ARP S.A. otwiera w Katowicach drugie Centrum Obsługi Przedsiębiorców

Data dodania: 2019-04-26
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przy ul. Lompy 14 w Katowicach, otworzyła drugie Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). Jego głównym zadaniem jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w rozwoju. Tylko w tym roku spółka planuje przeznaczyć na ten cel 200 mln zł.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przy ul. Lompy 14 w Katowicach, otworzyła drugie Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). Jego głównym zadaniem jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w rozwoju. Tylko w tym roku spółka planuje przeznaczyć na ten cel 200 mln zł.

-Agencję Rozwoju Przemysłu do tej pory utożsamiano z tradycyjnym przemysłem, restrukturyzacjami w trudnych branżach i pomocą dużym przedsiębiorcom. Zmiany w gospodarce, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw skłoniło nas do przeglądu naszej strategii. Dlatego bardziej otwieramy się na sektor MŚP. Przygotowaliśmy specjalną ofertę pożyczkową, z którą przedsiębiorcy mogą się zapoznać w naszych Centrach Obsługi Przedsiębiorców. Pierwsze Centrum otworzyliśmy pod koniec marca we Wrocławiu. Teraz przyszedł czas na Katowice.  Do zadania podchodzimy ambitnie, bo w tym roku planujemy utworzenie co najmniej pięciu COP-ów. Reguła jest jedna – ułatwiamy dostęp do kapitału tam, gdzie przedsiębiorcy tego potrzebują – powiedział Paweł Kolczyńśki, wiceprezes ARP S.A. podczas otwarcia COP w Katowicach.

W Centrach Obsługi Przedsiębiorców można zapoznać się z ofertą pożyczkową dla MŚP, ofertą leasingową oraz możliwościami eksportu towarów danej firmy. ARP S.A. przygotowała program dla małych i średnich przedsiębiorców. Są to pożyczki inwestycyjne, obrotowe, na sfinansowanie kontraktów oraz pożyczki, które umożliwią przedsiębiorcom zapewnienie płynności w związku z dobrowolnym poddaniem się procedurze split payment (podzielonej płatności). Możliwe też jest skorzystanie z pożyczek restrukturyzacyjnych. ARP S.A. na wspomniane pożyczki przeznacza w tym roku 200 mln zł.

- Nasza oferta pożyczkowa dla MŚP opiera się na dwóch kryteriach. Po pierwsze, wysokość udzielanego przez nas finansowania nie może być mniejsza niż 800 tys. zł, a po drugie, przedsiębiorca musi funkcjonować na rynku co najmniej 12 miesięcy a jego roczne przychody nie mogą być mniejsze niż 4 mln zł. Mówimy więc o programie dla nieco większych małych przedsiębiorców i tych średnichdodał Paweł Kolczyński.

Drugi filar działania Centrów stanowi oferta leasingowa. ARP S.A. udostęnia przedsiębiorcom specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia, czyli przedmioty, które instytucje bankowe i te z nimi powiązane zaliczają do problematycznych oraz trudnych do uzyskania w leasingu. W efekcie przedsiębiorcom jest trudno uzyskać finansowanie wśród podmiotów istniejących na rynku.

Trzeci obszar funkcjonowania Centrów, to działalność proeksportowa, prowadzona przez International Desk. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani eksportem swoich towarów znajdują w COP informację na temat instrumentów wspierających eksport, które są aktualnie dostępne w ramach kompetencji Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Wsparciem International Desk jest Zespół ds. Współpracy Zagranicznej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

ARP S.A. do tej pory udzieliła pożyczek na kwotę bliską 5,2 mld zł. W 2018 roku udzielono pożyczek na łączną kwotę bliską 640 mln zł, z czego dla dużych przedsiębiorstw blisko 600 mln zł, a dla MSP ponad 42 mln zł. W tym roku na pożyczki dla MŚP ARP zamierza przeznaczyć łącznie 200 mln zł.