ARP S.A. w Poznaniu otwiera czwarte Centrum Obsługi Przedsiębiorców

Data dodania: 2019-09-29
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przy ulicy Bukowskiej 12, otworzyła czwarte Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). Właściciele małych i średnich firm znajdą w nim doradztwo w zakresie wsparcia rozwoju biznesu w Polsce i zagranicą. W uroczystej inauguracji COP udział wzięła m.in. minister przedsiębiorczości i technologii – Jadwiga Emilewicz.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przy ulicy Bukowskiej 12, otworzyła czwarte Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). Właściciele małych i średnich firm znajdą w nim doradztwo w zakresie wsparcia rozwoju biznesu w Polsce i zagranicą. W uroczystej inauguracji COP udział wzięła m.in. minister przedsiębiorczości i technologii – Jadwiga Emilewicz.

- Poznań to miasto przedsiębiorczych ludzi i dynamicznie rozwijającego się biznesu. Od wielu lat Wielkopolska przyciąga najwięcej małych firm w Polsce. Może też być bezkonkurencyjna pod względem średnich i dużych inwestycji, zwłaszcza tych innowacyjnych. Do tego potrzebne są jednak impulsy i odpowiednie zachęty, które sprawią, że mali przedsiębiorcy będą stopniowo rozwijać swoją działalność, stawać się większymi i inwestować, z korzyścią dla miasta i regionu. Jestem przekonana, że Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przemysłu im w tym pomoże i dobrze spełni swoją funkcję – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz.

Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Poznaniu to czwarty po Wrocławiu, Katowicach i Gdyni tego typu punkt. Celem lokalnych centrów jest wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw przez ułatwienie dostępu do finansowania, czy wejścia na rynki międzynarodowe.

- Od początku roku konsekwentnie stawiamy na wzmocnienie naszej oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uruchomiliśmy spółkę ARP Leasing, wzmacniamy część proeksportową, a już wkrótce przedstawimy nową propozycję finansową. Elementem łączącym te wszystkie narzędzia są lokalne centra obsługi przedsiębiorców. Na rynku jest bardzo dużo możliwości, ale brakuje kompleksowej oferty i prostej ścieżki, która doprowadzi przedsiębiorców do najlepszych dostępnych rozwiązań. To jest najważniejsze zadanie, jakie stoi przed COP-ami. Chcemy, żeby w każdym z regionów, w którym działają już COP-y to wsparcie było  na wyciągniecie ręki - powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A. podczas otwarcia COP w Poznaniu. - Dzisiaj do Dolnego i Górnego Śląska, Pomorza dołącza odział COP w Wielkopolsce. To rejon, który słynie z przedsiębiorczości: to tutaj działa najwięcej MŚP na mieszkańca. Jestem przekonany, że nasze usługi spotkają się ze szczególnym zainteresowaniem - dodał Paweł Kolczyński.

Oferta pożyczkowa ARP S.A. dla małych i średnich firm to pożyczki inwestycyjne, obrotowe, restrukturyzacyjne, split payment czy na finansowanie realizacji kontraktów. Klienci, którzy mają problem z dostarczeniem oczekiwanego poziomu zabezpieczeń, mogą uzyskać poręczenie od jednego z szesnastu Funduszy Poręczeniowych koordynowanych przez Krajową Grupę Poręczeniową i BGK., z którymi ARP S.A. podpisała porozumienie o współpracy.

W COP przedsiębiorcy będą mogli skorzystać także z oferty leasingowej. Spółka ARP Leasing udostęni przedsiębiorcom specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia, czyli przedmioty, które instytucje bankowe i te z nimi powiązane zaliczają do problematycznych oraz trudnych do uzyskania w leasingu.

COPy prowadzą również działalność proeksportową za pośrednictwem International Desk. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani eksportem swoich towarów znajdują w COP informację na temat instrumentów wspierających eksport, które są dostępne w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Wsparciem International Desk jest Zespół ds. Współpracy Zagranicznej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencja Rozwoju Przemysłu otworzyła 23 marca br. we Wrocławiu, kolejne powstało miesiąc później w Katowicach. Trzecią lokalizacją jest Gdynia (Pomorski Park Naukowo Technologiczny). Centra powstają w najważniejszych z punktu widzenia potrzeb przedsiębiorców miejscach w Polsce.

Z danych PARP o stanie MSP w Polsce w 2018 roku wynika, że mikro, małe i średnie firmy stanowią przeważającą większość przedsiębiorstw (99,8%). Sektor przedsiębiorstw wytwarza blisko trzy czwarte wartości PKB (74,0%), przy czym małe i średnie przedsiębiorstwa generują co drugą złotówkę PKB (49,9%).