„Zaangażowanie Agencji Rozwoju Przemysłu w projekt rewitalizacji „Domu Marynarza” to doskonały przykład realizacji naszej misji, jaką jest wspieranie polskiej przedsiębiorczości. Dostrzegamy tu ogromny potencjał biznesowy oraz możliwość uzyskania efektu synergii dzięki połączeniu naszych kompetencji finansowych i restrukturyzacyjnych z bogatym doświadczeniem operacyjnym Polskiego Holdingu Hotelowego. Naszym celem jest stworzenie rentownego i nowoczesnego modelu biznesowego dla „Domu Marynarza”, który pozwoli na optymalne wykorz ystanie jego unikalnych zasobów” – podkreślił Marek Zaleśny, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
ARP S.A. i PHH sp. z o.o. łączą siły, aby przywrócić blask „Domowi Marynarza”
Budynek hotelu „Dom Marynarza” w Gdyni, jeden z symboli przedwojennego modernizmu na polskim wybrzeżu, ma szansę odzyskać dawny prestiż i funkcję wypoczynkową. Polski Holding Hotelowy sp. z o.o., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Miasto Gdynia oraz „Dom Marynarza” sp. z o.o. podpisały list intencyjny inaugurujący współpracę inwestycyjną.
Celem partnerstwa dotyczącego rewitalizacji „Domu Marynarza” jest przeprowadzenie kompleksowych analiz biznesowych, prawnych i finansowych, które pozwolą na rozbudowę obiektu oraz podniesienie jego standardu operacyjnego przy poszanowaniu jego unikalnej historii. Inicjatywa ARP S.A., PHH sp. z o.o. i Miasta Gdynia jest odpowiedzią na pilną potrzebę przywrócenia temu miejscu jego pierwotnych, historycznych walorów estetycznych i rekreacyjnych, co pozostaje w pełnej zgodzie z wizją władz samorządowych. Połączenie zaangażowania samorządu Gdyni, hotelowego know-how PHH sp. z o.o. oraz strategicznego i finansowego zaplecza ARP S.A. jest szansą na to, że „Dom Marynarza” stanie się flagowym przykładem udanej rewitalizacji obiektów historycznych w Polsce.
W uroczystości podpisania listu intencyjnego wzięli udział Marek Zaleśny, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Piotr Pawłowski, Prezes Zarządu „Domu Marynarza” Sp. z o.o., Rafał Szmytke, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego sp. z o.o., Tomasz Augustyniak, Wiceprezydent Miasta Gdyni.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jako spółka Skarbu Państwa wyspecjalizowana we wspieraniu rodzimych przedsiębiorstw, wniesie do projektu bogate doświadczenie w zakresie finansowania rozwoju firm oraz pomocy w ich restrukturyzacji. Zaangażowanie ARP S.A. będzie gwarancją rzetelnego i bezpiecznego przygotowania ram ekonomicznych dla całego przedsięwzięcia. PHH sp. z o.o. i ARP S.A. zobowiązały się do współpracy w ramach doradztwa, nadzoru nad poszczególnymi etapami prac modernizacyjnych oraz wypracowania optymalnego modelu finansowego. Działania te pozwolą uzyskać efekt synergii, łącząc państwowy kapitał rozwojowy z operacyjnym i rynkowym doświadczeniem Polskiego Holdingu Hotelowego sp. z o.o., który zarządza zróżnicowaną siecią hoteli w całym kraju – od segmentu ekonomicznego po obiekty luksusowe.
Tomasz Augustyniak, Wiceprezydent Gdyni przypomniał, że w tym roku przypada okrągły jubileusz miasta.
„Niemal stuletni budynek Domu Marynarza jest częścią jego historii – świadkiem narodzin nowoczesnej Gdyni i dowodem jej morskiej tożsamości. To niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Gdyni i jeden z symboli naszego miasta, który przez dziesięciolecia służył marynarzom i ich rodzinom. Cieszę się, że rozpoczynamy proces, który pozwoli przywrócić temu wyjątkowemu miejscu dawny blask i nadać mu nowe życie. Wierzę, że dzięki współpracy Polskiego Holdingu Hotelowego i Agencji Rozwoju Przemysłu powstanie miejsce, z którego Gdynianki i Gdynianie będą dumni przez kolejne dekady” - powiedział Tomasz Augustyniak, Wiceprezydent Gdyni.
Rafał Szmytke, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego sp. z o.o. zwrócił uwagę, że renowacja „Domu Marynarza” doskonale wpisuje się w strategię rozwoju Polskiego Holdingu Hotelowego.
„Jako ogólnopolski operator z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu zróżnicowanymi obiektami, wnosimy do tego przedsięwzięcia unikalne kompetencje merytoryczne i operacyjne. Połączenie potencjału PHH, stabilności ARP oraz wyjątkowej tożsamości Gdyni tworzy synergię, która pozwoli przekształcić ten historyczny budynek w nowoczesny hotel, odpowiadający na współczesne potrzeby biznesu i turystyki’ – powiedział Rafał Szmytke, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego.
Budynek hotelu „Dom Marynarza” w Gdyni, zlokalizowany przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, szczyci się prawie stuletnią historią sięgającą 1928 roku. Modernistyczna bryła obiektu została zaprojektowana przez warszawskiego architekta Adama Knauffa. „Dom Marynarza” pierwotnie funkcjonował jako ekskluzywny Dom Zdrojowy i był jednym z najbardziej luksusowych hoteli nad Bałtykiem. Składał się z części hotelowej z komfortowymi pokojami oraz nowoczesnego kompleksu łazienkowego wyposażonego w 26 wanien do leczniczych, zimnych i ciepłych kąpieli w wodzie morskiej. Na parterze reprezentacyjnego gmachu znajdowały się wielka sala restauracyjna, sala dancingowa oraz salon bilardowy.
W kolejnych latach budynek był kilkakrotnie przebudowywany. W 1952 roku został przekazany Polskim Liniom Oceanicznym, a po modernizacji i częściowej zmianie aranżacji wnętrz oficjalnie zyskał miano „Domu Marynarza”. Od tamtego momentu mieszkali w nim wyłącznie ludzie zawodowo związani z morzem lub krajowym przemysłem morskim. Stałymi i wyjątkowymi gośćmi hotelu były również rodziny marynarskie, które w tym miejscu oczekiwały na powrót lub żegnały swoich mężów i ojców wyruszających w długie rejsy.