ARP: wsparcie dla Medicare-Galenica

Data dodania: 2020-01-23
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udzieliła spółce Medicare - Galenica pożyczki w wysokości 10 milionów złotych. Firma z branży farmaceutycznej wykorzysta pieniądze na usprawnienie procesów logistycznych związanych z dystrybucją leków do aptek oraz na rozszerzenie oferty i dostępności w kanale e-commerce. Spółka jest bowiem operatorem logistycznym dla portalu rezerwacyjnego www.allecco.pl.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udzieliła spółce Medicare - Galenica pożyczki w wysokości 10 milionów złotych. Firma z branży farmaceutycznej wykorzysta pieniądze na usprawnienie procesów logistycznych związanych z dystrybucją leków do aptek oraz na rozszerzenie oferty i dostępności w kanale e-commerce. Spółka jest bowiem operatorem logistycznym dla portalu rezerwacyjnego www.allecco.pl.

Udzielone finansowanie to efekt działania Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Katowicach, które ARP uruchomiła w kwietniu 2019 roku.

Nasza propozycja finansowania dla przedsiębiorstw spotkała się na Górnym Śląsku z dużym zainteresowaniem. Obecnie jesteśmy w trakcie procedowania transakcji na łączną kwotę prawie 60 mln zł, jedną z nich jest sfinalizowana umowa pożyczki dla Medicare - Galenica. Jestem przekonany, że ten dobry początek roku zwiastuje kolejne umowy, o których już wkrótce będziemy mogli poinformować – powiedział Tomasz Król, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Katowicach.

Medicare - Galenica to jedna z największych hurtowni farmaceutycznych w Polsce. Posiada magazyny na Śląsku w Mysłowicach, a także w Rzeszowie oraz w Poznaniu - Luboniu. Medicare - Galenica – dotąd jako jedna z zaledwie dwóch pełnoprofilowych hurtowni farmaceutycznych w Polsce – otrzymała od Głównego Inspektora Farmaceutycznego Europejski Certyfikat Zgodności z Zasadami Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (DPD) dla dystrybutora hurtowego.

Historia spółki, zaopatrującej dziś ponad trzy tysiące aptek w kraju, sięga początku lat 90. XX wieku. Przez trzy dekady firma bardzo się rozwinęła i dziś w całej Grupie Farmaceutycznej Investcare (w ramach której działa Medicare - Galenica) zatrudnionych jest ponad 500 osób. Spółka jest znaczącym pracodawcą, zaangażowanym w działania lokalnych społeczności i promowanie sportu. Wspiera m.in. dziecięcą Akademię Piłkarską Allecco. Spółka może też pochwalić się najwyższej jakości standardami dostaw dla aptek, co jest jej atutem w biznesie.

– Dzięki spełnieniu wielu restrykcyjnych wymogów nasz główny magazyn i hurtownia w Mysłowicach zostały wpisane do europejskiego rejestru hurtowni posiadających certyfikat zgodności z zasadami dobrej praktyki dystrybucyjnej – DPD. To istotne dla naszych partnerów biznesowych, ponieważ daje pewność, że wszystkie produkty farmaceutyczne i medyczne, które dystrybuujemy, są oryginalne i tym samym całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Natomiast cały proces logistyczny oraz systemy raportowania i kontroli są transparentne. Nie jest to oczywiste, gdy w łańcuchu dostawców występują podmioty szczebla hurtowego, których wiarygodność nie została dotychczas w takiej formie zweryfikowana – podkreśla Dariusz Kucowicz, założyciel i prezes Medicare-Galenica.

Wsparcie z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. spółka przeznaczy na usprawnienie procesów logistycznych związanych z dystrybucją leków do aptek oraz rozszerzenie oferty i dostępności w kanale e-commerce, gdzie spółka jest operatorem logistycznym dla portalu rezerwacyjnego www.allecco.pl.

– Mamy satysfakcję, że ARP S.A. nie tylko nam zaufała, ale także zweryfikowała i zaakceptowała nasz wieloletni plan rozwoju komplementarnej struktury biznesowej w ramach Grupy Investcare S.A. Wsparcie finansowe, jakie otrzymaliśmy, jest długoterminowe – na 8 lat. W takiej perspektywie tworzymy dziś strategie działania dla wszystkich spółek w Grupie, z uwzględnieniem zmieniającego się rynku farmaceutycznego i tym samym oczekiwań naszych partnerów biznesowych – skomentował prezes Medicare-Galenica.

ARP S.A. do tej pory udzieliła pożyczek na kwotę blisko 5,6 mld zł. W 2019 było to prawie 418 mln zł, z czego dla dużych przedsiębiorstw 352,2 mln zł, a dla MSP ok. 65,4 mln zł. Wśród beneficjentów pożyczek coraz więcej jest przedstawicieli sektora MŚP – w porównaniu z 2018 rokiem liczba udzielonych pożyczek w tym sektorze wzrosła dwukrotnie. To między innymi efekt wprowadzonych w zeszłym roku rozwiązań (w postaci Centrów Obsługi Przedsiębiorców). Pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencja Rozwoju Przemysłu otworzyła 23 marca br. Wrocławiu, kolejne powstało miesiąc później w Katowicach. Trzecią lokalizacją jest Gdynia (Pomorski Park Naukowo Technologiczny). W ostatnim czasie powstał również COP w Poznaniu. Centra powstają w najważniejszych z punktu widzenia potrzeb przedsiębiorców miejscach w Polsce.

Na ofertę pożyczkową dla małych i średnich firm składają się pożyczki inwestycyjne, obrotowe, restrukturyzacyjne, split payment oraz na finansowanie realizacji kontraktów.