ARP S.A.: 640 mln zł na pożyczki w 2018 roku

Data dodania: 2019-02-06
Prawie 640 mln zł – tyle na pożyczki przeznaczyła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w 2018 roku. Ich kwoty wahają się od kilkuset tysięcy złotych do 100 mln zł. Przedsiębiorcy najczęściej sięgają po środki na rozwój i inwestycje.

Prawie 640 mln zł – tyle na pożyczki przeznaczyła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w 2018 roku. Ich kwoty wahają się od kilkuset tysięcy złotych do 100 mln zł. Przedsiębiorcy najczęściej sięgają po środki na rozwój i inwestycje.

W 2018 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udzieliła 40 pożyczek na łączną kwotę prawie 640  mln zł. Spośród wszystkich pożyczkobiorców prawie 25% stanowiły firmy prywatne z sektora MŚP.

- W zeszłym roku udzieliliśmy finasowania na kwotę prawie 640 mln zł. Z naszych środków najczęściej korzystały firmy działające w przemyśle ciężkim: producenci maszyn, branża budowla, czy przemysł zbrojeniowy. Widzimy jednak coraz większe zainteresowanie wśród małych i średnich przedsiębiorców. Dzisiaj mniej firm potrzebuje kroplówki, wzrasta z kolei zapotrzebowanie na finansowanie nowych inwestycji. Widać to szczególnie wśród firm z sektora MŚP, które chociaż mają perspektywiczne plany rozwoju, nie zawsze mogą liczyć na łatwy dostęp do finasowania. W ARP S.A. wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom i dostosowujemy ofertę pożyczek do ich potrzeb. Wiemy, że to dobra inwestycja, na której skorzysta cała gospodarka – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Dzięki pozyskanym środkom wiele firm będzie mogło zainwestować w dalszy rozwój. To często spółki, które wcześniej współpracowały z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. Takim przykładem jest między innymi Rema (producent pilarek i maszyn do obróbki drewna). Firma korzysta z finasowania ARP S.A. od 2013 r. W  zeszłym roku spółka otrzymała czwartą już pożyczkę w wysokości ponad 3,6 mln zł, którą przeznaczyła na pokrycie wydatków związanych z projektem na badania i rozwój oraz wdrożenie wyników tych prac do procesów produkcyjnych. Rema S.A. dynamicznie się rozwija, prowadzi rentowną działalność i jest jednym z kluczowych pracodawców w regionie o najwyższej stopie bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim. Inny ubiegłoroczny pożyczkobiorca to firma Pronar – lider rynku maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych i recyklingowych. Spółka działa na Podlasiu i zatrudnia ponad 2 tys. osób. Na podstawie aneksowanej pożyczki z 2014 roku Pronar pozyskał 30 mln zł, które przeznaczy na realizację zamówień. Wcześniejsza pożyczka (na kwotę 60 mln zł) pozwoliła na sfinansowanie m.in zakupu maszyn i urządzeń do nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego.

-Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich, którzy potrzebują środków na rozwój swojego biznesu. Dzięki naszemu wsparciu wielu przedsiębiorców do nas wraca, kiedy planuje duże inwestycje i potrzebuje na nie środków. To efekt wzajemnego zaufania i dobra informacja, bo oznacza, że jesteśmy liczącą się alternatywą oferty bankowej i wiarygodnym partnerem nie tylko na czas przejściowych problemów finansowych, ale także wtedy gdy firma chce się rozwijać dodał wiceprezes Kolczyński

W Agencji Rozwoju Przemysłu nie ma preferencji branż, na które przeznaczone jest  finansowanie. Wśród ubiegłorocznych pożyczkobiorców znaleźli się przedstawiciele branży spożywczej, jak np. spółka Awima (producent liofilizowanych owoców i warzyw) czy Libru SEA (firma produkująca wysokiej jakości rybę wędzoną). Nie zabrakło także branży budowlanej (Mirbud, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów), meblarskiej (Jafra Connect), czy instytucji naukowych (Instytut Wysokich Ciśnień PAN) oraz badawczo-rozwojowych (Adaprtronica). Aktualni pożyczkobiorcy ARP S.A. reprezentują ponad 20 branż. Wśród nich są także przemysł lekki, ciężki, spożywczy, paliwowy, maszynowy, RTV i AGD.

Oferta pożyczkowa ARP S.A. jest uzupełnieniem, a dla niektórych firm alternatywą oferty bankowej. ARP S.A. może angażować się w branże i przedsięwzięcia, które uznawane przez banki za obarczone zbyt dużym ryzykiem, czy też pomagać firmom przeżywającym przejściowe trudności finansowe. Od tradycyjnych banków ARP S.A. różni również to, że finansuje działania restrukturyzacyjne i spółki z ujemnym wynikiem finansowym.

Obecnie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. więcej pożyczek udziela na zasadach komercyjnych, niż jako pomoc publiczną. W ofercie usług finansowych ARP S.A., która skierowana jest zarówno do dużych, średnich jak i małych przedsiębiorstw, można znaleźć pożyczki na rozwój, inwestycje i innowacje. Eksperci ARP S.A. dostosowują warunki finansowania do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców i nie pobierają opłat za rozpatrzenie wniosku. Pożyczki są udzielana w oparciu o przejrzyste procedury. Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o finansowanie swojej inwestycji brutto. Więcej informacji: https://www.arp.pl/uslugi-finansowe/pozyczki