ARP Venture wspiera spółkę z sektora medycznego

Data dodania: 2015-07-28
ARP Venture wesprze spółkę Copernicus ze Szczecina – producenta innowacyjnych wstrzykiwaczy do insuliny kwotą 11 mln zł. Równolegle firma skorzysta z programu finansowania przygotowanego przez Bank Ochrony Środowiska. Dzięki pozyskanym środkom spółka będzie mogła rozwinąć produkcję oraz sprzedaż swoich produktów nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych

ARP Venture wesprze spółkę Copernicus ze Szczecina – producenta innowacyjnych wstrzykiwaczy do insuliny kwotą 11 mln zł. Równolegle firma skorzysta z programu finansowania przygotowanego przez Bank Ochrony Środowiska. Dzięki pozyskanym środkom spółka będzie mogła rozwinąć produkcję oraz sprzedaż swoich produktów nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych

- Dzisiejsza umowa to przykład jak ARP Venture uzupełnia istniejące na rynku formy wsparcia innowacyjnych projektów. Copernicus dostał dotację z programu NCBiR na badania nad urządzeniami medycznymi. Teraz, kiedy spółka potrzebuje kapitału na innowacyjną produkcję i rozwój sprzedaży w Polsce i na rynkach zagranicznych, otrzyma go od ARP Venture – powiedziała Patrycja Zielińska, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A..

Spółka Copernicus to jeden z niewielu na świecie producentów wstrzykiwaczy do podawania leków płynnych. Zalety jej produktów zostały szczególnie docenione przez chorych na cukrzycę, stosujących wstrzykiwacze polskiej spółki na całym świecie. Opracowana i wdrożona przez firmę technologia automatycznego podawania leku zwiększa bezpieczeństwo i komfort terapii, przy jednoczesnym ograniczeniu stresu, związanego z koniecznością samodzielnego wstrzykiwania leku przez pacjenta.

Spółka posiada wykwalifikowany zespół zarządzający, w skład którego wchodzą osoby z dużym doświadczeniem w pracach B+R i komercjalizacji wyników naukowych.

- Jesteśmy dumni, że w przeciągu dziesięciu lat ciężkiej, zespołowej pracy udało nam się stworzyć innowacyjny produkt, który z powodzeniem konkuruje z urządzeniami medycznymi firm o zasięgu globalnym i o ugruntowanej pozycji w branży. Cieszymy się, że na polskim rynku istnieją podmioty takie jak ARP oraz BOŚ, które chcą wspierać rodzime przedsiębiorstwa w rozwoju oraz pomagać w ich ekspansji na rynki światowe - powiedział prof. Alberto Platonoff Lozano, Przewodniczący Rady Nadzworczej firmy Copernicus.

Profil działalności Spółki Copernicus w doskonały sposób spełnia kryteria polityki inwestycyjnej ARP Venture. Oprócz głównego kryterium, jakim jest innowacyjność produktowa, projekt ten ma ogromne znaczenie dla społeczeństwa. Liczba osób cierpiących z powodu chorób cywilizacyjnych ciągle rośnie. Innowacyjna technologia wdrażana przez Copernicus poprawi komfort życia wielu ludzi, którzy zmagają się z cukrzycą – powiedział Piotr Krzyżewski, prezes ARP Venture. – Należy również podkreślić, że Copernicus to polska spółka, która posiada już własną skomercjalizowaną, opatentowaną, innowacyjną technologię. Dzięki środkom ARP Venture otworzy się ona w większym stopniu na rynki zagraniczne, czego potwierdzeniem są kontakty biznesowe nawiązane z firmami z Argentyny, Indii oraz Iranu - dodał.

Inwestycja jest wspólnie finansowana przez ARP Venture i Bank Ochrony Środowiska. ARP Venture udzieliło Spółce Copernicus 11 mln zł pożyczki, które pozwoli jej nie tylko rozwinąć produkcję i sprzedaż wstrzykiwaczy do insuliny, ale także zwiększy jej wiarygodność inwestycyjną dla innych partnerów finansowych. Dzięki transakcji, Copernicus otworzy się na nowe rynki i zastosowania dla swoich innowacyjnych produktów.

Bank Ochrony Środowiska wspiera innowacyjne przedsięwzięcia,
a takim jest niewątpliwie biznes prowadzony przez firmę Copernicus. Innowacyjny jest również sam mechanizm kredytowania, ponieważ po raz pierwszy zastosowaliśmy formułę polegającą na współfinansowaniu z ARP. Tym bardziej cieszy nas fakt, że zarząd Copernicusa zaufał właśnie nam i skorzystał z przygotowanych przez bank rozwiązań finansowych
– mówi Piotr Lisiecki, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży Korporacyjnej w Banku Ochrony Środowiska.

ARP Venture poza dostarczeniem środków finansowych na rozwój Spółki, będzie prowadził aktywne wsparcie Spółki w zakresie doradztwa strategicznego. Copernicus dołączy do Ekosystemu ARP, co pozwoli na budowanie stabilnej pozycji rynkowej oraz nawiązaniu licznych kontaktów z partnerami branżowymi oraz jednostkami naukowymi.