ARP S.A. rozpoczyna współpracę z Fundacją Przedsiębiorczy Toruń

Data dodania: 2019-09-17
Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę o współpracy z Fundacją Przedsiębiorczy Toruń. Sygnatariusze będą działać na rzecz rozwoju ekosystemu gospodarczego w mieście, w tym startupów i firm technologicznych.

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę o współpracy z Fundacją Przedsiębiorczy Toruń. Sygnatariusze będą działać na rzecz rozwoju ekosystemu gospodarczego w mieście, w tym startupów i firm technologicznych.

Fundacja Przedsiębiorczy Toruń to podmiot, którego zadaniem jest budowanie ekosystemu startupów i firm technologicznych poprzez integrację inicjatyw i projektów. Misja fundacji to sprawienie, by Toruń stał się kluczowym ośrodkiem przedsiębiorczości w regionie.

Umowę o współpracy między Agencją Rozwoju Przemysłu i Fundacją podpisano podczas konferencji w Toruniu 17 września. W wydarzeniu wzięli udział wiceprezes ARP S.A. Paweł Kolczyński, założyciel  Fundacji Przedsiębiorczy Toruń Paweł Żywiecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, a także wiceminister edukacji Iwona Michałek.

- Współpraca, którą zainicjowaliśmy ma na celu promocję przedsiębiorczości oraz wspólne działania na rzecz rozwoju firm technologicznych. Chcemy motywować sektor dużych firm oraz środowisko startupów i projektów naukowych do ściślejszej kooperacji, która może przynieść korzyści zarówno dużym firmom, jak i tym dopiero rozwijającym się – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Na konferencji obecni byli także przedstawiciele startupów i firm technologicznych działających w obrębie Toruńskiego Inkubatora Technologicznego funkcjonującego we współpracy z Fundacją Przedsiębiorczy Toruń. W ramach wydarzenia wiceprezes ARP S.A. Paweł Kolczyński wraz z Pawłem Żywieckim z FPT przedstawili założenia współpracy, a także omawiali perspektywy wsparcia Agencji Rozwoju Przemysłu dla toruńskiego ekosystemu.

- Chcemy cały czas rozwijać nasz ekosystem dla startupów i firm technologicznych w Toruniu tworząc najlepsze warunki do realizacji innowacyjnych projektów tak aby nasze miasto stało się stolicą przedsiębiorczości w regionie i tej części naszego kraju. Współpraca z ARP S.A to możliwość budowania współpracy miedzy startupami a dużymi firmami, inwestycje w startupy a także możliwość wsparcia dla firm z branży kosmicznej z naszego ekosystemu – podkreślił Paweł Żywiecki założyciel Fundacji Przedsiębiorczy Toruń.

Do celów, jakie stawiają przed sobą  sygnatariusze zaliczyć można także działania w zakresie tworzenia warunków do komercjalizacji badań naukowych i rozwiązań patentowych oraz przy projektach Fundacji zmierzających do łączenia firm technologicznych z inwestorami. Dodatkowo, współpraca obejmie projekty akceleracyjne, dążące do komercjalizacji projektów naukowych i patentów powstających na uczelniach wyższych w Toruniu i w regionie.

Rozwój ekosystemu zakłada także budowę sektora kosmicznego poprzez wspólne działania i inwestycje zmierzające do tworzenia firm z branży kosmicznej w Toruniu i regionie. ARP S.A. zaangażuje się także w projekt Space Labs, który dotyczyć będzie rozwoju infrastruktury dla branży kosmicznej w Toruniu.