ARP wspiera innowacje we wzornictwie przemysłowym

Data dodania: 2015-10-23
 Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny konkursu Dobry Wzór przyznała nagrodę specjalną w kategorii Innowacyjny Produkt Roku 2015. Otrzymała ją drukarka 3D Zortrax Inventure firmy Zortrax.

 Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny konkursu Dobry Wzór przyznała nagrodę specjalną w kategorii Innowacyjny Produkt Roku 2015. Otrzymała ją drukarka 3D Zortrax Inventure firmy Zortrax.

 

- Wzornictwo przemysłowe jest jednym z ważniejszych elementów optymalnego otoczenia dla rozwoju innowacyjności, jakim jest Ekosystem ARP. Dlatego cieszymy się, że w organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursie „Dobry Wzór" bierze udział coraz więcej przedsiębiorców, a polskie produkty wyróżniają się zarówno znakomitym wzornictwem, jak i nowatorską technologią. Do takich produktów bez wątpienia można zaliczyć nagrodzoną przez nas drukarkę 3D Zortrax Inventure, firmy Zortrax – mówi Patrycja Zielińska, wice Prezes Zarządu ARP S.A. – Przyznając tę nagrodę kierowaliśmy się również chęcią promowania polskich przedsiębiorców, których produkty mają znaczący wpływ na rozwój innowacyjnej gospodarki.

Nagroda w kategorii Innowacyjny Produkt Roku, którą w konkursie Dobry Wzór ustanowiła ARP S.A.  wpisuje się w jej działania na rzecz wdrażania i wsparcia innowacji w przemyśle. ARP promuje druk 3D. Obecnie wspólnie z Radomskim Centrum Innowacji i Technologii buduje Centrum Druku 3D.

- Przykład firmy Zortrax, która jest rozpoznawalną marką polskiej innowacyjnej gospodarki pokazuje, że branża 3D rozwija się w Polsce bardzo intensywnie. Drukarki nie są już wykorzystywane jedyniedo tworzenia prototypów, coraz częściej znajdują zastosowanie w produkcji przemysłowej, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw – podkreśla wiceprezes Zielińska.

Spółka Zortrax, producent nagrodzonej przez ARP drukarki 3D Zortrax Inventure z sukcesem rozwija swoje działania również na rynkach zagranicznych. Swoje produkty sprzedaje m.in. w Czechach, Irlandii i Niemczech. Ostatnio spółka nawiązała relacje handlowe z potentatem w branży komputerowej, amerykańską firmą Dell.

Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, spółkę z Grupy ARP, konkurs Dobry Wzór ma długą tradycję. Od ponad dwudziestu lat zespół ekspertów wybiera produkty i usługi wyróżniające się niebanalnym wzornictwem i dostępnością na rynku polskim. W tym roku zgłoszono ich rekordową liczbę -166 produktów, które spełniły kryteria dobrego wzornictwa, spośród nich 100 trafiło do finału. Nagrody w konkursie Dobry Wzór przyznawane są w ośmiu kategoriach: dom, praca, strefa publiczna, usługi, nowe technologie, grafika użytkowa i opakowania oraz nowe materiały produkcyjne. W tegorocznej edycji najszerzej reprezentowana jest Strefa Domu.

W tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór nagrody specjalne zostały przyznane w dziedzinie Wzór Roku 2015 i Designer Roku. Pierwszą z nich otrzymał tramwaj niskopodłogowy spółki PESA. Designerem Roku 2015 został Tomasz Rygalik, projektant przemysłowy i dyrektor artystyczny marki Comforty. 

Do tej porylaureatami nagrody Dobry Wzór były 493 produkty i 6 usług, nagrodą Wzór Roku wyróżniono już 24 produkty.