„Jako Agencja Rozwoju Przemysłu aktywnie uczestniczymy w procesie dekarbonizacji Europy, oferując przedsiębiorcom kompleksowe wsparcie – od instrumentów finansowych, takich jak zielone pożyczki, po bezpośrednie inwestycje w transformację energetyczną. Jesteśmy Grupą Kapitałową z ponad 50 spółkami w naszym nadzorze właścicielskim i kolejnymi 70. powierzonymi nam przez państwo, co pozwala nam realizować strategiczne projekty, m.in. w obszarze offshore czy współpracy międzynarodowej, jak choćby z hiszpańskim GRi Renewable Industries przy budowie jednej z największych fabryk wież wiatrowych w Europie Baltic Towers. Nasza rola nie ogranicza się jednak wyłącznie do finansowania. Staramy się być pomostem między unijnymi regulacjami a praktyką biznesową, tłumacząc złożone procesy na konkretne case studies i rozwiązania. To przedsiębiorcy ponoszą ciężar transformacji – naszym zadaniem jest dostarczać im narzędzi i tworzyć ekosystem, który tę transformację ułatwi” – powiedział Łukasz Kotapski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
ARP S.A. na Dniach Przemysłu UE – Polska prezydencja, europejskie priorytety: konkurencyjność, innowacje, bezpieczeństwo gospodarcze Polski i Europy
Wiceprezesi Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Ilona Deręgowska i Łukasz Kotapski reprezentowali ARP S.A. podczas Dni Przemysłu UE – flagowego wydarzenia Komisji Europejskiej, zorganizowanego w dniach 5-6 czerwca br. w Rzeszowie przy wsparciu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Konferencja odbyła się w symbolicznym miejscu – tuż przy granicy z Ukrainą – podkreślając wagę współpracy, odporności i odbudowy europejskiego przemysłu w niestabilnym otoczeniu geopolitycznym.
Gospodarka przyszłości – konkurencyjność, innowacyjność, bezpieczeństwo
Konferencja Dni Przemysłu UE skupiła się na trzech kluczowych obszarach: konkurencyjności i dekarbonizacji, innowacyjności przemysłu oraz ograniczaniu zależności i wzmacnianiu bezpieczeństwa gospodarczego. Wiceprezesi ARP S.A. aktywnie uczestniczyli w debatach dotyczących nowych mechanizmów wsparcia inwestycji przemysłowych, współpracy publiczno-prywatnej i finansowania czystych technologii.
Klimatyczne ambicje a rzeczywistość przemysłu – czas na konkretne rozwiązania
Podczas panelu „Clean Industrial Deal – Perspektywy dla przemysłu na przekształcenie ambicji w realne działania” skoncentrowano się na kluczowych wyzwaniach pozwalających na przejście od deklaracji klimatycznych do rzeczywistej transformacji przemysłu. Podkreślono, że gospodarka potrzebuje konkretnych narzędzi, które umożliwią skalowanie inwestycji w czyste technologie, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności na globalnym rynku.
Dekarbonizacja z uzasadnieniem biznesowym
Wiceprezes Ilona Deręgowska podczas panelu „Skalowanie dekarbonizacji przemysłu: mobilizacja kapitału publicznego i prywatnego” poświęconego zielonej transformacji, offshore, dekarbonizacji i wspieraniu przedsiębiorstw mówiła o konieczności elastycznego podejścia do finansowania projektów przemysłowych o wysokim poziomie innowacyjności i długim horyzoncie zwrotu.
„Kluczowa kwestia sprowadza się do dostępności odpowiednich instrumentów finansowych dla przedsiębiorstw, które ich potrzebują. W tym kontekście pracujemy nad dedykowanymi rozwiązaniami, zarówno dla podmiotów działających na rynkach offshore, jak i tych zwiększających lokalną wartość dodaną. Instrumenty te będą funkcjonować w ramach platformy Agencji, jednak – aby efektywnie zarządzać ryzykiem – niezbędna jest współpraca z partnerami instytucjonalnymi, w tym sektorem finansowym.
Proponowany model zakłada zaangażowanie środków publicznych przy równoczesnym współdzieleniu ryzyka z prywatnymi inwestorami. Rządowe wsparcie musi bowiem iść w parze z odpowiedzialnością wszystkich stron. Z tej perspektywy, kluczowymi czynnikami ograniczającymi ryzyko są: wiedza i doświadczenie wykonawców, rygorystyczne przestrzeganie harmonogramów, zaangażowanie wiarygodnych partnerów merytorycznych.
Naszym celem jest stworzenie systemu, w którym gwarancje dla przedsiębiorstw będą dostępne, ale powiązane z przejrzystymi mechanizmami weryfikacji. Tylko takie zrównoważone podejście pozwoli na realizację projektów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki.” - wyliczała Ilona Deręgowska, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Udział przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w konferencji Dni Przemysłu UE potwierdził kluczową rolę ARP S.A. w integracji krajowej polityki gospodarczej z agendą europejską.









