Biurowiec Urbi Ferro wystartował – w Stalowej Woli ruszyła pierwsza budowa w ramach Programu Fabryka

Data dodania: 2022-01-17

Urbi Ferro to wielofunkcyjny, nowoczesny obiekt o powierzchni najmu przekraczającej 6 tys. metrów kwadratowych. Będzie to zarówno pierwszy projekt w budowie w ramach Programu Fabryka, a także pierwszy biurowiec klasy A w Stalowej Woli. Partnerami tej inwestycji są spółka Operator ARP z grupy Agencji Rozwoju Przemysłu i Miasto Stalowa Wola, które wskazało teren realizacji przedsięwzięcia. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane potrwają 17 miesięcy.

17 stycznia na placu budowy w rejonie ulic Okulickiego i Floriańskiej w Stalowej Woli wmurowano akt erekcyjny pod biurowiec Urbi Ferro. Trzykondygnacyjny obiekt zaoferuje nie tylko przestrzenie biurowe na piętrach, ale także lokale handlowo -usługowe na parterze. Elementem wyróżniającym budynek będzie centralnie położone patio obsadzone drzewami, które będzie stanowiło zieloną enklawę wewnątrz budynku, stanowiącą strefę wypoczynku. Dodatkowo w ramach inwestycji powstaną 133 miejsca parkingowe w garażu podziemnym i na powierzchni wraz ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych.

- ARP dba o harmonijny rozwój zarówno dużych ośrodków przemysłowych, jak i ważnych dla regionów miast, takich jak Stalowa Wola. Nasza troska obejmuje przedsiębiorstwa i ludzi, którzy w nich pracują. Stawiamy na wykorzystanie polskiego know-how, tak żeby wartość dodana przyczyniła się do polepszenia warunków dla biznesu na miejscu. Działamy w wielu obszarach gospodarki, w tym w przemyśle i transporcie, ale także w obszarach technologii przyszłości – takich jak wodór. Dla nas ważne jest aby rozwijać przedsiębiorstwa i realizować programy, które dadzą miastom impuls do dalszego wzrostu. Jednym z takich programów jest Program Fabrykamówi Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

- Stalowa Wola jest oczywistym wyborem z wielu względów. Przede wszystkim województwo podkarpackie to teren funkcjonowania naszych dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych – tarnobrzeskiej i mieleckiej. Jest to ośrodek o długiej historii przemysłowej, który bardzo dynamicznie się rozwija. Wybór Stalowej Woli był więc oczywistym – chcieliśmy dać dodatkowy impuls do rozwoju tego miasta po to, by te działania, które podejmujemy w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mogły się przenieść również na etap stwarzania jeszcze lepszych warunków dla inwestorów i przedsiębiorców – dodaje Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Projekt biurowca opracowała krakowska pracownia URBA Architects. Zaproponowano zwartą bryłę budynku wraz z horyzontalnym rytmem otworów okiennych o grafitowej ślusarce okiennej, podkreślających jasny kolor elewacji, tym samym nawiązując do najlepszych tradycji architektury okresu międzywojennego, w którym powstał Centralny Okręg Przemysłowy.

- Stalowa Wola od samego momentu powstania jest miastem nastawionym na rozwój i nowoczesne rozwiązania - ta zasada pozostaje niezmienna od ponad 80 lat. Cieszę się, że kolejna inicjatywa Grupy ARP realizuje tę ideę. Zaproponowany projekt - czyli nowoczesna przestrzeń służąca rozwojowi biznesu – wpisuje się w DNA miasta. Wskazując działkę, na której powstanie biurowiec Urbi Ferro, realizujemy jedno z założeń Programu Fabryka czyli wzmacnianie potencjału centrów miast. To ścisłe centrum Stalowej Woli, dobrze skomunikowane, przy węźle przesiadkowym, miejsce w którym toczy się życie oraz znajdują się liczne punkty handlowe i usługowe. Stanowi to ważny aspekt potęgujący atrakcyjność naszego wspólnego przedsięwzięcia. Ta inwestycja uzupełnia także wielki plan Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola, który również realizujemy wspólnie z ARP. Stalowa Wola, oprócz nowych terenów inwestycyjnych, w swojej ofercie będzie miała nowoczesny, wysokiej klasy biurowiec, dedykowany dla inwestorów biznesowych, tworząc miejsca pracy dla mieszkańców Stalowej Woli i Regionu. To wszystko tworzy unikalną ofertę kompletnego i nowoczesnego ośrodka gospodarczego jakim jest Stalowa Wola podkreśla Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Stalowa Wola jest jednym z pierwszych miast, które przystąpiły do Programu Fabryka realizowanego przez spółkę Operator ARP. Jego głównym celem jest stymulowanie rozwoju gospodarczego polskich miast średniej wielkości. Impulsem ku temu ma być budowanie nowoczesnych powierzchni biurowych, które ściągną do miast firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, a także będą służyć lokalnemu biznesowi poszukującemu przestrzeni o wysokim standardzie.

- Debiutujemy w Stalowej Woli. Pierwsza budowa w ramach Programu Fabryka rusza właśnie tu w mieście o silnych tradycjach przemysłowych sięgających początków Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dziś Stalowa Wola jest miastem patrzącym w przyszłość i stawiającym na rozwój, a także znaczącą lokalizacją na mapie południowo-wschodniej Polski. Urbi Ferro ma wesprzeć potencjał gospodarczy miasta, którego wzrost nierozerwalnie łączy się z podnoszeniem jakości życia mieszkańców. Jestem przekonany, że za około półtora roku oddamy przyszłym najemcom obiekt spełniający najwyższe standardy, który stanie się biznesową wizytówką miasta – przekonuje Mariusz Domeradzki, prezes Operator ARP sp. z o.o.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Adamietz. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane mają się zakończyć w drugim kwartale 2023 roku. Inwestorów w pozyskaniu najemców do budynku wesprze największa na świecie agencja doradcza CBRE.

Operator ARP jest spółką zależną Agencji Rozwoju Przemysłu. Do jej zadań należy optymalizacja majątku, ale też skuteczne zarządzanie gruntami oraz nieruchomościami. Spółka odpowiada za realizację Programu Fabryka, który – poza Stalową Wolą jest realizowany w Elblągu i Włocławku.