Dobry rok w strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A.

Data dodania: 2020-01-09
W 2019 roku ARP S.A. wydała decyzje o wsparciu 53 przedsiębiorcom w tym 32 w obszarze inwestycyjnym SSE EURO-PARK MIELEC, 21 w TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Przedsiębiorcy łącznie zadeklarowali poniesienie niemal 1,7 mld zł nakładów inwestycyjnych oraz utworzenie ponad 900 miejsc pracy.

W 2019 roku ARP S.A. wydała decyzje o wsparciu 53 przedsiębiorcom w tym 32 w obszarze inwestycyjnym SSE EURO-PARK MIELEC, 21 w TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Przedsiębiorcy łącznie zadeklarowali poniesienie niemal 1,7 mld zł nakładów inwestycyjnych oraz utworzenie ponad 900 miejsc pracy.

Obszary zarządzane przez ARP S.A., w ramach Polskiej Strefy Inwestycji obejmują województwa podkarpackie, lubelskie i południową część mazowieckiego. Spółka zarządza również obszarem podstrefy TSSE EURO-PARK Kobierzyce (dolnośląskie). Najwięcej, bo ponad miliard złotych z deklarowanych w zeszłym roku nakładów inwestycyjnych trafi na Podkarpacie, pół miliarda przedsiębiorcy zainwestują w Lubelskiem. Większość z wydanych decyzji otrzymali polscy przedsiębiorcy (44) oraz przedstawiciele sektora MŚP (39 decyzji).

Dominowały branża meblowa (producent krzeseł i mebli biurowych Nowy Styl zadeklarował 150 mln zł inwestycji), przetwórstwa tworzyw sztucznych (MARMA Polskie Folie Spółka – ponad 53 mln zł deklarowanych inwestycji) i spożywcza (35 mln wyda Wipasz, producent pasz dla zwierząt i mięsa).

Na uwagę zasługują również inwestycje z branży motoryzacyjnej. Jednym z największych inwestorów w tym sektorze jest firma Varroc Lighting Systems (m.in. części samochodowe do systemów oświetlenia zewnętrznego, układy napędowe, elektronika), która planuje wydać prawie 230 mln zł w powiecie lubelskim. Również w tym regionie zainwestuje ponad 80,5 mln zł MW Lublin (producent felg stalowych do samochodów osobowych i dostawczych) oraz spółka „AluTeam Polska” - producent m.in. nadwozi do pojazdów silnikowych wyda ponad 57 mln zł.

Tworzenie nowych miejsc pracy przy rekordowo niskim bezrobociu nie jest już jedynym priorytetem, ważna jest ich jakość i utrzymanie zatrudnienia, zgodnie z obowiązującymi kryteriami udzielania decyzji o wsparciu. W obszarach zarządzanych przez ARP S.A. to odpowiednio zatrudnienie utrzymane na poziomie ponad 7,3 tys. osób. Decyzje wydawane w obszarach inwestycyjnych są w tym kontekście systemowym rozwiązaniem, ponieważ zobowiązują pracodawców do zachowania przez określonej liczby etatów.

ARP S.A. ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi. Zarządza dwiema SSE: powstałą w 1995 roku SSE EURO-PARK MIELEC i TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Przez 25 lata istnienia specjalnych stref ekonomicznych ARP S.A. wydała w nich łącznie niemal 850 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, z czego ok. 3/4 dla polskich firm. Zezwolenia te przełożyły się na ponad 20 mld zł zobowiązań inwestycyjnych i utworzenie ok. 65 tys. miejsc pracy. Od września ARP S.A. jest głównym akcjonariuszem Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A.Transakcja zakupu starachowickiej strefy umożliwiła wzmocnienie i połączenie pod jednym nadzorem zwartego obszaru południowowschodniej Polski.