Dr Włodzimierz Strupiński nagrodzony za wizję i innowacje

Data dodania: 2014-05-21
Włodzimierz Strupiński, wynalazca technologii produkcji grafenu i współtwórca sukcesu Nano Carbon, otrzymał nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. J. Wejcherta.

Włodzimierz Strupiński, wynalazca technologii produkcji grafenu i współtwórca sukcesu Nano Carbon, otrzymał nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. J. Wejcherta.

Polska Rada Biznesu od trzech lat nagradza osoby, które w szczególny sposób wyróżniają się w działalności biznesowej i społecznej. Nagrody im. J. Wejcherta są przyznawane w trzech kategoriach: „Sukces", „Działalność społeczna" oraz „Wizja i innowacja".

grafenDr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) został wyróżniony w kategorii „Wizja i innowacja" za opracowanie technologii produkcji grafenu najwyższej jakości. Jest on obecnie wytwarzany przez należącą do ARP S.A. i KGHM III FIZAN spółkę Nano Carbon dla potrzeb sektora badawczo-rozwojowego. Uruchomienie produkcji grafenu we współpracy z ITME, w oparciu o technologie opracowane przez dr. W. Strupińskiego, pozwoliło zintensyfikować prace badawcze nad jego zastosowaniem w różnych dziedzinach gospodarki.

W kategorii „Sukces" nagrodę otrzymał twórca i prezes PESY Tomasz Zaboklicki, a w kategorii „Działalność społeczna" została doceniona Jolanta Czernicka-Siwecka z fundacji Iskierka, która od 20 lat działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodzin.

Kandydaci zostali wyłonieni w 5-miesięcznym procesie selekcji. W pierwszym etapie 700 instytucji nominujących wybrało kandydatów. W drugim etapie 21-osobowa kapituła nominowała 9 kandydatów do ścisłego finału. W skład kapituły weszli przedstawiciele Polskiej Rady Biznesu, członkowie rodziny patrona nagrody, autorytety życia gospodarczego, kulturalnego, jak również laureaci ubiegłorocznej edycji: Mariusz Andrukiewicz (stowarzyszenie Być Razem), Rafał Brzoska (Integer), prof. Paweł Buszman (American Heart of Poland) oraz Wojciech Sobieraj (Alior Bank).