Dobry bilans ustawy o wspieraniu inwestycji – w pół roku 16 decyzji w ramach obszaru EURO-PARK MIELEC

Data dodania: 2019-03-25
Ustawa o wspieraniu inwestycji weszła w życie we wrześniu 2018 roku. Niedawno minęło pół roku od jej obowiązywania. Dla mieleckiej strefy zarządzanej przez ARP S.A. było to bardzo dobre pół roku. Podobnie jak dla samego Podkarpacia – przedsiębiorcy z regionu zainwestują prawie 500 mln zł.

Ustawa o wspieraniu inwestycji weszła w życie we wrześniu 2018 roku. Niedawno minęło pół roku od jej obowiązywania. Dla mieleckiej strefy zarządzanej przez ARP S.A. było to bardzo dobre pół roku. Podobnie jak dla samego Podkarpacia – przedsiębiorcy z regionu zainwestują prawie 500 mln zł.

ARP S.A. zarządzająca obszarem inwestycyjnym EURO-PARK MIELEC od momentu obowiązywania nowej ustawy wydała 16 decyzji o wsparciu. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę ilość zmian legislacyjnych związanych z rozporządzeniem.

-Wraz z wejściem w życie ustawy pojawiły się nowe wyzwania. To przede wszystkim konieczność większego zaangażowania w pozyskanie inwestorów w naszym obszarze inwestycyjnym. Można śmiało powiedzieć, że stanęliśmy na wysokości zadania: ustawa działa od pół roku, a my możemy się już pochwalić 16 decyzjami. Planowane nakłady inwestycyjne w efekcie tych decyzji to prawie 653 mln złotych i niemal 200 nowych miejsc pracy – mówi Krzysztof Ślęzak, dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu, ze strefą związany od czasu jej utworzenia w 1995 roku.

Spośród wydanych decyzji największe nakłady inwestycyjne zadeklarowały Drukarnia Dako Kozioł i Wspólnicy (przedsiębiorstwo z branży opakowań z tektury litej i falistej, inwestycja w Lubartowie w woj. lubelskim) oraz Olimp Laboratories (firma z branży suplementów diety i produktów leczniczych, powiat dębicki na Podkarpaciu) - obie firmy zainwestują po niemal 152 mln zł.

Następny pod względem wielkości nakładów inwestycyjnych jest Consolidated Precision Products Poland. Producent precyzyjnych systemów oraz części lotniczych, zgodnie z deklaracjami, na inwestycje w Rzeszowie przeznaczy 80 mln zł. Niewiele mniej wyda Sanok Rubber Company – producent wyrobów gumowych dla branży motoryzacyjnej planuje nakłady w wysokości 70 mln zł, które m.in. pozwolą na rozbudowę nowego zakładu. Z kolei ADR Polska (producent osi i zawieszeń do maszyn rolniczych działający w powiecie sanockim) zainwestuje 60 mln zł, a firma MARMA Polskie Folie (wyroby z tworzyw sztucznych m.in.: opakowania, folie, taśmy głównie dla budownictwa i branży agro), przeznaczy na inwestycje w powiecie przeworskim ponad 53 mln.

Prawie połowa z wydanych decyzji dotyczyła mikro, małych i średnich firm. Wśród nich są m.in. Dariusz Charysz BRIXTON – producent mebli do wyposażenia sklepów (planowane nakłady 800 tys.z)ł; Grzegorz Dydyk Firma Usługowo-Handlowa "For-Drew" - producent wyrobów z branży drzewnej (deklarowane nakłady 2 mln zł) czy "HERB" Usługi Produkcyjno-Handlowe Mariusz Pokrywka – producent m.in. europalet, palet jednorazowych, elementów drewnianych (994 tys.zł).

-Bliska współpraca z samorządami i aktywność samych przedsiębiorców sprawiają, że na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie jest bardzo dobry klimat dla inwestycji. Wiemy jednak, że  potrzeby inwestorów zmieniają się  i bardzo ważne jest, żeby potrafić na bieżąco im sprostać. Obecnie takim oczekiwaniem jest dostęp do gotowych hal produkcyjnych czy przestrzeni magazynowych. Dlatego naszym najważniejszym wyzwaniem jest  budowa kolejnych obiektów przemysłowych - mówi Krzysztof Ślęzak. -W Mielcu i w Zaczerniu koło Rzeszowa rozpoczęliśmy prace projektowe nad  nowoczesnymi halami, które będą spełniać wszelkie standardy dla obiektów tej kategorii. Ten sam schemat planujemy zastosować również w przypadku Krosna, gdzie wkrótce zakupimy teren pod budowę „przemysłówki”. Warto podkreślić, że hale powstaną w świetnych lokalizacjach, w bezpośrednim sąsiedztwie lotnisk i blisko ważnych węzłów komunikacyjnych tj. A4 i projektowanej S19 – podsumowuje dyrektor mieleckiego oddziału.

Ustawa o wspieraniu inwestycji jest ważną cezurą w funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych. Zgodnie z przyjętymi rozporządzeniami do ustawy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, ARP S.A. wydaje decyzje o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie województwa podkarpackiego, lubelskiego i w południowej części mazowieckiego. W kompetencjach mieleckiego oddziału znalazło się 17 powiatów oraz 2 miasta na prawach powiatu z Podkarpacia oraz 3 powiaty i 1 miasto na prawach powiatu z Lubelszczyzny.