosław Nizio jest założycielem studia architektonicznego Nizio Design International, które ma na koncie m.in. projekt wystawy stałej w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także koncepcję wielokrotnie nagradzanego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Z kolei Mieczysław Bielawski, twórca studia ART FM, był odpowiedzialny za przygotowanie uznanych projektów wrocławskiego Hydropolis, Podziemia Rynku w Krakowie czy MICET – Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej.

- Pragniemy połączyć historię tego ważnego obiektu z nowoczesnym przeznaczeniem. Rewitalizacja „Łucznika” nie tylko wprowadzi w tę przestrzeń nowe życie, ale co najważniejszepozwoli stworzyć miejsce, w którym kultura będzie harmonijnie komponować się z naturą. Projekt świadomie otwiera się na mieszkańców Radomia, wpisując budynek w szerszą strategię relacji miejskich, odwołując się do takich koncepcji jak skalowalna idea smart city 3.0, miasto odporne, czy wreszcie program aktywizacji społecznej bazujący na rzeczywistych potrzebach regionu - komentuje Mirosław Nizio.

- Przestrzeń, którą oferuje „Łucznik” to wymarzone miejsce dla projektanta, ale znalezienie wspólnego mianownika dla tak wielu motywów - historii fabryki, historii polskiej tradycji republikańskiej, historii pozostałych narodów Europy Środkowo-Wschodniej - było nie lada wyzwaniem. Jestem przekonany, że w koncepcji Forum Radom, którą zaprezentowaliśmy udało się ukazać bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej Obojga Narodów w nowoczesnej formie - atrakcyjnej i czytelnej dla współczesnego odbiorcy - dodaje Mieczysław Bielawski.

Opiekę merytoryczną nad wystawą poświęconą tradycjom kulturalnym i politycznym Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz państw Trójmorza ARP S.A. powierzyła wybitnemu historykowi, prof. Andrzejowi Nowakowi. Projekt wystawy konsultował będzie również historyk i pisarz, Jacek Komuda.

- Wspólne dzieje Europy Środkowo-Wschodniej nie zostały dotąd nigdy opowiedziane. Projekt Forum Radom to pierwsza tak ambitna próba zmierzenia się z tą wspaniałą, a ciągle niedostatecznie znaną historią. Wierzę, że ten projekt stanie się początkiem odnowy myślenia republikańskiego nie tylko w Polsce, ale i w Europie - podsumowuje prof. Nowak