ARP S.A. we współpracy z MARR S.A. sfinansuje budowę biurowców i dróg w Krakowie

Data dodania: 2018-11-08
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. (MARR) umowę pożyczki. Z przekazanych środków MARR sfinansuje budowę centrum produkcyjno-biurowego z lokalami usługowymi oraz dróg dojazdowych i wewnętrznych. Inwestycja będzie zlokalizowana na terenie Parku nad Drwiną w Krakowie. Jej szacowana wartość to ponad 50 mln zł.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. (MARR) umowę pożyczki. Z przekazanych środków MARR sfinansuje budowę centrum produkcyjno-biurowego z lokalami usługowymi oraz dróg dojazdowych i wewnętrznych. Inwestycja będzie zlokalizowana na terenie Parku nad Drwiną w Krakowie. Jej szacowana wartość to ponad 50 mln zł.

- Wspieramy przedsiębiorców w wielu obszarach, między innymi poprzez udzielanie decyzji na prowadzenie działalności w strefach czy aktywność pożyczkową. Ważne jest dla nas także kreowanie odpowiedniego otoczenia rynku, bo to od niego zależą warunki rozwoju lokalnych firm. Dlatego chętnie współpracujemy z regionalnymi instytucjami i parkami naukowo-technologicznymi. Efektem tej współpracy jest podpisana właśnie umowa z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego. Cieszę się, że dzięki udzielonemu finansowaniu pośrednio będziemy mieli udział w planowanej przez MARR inwestycji w rozbudowę Parku Nad Drwiną. Szczególnie, że jej beneficjentami są przedsiębiorcy – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Zlokalizowany w Krakowie Park nad Drwiną to prawie 1000 m kw. powierzchni biurowej, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Obszarem zarządza Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

- Rozwój Business Parku nad Drwiną, jednego z trzech parków przemysłowych zarządzanych przez MARR, był jednym z głównych zadań, jakie postawiłem sobie do realizacji. Nowe obiekty, które powstaną dzięki pożyczce z ARP, pozwolą na lepsze wykorzystanie naszych nieruchomości. Chcemy, aby obok firm logistycznych znalazły tam swoje miejsce przedsiębiorstwa produkcyjne. Pośrednio ta inwestycja przyczyni się także do zwiększenia zysków spółki, które są przeznaczane na realizację celów statutowych, czyli wsparcie przedsiębiorców z Małopolski ­podkreślił Jan Pamuła, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Podpisane porozumienie jest efektem współpracy z regionalnymi instytucjami rozwoju. Do tej pory ARP S.A. porozumienia o współpracy podpisała m.in. z Krakowskim Parkiem Technologicznym, Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego, Agencją Rozwoju Pomorza czy Fundacją Rozwoju Śląska. Ich celem jest podejmowanie wspólnych działań polegających na pozyskaniu nowych inwestorów oraz przekazywaniu informacji o możliwościach inwestycyjnych w połączeniu z finansowaniem ARP S.A. Umowa pożyczki podpisana z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. jest przykładem finalizacji poprzedzającego ją listu intencyjnego. Zgodnie z jej założeniami ARP S.A. przeznaczy środki w wysokości ponad 50 mln zł na rozbudowę centrum usługowo-biurowego w Parku nad Drwiną w Krakowie.

Oprócz działalności pożyczkowej ARP S.A. wspiera również rozwój miast średnich w zakresie budowy odpowiedniej infrastruktury. W czerwcu br. spółka uruchomiła Program Fabryka, w ramach którego w wybranych miastach powstanie ok. 300 tys. m kw. powierzchni biurowej. Pierwszym miastem zakwalifikowanym do programu był Radom. Zostanie tam zrewitalizowana dawna Fabryka Broni. To właśnie od niej otrzymał nazwę cały program. Do Programu Fabryka dołączyły Stalowa Wola, Mielec i Zamość.

Agencja Rozwoju Przemysłu od 2005 roku udzieliła przedsiębiorcom finansowania na łączną kwotę ponad 4,5 mld zł. Wśród beneficjentów pożyczek są zarówno firmy publiczne, jak i prywatne z ponad 20 branż. Od niedawna z oferty pożyczkowej ARP mogą skorzystać nie tylko duże i średniej wielkości przedsiębiorstwa, lecz także małe i mikrofirmy, dla których wysokość finansowania wynosi do 2 mln zł.