ARP wspiera inicjatywę Worldskills jako partner strategiczny SkillsPoland 2022

Data dodania: 2022-11-30

WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. To największe tego rodzaju zawody na świecie nazywane Igrzyskami Olimpijskimi Zawodów Branżowych.

Konkurs ma zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

Podczas wydarzenia w Gdańsku w dniach 23-25 listopada zobaczyć można było ponad 20 konkurencji:

 • architektura krajobrazu, BIM/budownictwo cyfrowe, frezowanie CNC instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne,
 • integracja robotów przemysłowych, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, mechatronika,
 • spawalnictwo, przemysł 4.0, stolarstwo, mechatronika,
 • obsługa gości hotelowych, piekarstwo, serwis restauracyjny,
 • technologia mody, zabiegi kosmetyczne, cukiernictwo,
 • florystyka, fryzjerstwo, gotowanie,

W konkursie wystąpiło ponad 200 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni) a oceniało ich około 100 sędziów z Polski i zagranicy.

ARP podczas wydarzenia SkillsPoland 2022

W ramach wydarzenia przeprowadziliśmy warsztaty „Kadry dla Przemysłu” dla nauczycieli szkół branżowych podczas których przedstawiliśmy możliwości oferowane ich uczniom przez ARP S.A. oraz spółki z naszej Grupy Kapitałowej.

Uczestnicy zapoznali się z naszymi autorskimi programami związanymi z rozwojem umiejętności zawodowych m.in „Kadry dla Przemysłu”. Celem tego projektu, jest długofalowa współpracy pomiędzy spółkami z Grupy Kapitałowej ARP a sektorem edukacji (szkołami technicznymi i branżowymi oraz centrami kształcenia zawodowego) poprzez zaangażowanie firm z GK ARP m.in. w programy stażowe, wizyty w zakładach pracy, dni otwarte, lekcje eksperckie, klasy patronackie, praktyki zawodowe.

Podczas warsztatu szczególną uwagę poświęciliśmy również naszym projektom z sektora kosmicznego tj. Polish Space Fellowship Program czy ARP Space Academy, czyli inicjatyw, które dają szansę na rozwój w firmach z branży kosmicznej.

Mieliśmy okazję zaprezentować również programy i inicjatywy dla młodzieży, która są realizowane w w naszych spółkach. Między innymi:

 • Kurs na licencję maszynisty w ośrodkach szkolenia w Spółce Pol-Regio
 • Program mentorski mistrz-uczeń, w którym biorą udział doświadczeni pracownicy Spółki WSK

Praktyki zawodowe dla uczniów klas trzecich Technikum Elektroniczno-Mechanicznego Spółce WSK

 • Spawalniczy Ośrodek Szkoleniowy w Spółce FPS
 • Inicjatywy i rekrutacje w Spółce PIAP Space
 • Bałtycka Akademia Rozwoju w Grupie Szkoleniowej Baltic Operator
 • Ośrodek Szkolenia Spawaczy Kurs Spawania w Spółce Energop

W ramach programu na scenie głównej, ARP przygotowało panel dyskusyjny „Najbardziej poszukiwane zawody w obliczu aktualnych wyzwań społecznych i gospodarczych”, którego celem było wskazanie w jak rozległych i innowacyjnych branżach młodzi ludzie wykonujący zawody między innymi spawaczy, monterów czy operatów frezarek mogą się rozwijać równolegle z kolegami ekspertami w zawodach przemysłu 4.0, robotyki i automatyzacji.

W panelu prowadzonym przez Alice Neffe, Global Affairs Director ARP S.A., wzięli udział:

Dlaczego warto brać udział w SkillsPoland – zapytaliśmy uczestników

„Jest to wspaniałe doświadczenie i świetna zabawa” mówi Przemysław Szymkowicz startujący w konkurencji technik inżynierii sanitarnej.

„Jestem tu po to, żeby się sprawdzić, żeby postarać się reprezentowanie Polski w tej kategorii na EuroSkills 2023. Według mnie warto brać udział w takich konkursach, bo można rozwinąć samego siebie i pokazać innym co się potrafi i można zaistnieć jakkolwiek na rynku i znaleźć fajną pracę - mówi Szymon Krawczyk startujący w konkurencji budownictwo cyfrowe BIM.

„Mnóstwo możliwości przed Wami, branże wszelakie i światowi liderzy tych branż typu Simens, Festo – wszystko to są możliwości i bardzo dobrze to wygląda w CV mówią - Bartek i Piotrek z konkurencji Przemysł 4.0

Europejskie kwalifikacje odbędą się w Gdańsku w 2023 – szansa dla naszych spółek

Został wskazany gospodarz EuroSkills 2023 – Miasto Gdańsk. W przyszłym roku Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy. W Gdańsku w 43 konkurencjach, rywalizować będzie ponad 600 najlepszych zawodników z 31 państw. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. nawiązała współpracę z EuroSkills, zgodnie z którą dołączyła do Koalicji na rzecz organizacji EuroSkills 2023 w Polsce.

Wiceprezes ARP S.A. Łukasz Gałczyński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego podpisał porozumienie z WorldSkills, na mocy którego Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przystąpiła do koalicji uczelni i biznesu na rzecz organizacji EuroSkills 2023 w Polsce. – ARP od lat wspiera różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Przykładem są Kadry dla przemysłu, których celem jest inicjowanie współpracy spółek z Grupy Kapitałowej ARP ze szkołami zawodowymi. Dzięki niej uczniowie mogą poznawać zawody, na które jest obecnie zapotrzebowanie, a to ułatwia im podjęcie decyzji o swoim rozwoju zawodowym. Z kolei spółki zyskują pracowników. Współpraca z EuroSkills to krok dalej jeśli chodzi o rozwój kadr w Polsce.powiedział Łukasz Gałczyński, wiceprezes ARP S.A.

Link z materiałem wideo z relacji: https://www.linkedin.com/posts/worldskillspoland_skillspoland-2022-activity-7002349462475964416-Ej-e/?utm_source=share&utm_medium=member_desktop