ARP wspiera innowacje we wzornictwie przemysłowym

Data dodania: 2016-10-21
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (Grupa PFR), partner strategiczny konkursu Dobry Wzór, po raz drugi przyznała nagrodę specjalną w kategorii Innowacyjny Produkt Roku. Otrzymał ją most drogowy z kompozytów FRP zaprojektowany przez konsorcjum projektowe Com-bridge i wybudowany przez Mostostal Warszawa SA.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (Grupa PFR), partner strategiczny konkursu Dobry Wzór, po raz drugi przyznała nagrodę specjalną w kategorii Innowacyjny Produkt Roku. Otrzymał ją most drogowy z kompozytów FRP zaprojektowany przez konsorcjum projektowe Com-bridge i wybudowany przez Mostostal Warszawa SA.

W tegorocznej edycji konkursu przyznano 28 nagród. W kategorii Wzór Roku 2016 nagrodę Ministerstwa Rozwoju otrzymała Lokomotywa Elektryczna E4MSU, zaprojektowana i wyprodukowana przez NEWAG SA.

– Design jest czymś, co stanie się wehikułem do nowoczesności o jakiej marzymy i innowacyjności, na jaką chcemy wprowadzić polską gospodarkę. Nie tylko o tym mówimy, ale także finansujemy sektor kreatywny i nakłaniamy wszystkim przedsiębiorców do korzystania z najlepszych wzorów i doświadczeń, bo tylko dzięki temu możemy wzmocnić polską markę – powiedziała podczas wręczenia nagrody wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Nagrodę Agencji Rozwoju Przemysłu za Innowacyjny Produkt Roku wręczył prezes Marcin Chludziński.

– Agencja Rozwoju Przemysłu przyznała nagrodę Produkt Roku mostowi drogowemu z kompozytów, który jest efektem współpracy konsorcjum projektowego Com-bridge i wykonawcy  Mostostalu Warszawa. Właśnie takie inicjatywy, gdzie efekt ma materialną postać, gdzie oprócz prac badawczych mamy ich realizację, budują potencjał nauki i przemysłu w Polsce. Na takie projekty łączące badania i ich wykorzystanie w praktyce, jako część Grupy PFR, jesteśmy otwarci – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu ARP S.A.

Nagrodzony przez ARP most charakteryzuje lekka i szybka w montażu konstrukcja, której zastosowanie znacznie skraca czas budowy, ogranicza wpływ pogody na realizację prac oraz zwiększa bezpieczeństwo i długość użytkowania obiektów. Wykonawcą  jest Mostostal Warszawa, od lat będący pionierem w zakresie wprowadzania innowacji w budownictwie.

– To znakomity przykład tego, co może powstać, jeśli nauka i przemysł połączą swoje siły. Doskonale widać to przy okazji współpracy konsorcjum z Politechnikami: Warszawską i Rzeszowską. W jej efekcie powstał świetny, innowacyjny projekt, zrealizowany na początku tego roku w podkarpackiej miejscowości Błażowa – argumentował wybór laureata prezes Chludziński.

Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, którego większościowym udziałowcem jest ARP S.A., konkurs Dobry Wzór ma już 23-letnią tradycję. Zespół wybiera produkty i usługi wyróżniające się niebanalnym wzornictwem i dostępnością na rynku polskim. W tym roku eksperci Instytutu znaleźli na rynku 1694 produkty, spośród których do konkursu zgłoszono rekordową liczbę – 222 produktów, spełniających kryteria konkursu „Dobry wzór”. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak, dyrektor kreatywnej IWP, w skład którego weszli m.in. prezes ARP Marcin Chludziński, prezes PARP Patrycja Klarecka oraz dyrektor Departamentu Innowacji w MR Małgorzata Szczepańska, wyłoniło 136 finalistów.

Nagrody w konkursie Dobry Wzór przyznawane są w dziesięciu kategoriach: Dom, Praca, Strefa publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały produkcyjne, a także Transport i komunikacja oraz Moda i akcesoria, które są nowością w tegorocznej edycji.

Statuetki Dobrego Wzoru zostały wyprodukowane w należącym do ARP S.A. Radomskim Centrum Innowacji i Technologii. Ich innowacyjny kształt pokazuje, że już wkrótce drukarki 3D mogą zająć ważne miejsce w produkcji nowoczesnych elementów dla wzornictwa przemysłowego.