ARP: zwycięzcy Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów

Data dodania: 2016-10-06
Długopis cyfrowy do biur obsługi klienta, system pozwalający oszczędzać energię przez komputery i laptopy oraz mikrokogenerator gazowy to zwycięskie rozwiązania drugiej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów. Skorzysta z nich wkrótce PGNiG Obrót Detaliczny, jedna ze spółek Grupy Kapitałowej PGNiG. Już teraz można zgłaszać projekty do kolejnej edycji warsztatów.  

Długopis cyfrowy do biur obsługi klienta, system pozwalający oszczędzać energię przez komputery i laptopy oraz mikrokogenerator gazowy to zwycięskie rozwiązania drugiej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów. Skorzysta z nich wkrótce PGNiG Obrót Detaliczny, jedna ze spółek Grupy Kapitałowej PGNiG. Już teraz można zgłaszać projekty do kolejnej edycji warsztatów.  

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Agencja Rozwoju Przemysłu (Grupa PFR) oraz Izba Gospodarcza Gazownictwa wybrały zwycięzców drugiej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów. Mają one formę konkursu dla startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Spośród 30 nadesłanych propozycji eksperci PGNiG Obrót Detaliczny wybrali 12 najciekawszych rozwiązań dla swoich potrzeb – od nowych technologii poprzez nowe rozwiązania IT do pomysłów usprawniającej obsługę klienta. Finaliści zaprezentowali rozwiązania najbardziej odpowiadające wyzwaniom technologicznym i biznesowym spółki PGNiG Obrót Detaliczny, która oferuje prąd i gaz dla klientów indywidualnych.

Finałowa dwunastka zaprezentowała swoje propozycje podczas drugiej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów zorganizowanych 5 października 2016 r. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. Jury złożone z przedstawicieli PGNiG, ARP i IGG do pilotażu i komercyjnego wdrożenia wytypowało równorzędnie trzy projekty: IC Pen, Grinfy i Mikrokogeneracja.

Cyfrowe długopisy IC Pen usprawnią obsługę klientów i obieg dokumentów. Dzięki rozwiązaniu firmy IC Solution dane wpisywane odręcznie w formularzu zapisywane są od razu w wersji elektronicznej bez potrzeby skanowania czy przepisywania danych do komputera. Drugi projekt to mikrokogenerator gazowy. Zakłada obniżenie kosztów wdrożenia mikrokogeneracji – czyli przyzakładowej produkcji energii i ciepła. Z kolei system Grinfy autorstwa firmy Grinfinity pozwala na oszczędzanie energii przez firmowe komputery i laptopy oraz zastosowanie inteligentnych gniazdek we wszystkich innych urządzeniach.

Sukces warsztatów to przede wszystkim wdrożenie konkretnych rozwiązań zgodnie z technologicznym zapotrzebowaniem dużych przedsiębiorców – powiedział Michał Szaniawski, wiceprezes ARP (Grupa PFR).Zainteresowanie kolejną edycją Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów pokazuje, że polskie firmy  mają potencjał  innowacyjności. Świadczy też o sporych możliwościach sektora małych i średnich firm, z których wciąż niewielu zdaje sobie sprawę – dodał wiceprezes.

Startupy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mogły zgłaszać swoje pomysły za pośrednictwem Platformy Transferu Technologii ARP. Po warsztatach finaliści i zwycięzcy będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty ARP promującej ich technologie na platformie. Natomiast PGNiG zaproponuje im wdrożenie projektów w spółce z Grupy Kapitałowej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z odzewu oraz innowacyjnych propozycji, jakie zgłosiły firmy biorące udział w warsztatachpowiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. – Zakres pomysłów jest bardzo szeroki, a jednocześnie każdy z nich stanowi dla nas bardzo interesującą ofertę. Dla dużej grupy kapitałowej, jaką jest PGNiG, wspólne wdrażanie ciekawych projektów wraz z innowacyjnymi partnerami to ciekawe doświadczenie i wyjątkowa okazja do rozwoju – dodał wiceprezes.

W środę w Muzeum Gazownictwa w Warszawie ogłoszono także nabór do kolejnej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów. Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz startupy do 10 listopada 2016 r. mogą zgłaszać swoje innowacyjne projekty, które tym razem mają odpowiadać na potrzeby innej spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG – Polskiej Spółki Gazownictwa. PSG to największy w Europie operator systemu dystrybucji gazu. Poszukuje rozwiązań dotyczących rozwoju inteligentnej sieci gazowej, odzyskania energii cieplnej ze stacji gazowych, łączenia tworzyw sztucznych ze stalą do wykorzystania w połączeniach gazociągów oraz technologii związanych z wytwarzaniem wodoru i jego transportu za pośrednictwem sieci gazowej. Finał trzeciej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów odbędzie się w grudniu.

Informacje na temat Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów oraz zgłaszanie projektów do kolejnej edycji na stronie www.ptt.arp.pl/Warsztaty.