ARP S.A. na Forum Sektora Kosmicznego: technologie kosmiczne to bezpieczeństwo i autonomia państwa

Data dodania: 2026-06-24

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wspiera firmy sektora kosmicznego, by mogły inwestować w rozwój innowacji także tych, stosowanych w obronności, jak systemy satelitarne. Podczas Forum Sektora Kosmicznego w Poznaniu Łukasz Kotapski, Wiceprezes Zarządu ARP S.A. podkreślił, że ważne jest stworzenie dla nich odpowiedniego systemu finansowania działalności.

24 czerwca br. w Poznaniu odbyło się V Forum Sektora Kosmicznego będące miejscem spotkania biznesu, nauki i przedstawicieli administracji publicznej. W wydarzeniu, którego współorganizatorem była Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., wziął udział Łukasz Kotapski, Wiceprezes Zarządu ARP S.A.

Tematem tegorocznego forum było to, jak krajowe przedsiębiorstwa mogą skutecznie ubiegać się o nowe zlecenia w sektorze kosmicznym i jakie szanse biznesowe niesie ze sobą planowane otwarcie ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Polsce. Ważnym elementem dyskusji był sektor obronny i technologie „dual-use”, czyli innowacje z sektora kosmicznego, które mogą wspierać bezpieczeństwo państwa, od łączności satelitarnej, po systemy monitorowania granic. To kluczowe dla Polski kwestie, zwłaszcza w czasach geopolitycznej niepewności, wiążące się z rozwojem systemów obserwacji Ziemi, zapewnieniem bezpiecznej łączności satelitarnej oraz ochroną infrastruktury orbitalnej.

WhatsApp Image 2026-06-24 at 14.32.26 (1)
Ikona cytatu

Polski sektor kosmiczny dojrzewa i coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na europejskiej mapie innowacji. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odgrywa w tym procesie istotną rolę, wspierając rozwój przedsiębiorstw technologicznych. Współpracujemy z partnerami publicznymi i prywatnymi, aby przyspieszać komercjalizację innowacji, wspierać transfer technologii oraz rozwijać projekty o wysokim potencjale eksportowym. Technologie dual‑use, które powstają przy naszym udziale, wzmacniają zarówno bezpieczeństwo narodowe, jak i konkurencyjność polskiej gospodarki w sektorach przyszłości” - podkreślił Łukasz Kotapski Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

WhatsApp Image 2026-06-24 at 14.32.27 (1)

ARP S.A. angażuje się kapitałowo w spółki kosmiczne, takie jak Creotech Instruments S.A. - spółkę, która jest liderem w budowie satelitów (platforma HyperSat, konstelacja MikroGlob dla Sił Zbrojnych RP). W kwietniu 2025 r. Creotech Instruments S.A. podpisał kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na realizację projektu CAMILA - Country Awareness Mission in Land Analysis. Celem kontraktu jest budowa narodowej konstelacji co najmniej trzech satelitów obserwacyjnych, rozwój infrastruktury naziemnej, wyniesienie satelitów na orbitę oraz kompleksowe zarządzanie misją kosmiczną. Realizacja projektu CAMILA będzie trwała do grudnia 2027 r.

Kolejną spółką, w której ARP S.A. ma udziały, jest PIAP Space Sp. z o.o. z sektora robotyki kosmicznej (ramiona robotyczne, systemy chwytne, technologie eksploracji planetarnej, obsługa satelitów na orbicie).

WhatsApp Image 2026-06-24 at 14.32.27 (4)

Łukasz Kotapski zwrócił jednocześnie uwagę, że polski sektor kosmiczny wymaga kompleksowych rozwiązań systemowych, aby mógł w pełni rozwinąć skrzydła. Potrzebny jest więc Krajowy Program Kosmiczny. Konieczne jest też stworzenie krajowych mechanizmów finansowania firm z branży kosmicznej, niezależnych od ESA.

ARP S.A. jest również operatorem centrum inkubacji biznesowej ESA w Polsce (ESA BIC Poland), które od 2022 roku wspiera startupy sektora kosmicznego. W ramach dwóch dotychczas funkcjonujących lokalizacji na Mazowszu i Podkarpaciu oraz nowo otwartego centrum na Pomorzu do końca 2027 roku podpisanych zostanie łącznie 44 Umowy Inkubacyjne na kwotę 3 mln Euro.

WhatsApp Image 2026-06-24 at 14.32.27

Na lata 2026-2028 Polska zadeklarowała blisko 550 mln euro na programy opcjonalne Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To daje naszemu krajowi większy wpływ na kierunki rozwoju europejskiej polityki kosmicznej, możliwość promowania własnych projektów, realny udział w misjach i programach strategicznych.

W 2025 r. Polska podpisała także list intencyjny dotyczący utworzenia Ośrodka ESA w Polsce. Ma zajmować się technologiami podwójnego zastosowania (cywilno‑obronnymi). Wzmacnia to pozycję Polski jako strategicznego partnera ESA i potencjalnego lidera regionu. Tworzy miejsca pracy dla inżynierów, naukowców i firm technologicznych.

W styczniu 2026 r. ARP S.A. opublikowała raport „Polski sektor kosmiczny 2025”. Dokument opisuje jego aktualny stan, a jednocześnie podsumowuje ponad dekadę funkcjonowania komercyjnej branży kosmicznej w Polsce. Eksperci ocenili jej wartość w szerokim ujęciu na ponad 12 mld zł, a biorąc pod uwagę technologie stricte kosmiczne, na 5,3 mld zł. Liczebność polskiego sektora kosmicznego oszacowali na około 170 aktywnych podmiotów. Zatrudnia on blisko trzy tysiące osób, a roczne przychody branży oscylują wokół 300 mln zł.

WhatsApp Image 2026-06-24 at 14.32.27 (2)

Według dany przedstawionych w raporcie, do 2035 roku globalna gospodarka kosmiczna doświadczy „niezwykłego wzrostu”, rozszerzając się do 1,8 bln dolarów, przy rocznym tempie wzrostu na poziomie 9 proc. Polskie firmy powinny wykorzystać tę szansę na rozwój, w czym już obecnie pomaga im Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

WhatsApp Image 2026-06-24 at 14.32.26